Saks: Nord Streami artiklid võisid olla Venemaa infooperatsioon

Foto: Ken Mürk/ERR

Julgeolekueksperdi Rainer Saksa hinnangul võis Saksa meedias ilmunud Nord Streami lugude puhul tegu olla ka Vene infooperatsiooniga avalikkuse eksitamiseks ajal, mil Euroopa Liit arutab mürskude tootmist Ukrainale.

Saksa meedia kirjutab, et Nordstreami gaasijuhtme lõhkamise uurimine viitab Ukraina taustale. Sellise järelduse tegid koostöös Saksa avalikõiguslik ARD, Südwestrundfunk ja Die Zeit viidates allikatele mitmetes riikides ja eriteenistustes. Väljaanded taastasid teekonna Saksamaalt Nordstreamini ukrainlastele kuuluva firma üüritud jahil.

Väljaanded ütlevad, et sügisel Nordstreami gaasijuhtme lõhkamiseks rentis jahi Poolas asuv ukrainlastele kuuluv ettevõte. Jahi kasutajad, kelle hulgas olid sukeldujad, pole teada, sest kasutasid valedokumente. Hiljem leiti jahil lõhkeaine jälgi. Autorid viitavad allikatele mitmes riigis ja Saksa uurimisasutustes.

Julgeolekuekspert Rainer saks arvab, et tegemist on Venemaa infooperatsiooniga.

"See sõnum, mida Venemaa toona andis, seal oli kaks olulist komponenti. Esimene oli see, et kuna Euroopa Liit plaanis lõpetada gaasi ostmise Venemaalt, siis see oli ennetav käik, et tekitada mingit kahju Euroopa poolele. Aga teine, mis oli veel olulisem, oli kaudselt esitatud vihje, et me saame rünnata Euroopa jaoks olulist veealust taristut," ütles Saks.

"Nüüd kui midagi säärast juhtub ja tehakse selline infooperatsioon sinna peale, siis see vaieldamatult hirmutab või tekitab ohutunnet," lisas Saks.

Avalikustatud materjalides on juttu plahvatuse oletatavatest korraldajatest, mitte lõhkamisest endast. Varem on Rootsi seismikavõrk maininud plahvatusi 100 kilogrammi TNT ekvivalendis. Sukelduja, Tuukritööde OÜ juhataja Kaido Peremees ütleb, et gaasitoru lõhkamiseks sukelduma ei pea.

"Põhimõtteliselt ei ole sellise toru kahjustamiseks vaja üldse sukelduda. Ta on üsna kergesti leitav. Sa ei pea sattuma toru pealegi. Sellise lõhkeaine poolt tekitatud vigastus omab samasugust mõju nagu nõel õhupallile. See on gaasisurve all olev anum. Ta rebeneb väikese vigastuse poolt iseenesest," ütles Peremees.

Artikkel ilmus samal ajal, kui Euroopa kaitseministrid arutavad Stockholmis miljoni suurtükimürsu tootmist Ukrainale.

Rainer Saks arvas, et kui meedia poolt levitatav versioon lükkaks kasvõi kuu aega edasi eurooplaste otsust, võidaks sellest Venemaa.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: