Aprill toidupoes: hinnatõusul ei paista lõppu
Toidukaupade hind poodides on aastatagusest märksa kõrgem ning aprillis kallines kõige rohkem mugulsibul, mis maksis 168 protsenti mullusest enam. Jätkuvalt leiab "hinnatõusuedetabelist" ka vanu olijaid nagu suhkur, liha- ja piimatooted, kuid viimaste hind on aprilli jooksul õige pisut hakanud allapoole tulema.
Võrreldes möödunud aasta aprilli hindu tänavu aprillis poelettidel pakutavaga on paljud hinnad mitukümmend protsenti kallimad, kuid arvukalt leiab ka toiduaineid, mille hind on tõusnud 30–40 protsenti ja enamgi, näitavad konjunktuuriinstituudi andmed.
Nii nagu eelnenud kuudel, oli ka aprillis üks suuremaid kerkijaid suhkur: selle kilohind oli 109 protsenti kallim kui aasta eest, mil see maksis kõigest 69 senti. Hind tõusis ka kuuvõrdluses, sest kui märtsis sai suhkrukilo poest kätte 1,36 euroga, tuli aprillis selle eest maksta juba 1,44 eurot.
Ka leiva ja saia hind jätkas kerkimist. Nisujahu kallines aastaga 52 protsenti ning pea sama palju tõusis ka saia hind, leivakilo maksis aga aastatagusest 33 protsenti rohkem.
Samas langes nii jahu, saia kui leiva hind kuuvõrdluses: aprillis maksis nisujahukilo märtsiga võrreldes kolm senti vähem, saiakilo odavnes kümne ja leivakilo kuue sendi võrra.
Kuuga lisandus mõni sent kaerahelveste kilohinnale, aastaga kasvas selle hind aga 30 protsenti.
Enamik lihatooteid muutus aastaga märksa kallimaks, ainult suitsukarbonaad maksis tänavu aprillis kolm protsenti vähem kui mullu samal ajal.
Selle valdkonna kõrgeima hüppe on teinud broiler, seejuures on rohkem ehk 48 protsenti kallinenud importbroiler ja kohaliku kana eest tuli maksta 37 protsenti enam.
41 protsenti tõusis aastaga ka kondita veiseliha kilohind. Kodune hakkliha kallines 40 protsenti ning searibi veerandi võrra. Tunduvalt kerkis ka viinerite ja keeduvorsti hind.
Võrreldes selle aasta märtsiga oli osa lihatooteid aprillis odavamad, kuid hinnalangus jäi mõne protsendi juurde. Kõige enam langes suitsukarbonaadi hind, mille kilo oli aprillis 42 senti märtsi hinnast odavam. Samal ajal kallines kondita veiseliha kuuga 57 sendi võrra ja viinerikilole lisandus 19 senti.
Kalade hind kõigub võrreldes teiste toodetega kuust kuusse rohkem ja liikumisi on nii üles- kui ka allapoole. Aastaga kallines kaladest enim jahutatud kohafilee, mis oli 38 protsenti mullusest kallim. Samas maksis kohafilee tänavu aprillis viiendiku võrra vähem kui veel märtsis ehk seda sai osta ligi 11 eurot soodsama kilohinnaga.
Kohe kohafilee kannul oli aastaselt hinnatõusutempolt jahutatud lõhefilee 37-protsendilise hinnatõusuga ning selle hind kasvas ka viimase kuuga – aprillis oli lõhe 12 protsenti kallim kui märtsis.
Kasvas ka teiste kalade kilohind, näiteks jahutatud forell oli veerandi võrra aastatagusest kallim.
Piimatooted on aastaga jõudsalt hinda kasvatanud: kilepiim maksis aprillis 44 protsenti rohkem kui eelmise aasta samal kuul, keefir kallines 32 protsendi ja hapukoor 41 protsendi võrra. Ka väikepakis või maksis 23 protsenti rohkem kui aasta eest ja juustukilo oli 18 protsenti kallim.
Kõige rohkem kallinenud piimatoode oli kohvikoor, mis maksis aprillis 2,7 eurot liitrist, kuid veel mullu aprillis sai selle kätte 1,82-eurose liitrihinnaga.
Kui aga heita pilk selle aasta märtsi hindadele, olid mõned piimatooted aprillis odavamaks muutunud, valdavalt küll mikroskoopilises suurusjärgus.
Näiteks maksis piima- ja kohvikooreliiter ühe sendi vähem, hapukoore kilohind kahanes üheksa sendi võrra, kodujuust oli 14 senti odavam ning juustu ja või kilohind langes lausa ligi kolme protsendi võrra ehk oli vastavalt 33 senti ja 35 senti odavam.
Sarnased liikumised toimusid ka muna hinna osas. Aastases võrdluses on näha ainult kasvu, sest kümnene karp kohalikke mune kallines 27 protsenti ja importmunade puhul oli kasv 33 protsenti.
Eelmisel kuul hind aga võrreldes märtsiga langes: kohalik muna maksis märtsis 2,57 ja aprillis 2,55 eurot karp. Vähenes nii L- kui M-suuruses munade hind. Importmunad samal ajal kallinesid ehk karbi hind kasvas kuuga 2,33 eurolt 2,37 euroni.
Köögiviljade kategooriast leiab esikallineja – mugulsibula, mille aastane hinnakasv tegi aprillis silmad ette kõigile teistele toidukaupadele ja see maksab praegu 168 protsenti rohkem kui aasta eest. 2022. aasta aprillis maksis sibulakilo 59 senti, tänavu aprillis aga 1,58 eurot. Seejuures on sibul jätkanud kallinemist ka sellel aastal, viimase kuuga lisandus hinnale 53 protsenti.
83 protsenti aastatagusest rohkem maksab poodides kodumaine õun, importõuna hind on 12 protsenti kõrgem.
Ka teised köögiviljad maksavad aastatagusest rohkem: porgandikilole tuli juurde kümme senti ja kallimad on ka kartul, kapsas ja tomat.
Odavamaks läks aastaga kohalik kurk: kilohind langes lausa veerandi võrra ning ka viimase kuuga langes kilohind 1,38 eurot.
Märtsi ja aprilli võrdluses kallines peakapsas ligi 18 sendi võrra ning 26 protsenti kõrgemaks kerkis ka porgandi hind. Samal ajal odavnes kuuvõrdluses veidi tomatikilo.