Kolm uuringufirmat näitasid Reformierakonna toetuse järsku langust

Reformierakonna toetus langes aprillis kõigi kolme Eestis regulaarselt erakondade toetusi mõõtva uuringufirma küsitluses.
Eestis mõõdavad regulaarselt erakondade toetusi Norstat, Kantar Emor ja Turu-uuringute AS. Reformierakonna toetusnumber oli aprillis uuringufirmadel väga sarnane ja jäi vahemikku 23,2 protsenti kuni 24,3 protsenti. Kuu varem ehk märtsi teises pooles oli peaministripartei toetus uuringufirmadel vahemikus 29,3 protsenti kuni 30 protsenti ehk oluliselt kõrgem.
Kolme uuringufirma koondkeskmisi toetusi võrreldes langes Reformierakonna toetus märtsi 29,5 protsendilt aprillis 23,8 protsendile. Riigikogu valimistel 5. märtsil oli Reformierakond saanud 31,2 protsendi valijate toetuse.
EKRE toetus erines uuringufirmadel veidi enam - Kantar Emori 16,5 protsendist Norstati 19,8 protsendini. Kuu varasemaga võrreldes tõusis EKRE toetus kõigil kolmel uuringufirmal. Kuu koondkeskmistes tähendas see tõusu 16,2 protsendilt 18,4 protsendile. EKRE toetus valimistel oli 16,1 protsenti.
Keskerakonna toetusnumber oli madalam Turu-uuringute küsitluses (13 protsenti), samas kui Emori ja Norstati küsitlustes oli see mitmed protsendipunktid kõrgem.
Koondkeskmistes reitingutes kuuga Keskerakonna toetus sisuliselt ei muutunud - märtsis oli see 16 ja aprillis 15,7 protsenti. Valimistel sai Keskerakond 15,3 protsenti toetust.
Kui Reformierakonna toetust tabas järsk langus viimase kuuga, on valitsusvastutus Eesti 200 ja SDE-d seni säästnud. Eesti 200 toetusnumbrid Norstatil ja Turu-uuringutel veidi kasvasid, Emoril jäi kuises võrdluses sisuliselt samaks.
Kokkuvõttes õnnestus Eesti 200-l märtsi teise poolega võrreldes oma koondkeskmist toetust kasvatada 14,9 protsendilt 16,3 protsendile.
Valimistel oli Eesti 200 saanud 13,3 protsendi valijate toetuse ehk nende reiting on sellega võrreldes kerkinud.
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus püsib märtsiga võrreldes uuringufirmadel ja koondkeskmisena sisuliselt sama. Veidi madalam oli see Norstatil (9,5 protsenti) ja kõrgem Emoril (12,1 protsenti).
Sotside koondkeskmine reiting jäi aga 10 protsendi ligi. Valimistel toetas neid 9,3 protsenti.
Isamaa reiting samuti kuuga sisuliselt ei muutunud. Nende tulemus oli uuringufirmadel vahemikus 6,6-8 protsenti ja koondkeskmine reiting 7,5 protsenti.
Valimistel sai Isamaa 8,2 protsenti toetust.
Valimistel 2,3 protsenti toetust kogunud Parempoolsed on aga oma toetust kasvatanud. Nii Turu-uuringute kui ka Emori küsitlus andis neile juba valimiskünnise lähedase neli protsenti, Norstati küsitluses oli Parempoolsete toetus siiski madalam ehk 2,2 protsenti.
Koondkeskmine toetus kerkis Parempoolsetel märtsi teise poole 2,8 protsendilt aprillis 3,5 protsendile.
Toimetaja: Urmet Kook