Venemaa keelas oma Euroopa osas droonide lennutamise

Droonide lennukeeldu tähistav märk Moskvas Kremli lähistel.
Droonide lennukeeldu tähistav märk Moskvas Kremli lähistel. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Suur osa Venemaa Euroopa osas asuvaid haldusüksusi on keelanud 9. mai eel droonide lennutamise oma territooriumi kohal.

Neljapäeval tuli teade, et Eesti ja Soomega külgnevas Leningradi oblastis ning Eesti ja Lätiga ühist piiri omavas Pihkva oblastis keelati piloodita lennuvahendite õhkutõus.

Alates 3. maist kehtivad samasugused piirangud juba Moskva linnas ja seda ümbritsevas oblastis. Varasemalt on juba droonide lennutamise keelu kehtestanud ka Vladimiri, Tveri, Kostroma, Rjazani, Nižni Novgorodi, Saraatovi, Tuula, Pensa, Tšeljabinski, Kirovi, Voroneži, Volgogradi oblast, Stavropoli, Krasnodari ja Permi krai, Udmurdi, Põhja-Osseetia, Tatarstani ja Mari vabariik.

Otsused põhinevad Vene presidendi korraldusel ning need saab ära muuta pärast kehtestatud ohuolukorra lõpetamist.

Leningradi oblasti kuberneri Aleksandr Drozdenko korraldusega lubatakse droone siiski kasutada taristuobjektide nagu teede, elektriliinide, nafta- ja gaasitorude ning veevarustussüsteemide turvalisusega seotud tegevusteks, metsatulekahjude avastamiseks, kuid selleks on vaja siiski eriluba.

Kuberneri sõnul saavad siseministeeriumi ja rahvuskaardi üksused peagi enda valdusesse raadioelektroonilised vahendid millega droone õhust alla tuua.

Leningradi oblasti kuberner teatas ka sellest kommunaal- ja energiaobjektide valve tugevdamisest, selleks rakendatakse muuhulgas ka elektroonikat nagu liikumis- ja vibratsiooniandurid ning videovalvesüsteemid.

Drozdenko rääkis ka sellest, et on leppinud jõuametite juhtidega kokku turvameetmed 9. mai pidustuste ajaks.

"Planeeritud pidulikud üritused toimuvad kõigis rajoonikeskustes. Väiksemates asulates piirdume lillede asetamisega mälestusmärkide ja hauatähiste juurde ning leinakogunemistega. Selliseid meetmeid rakendatakse osalejate turvalisuse tagamiseks," kirjutas Drozdenko sotsiaalmeedias.

Kolmapäeval väitis Vene presidendi pressiteenistus, et öösel tabas Kremlit Ukraina korraldatud droonirünnak, mis suuremat kahju siiski ei põhjustanud. Ukraina võimud on Kremli ründamist eitanud.

Droonirünnak Moskva kesklinnas on tekitanud avalikkuses palju küsimusi selle korraldaja ning aktsiooni eesmärkide suhtes.

Venemaa tähistab 9. mail natsi-Saksamaa üle Teises maailmasõjas saavutatud võidu aastapäeva, millest on kujunenud riigi agressiivse ideoloogia üks nurgakivisid.

Ehkki Moskvas toimub karmide turvameetmete tingimustes endiselt sõjaväeparaad, on paljud muud suurlinnad, eriti Ukrainale lähemates piirkondades, seekord paraadist julgeolekukaalutlustel loobunud.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: