Uuring: Eesti Prismas on ostukorv kallim kui Soomes

{{1678363500000 | amCalendar}}
Tomatid
Tomatid Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Soome ärileht Taloussanomat võrdles Tallinna ja Helsingi Prismades pakutavate toiduainete hindu. Uuringus selgus, et soomlased peavad mõnede toiduainete eest maksma juba vähem raha kui eestlased.

Lehe teatel ärritavad kõrged toiduhinnad praegu Soome tarbijaid, kuid teisel pool lahte Eestis on olukord veelgi keerulisem. Eestis on toodete ja teenuste hinnad juba pikemat aega Soomele lähemale jõudnud. Eestis oli veebruaris inflatsioon 17,6 protsenti, Soomes oli see 7,9 protsenti.

Taloussanomat võrdles märtsi alguses põhitoiduainete hindu Tallinna Kristiine Prismas ja Helsingi Itäkeskuse Prismas. Kui ostukorvi võeti odavad põhitoiduained, mis kandsid S-grupi kaubamärki, siis kaldus hind Soome kasuks. Toidukorv maksis Tallinnas 55 eurot ja Helsingis 52,15 eurot, vahendas Ilta-Sanomat.

Importtomat maksab Tallinnas 3,79 eurot kilogrammi kohta. Soomes on see hind 3,19 eurot. Kodumaine kartul maksab Eestis 1,50 eurot kilogrammi kohta, Soomes oli see 0,85 senti. Soomes oli ka margariin odavam, riisi hind oli praktiliselt võrdne. 

Tallinnas olid karastusjoogid ja kohv odavamad kui Soomes. Eestis toodetud liha- ja pagaritooted on odavamad kui Soomes. 

Leht tõi välja, et Prismade hinnad võivad erineda, sõltuvalt kaupluste asukohast ja suurusest. Leht siiski leidis, et enam ei saa automaatselt eeldada, et toit on Eestis odavam.

Eestis on toiduainete üldine hinnatase endiselt madalam kui Soomes, kuid seda eelkõige Eestis valmistatud toodete puhul. Eestis on toidul kõrgem käibemaks kui Soomes. Soomes on see 14 protsenti, Eestis 20 protsenti. 

"Eestis on tootmiskulude kasv olnud suurem kui Soomes. Selle põhjuseks on elektri ja kütte hind ning palgad," ütles S-grupi Eesti jaemüügijuht Ilkka Alarotu. 

Uuringut kommenteeris ka Prisma Peremarketi sortimendi- ja hankedirektor Kaimo Niitaru.

"Eestis ja Soomes müüdava toidukauba puhul on üks kõige olulisemaid hinnaerinevuse tekitajaid erinev käibemaksumäär. Soomes on see 14 protsenti ja Eestis 20 protsenti. Hindu mõjutab mõistagi ka kaupade transport Eestisse," ütles Niitaru. 

"Antud tulemus sõltub konkreetsetest ja spetsiifilistest võrdlusse valitud toodetest - kui võrdlus sisaldaks näiteks kõigi toidukategooriate odavamaid tooteid, oleks Eestis kokku pandud ostukorv tunduvalt odavam," märkis Niitaru. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: