Kapitooliumi uurimiskomisjon soovitas Trumpi vastu esitada süüdistused

Donald Trump
Donald Trump Autor/allikas: SCANPIX/picture alliance / Consolidated News Photos

USA esindajatekoja komitee soovitas justiitsministeeriumil esitada kriminaalsüüdistused endise presidendi Donald Trumpi vastu. Komitee uuris Trumpi toetajate rünnakut Kapitooliumi hoonele.

Üheksaliikmeline komitee soovitas ühehäälselt, et Trumpile tuleb esitada süüdistus mässule õhutamises, ametliku uurimise takistamises, USA valitsuse petmise vandenõus ja valeütluste andmises, vahendas Financial Times

Süüdistuste üksikasju tutvustas Marylandi osariigi demokraadist kongressisaadik Jamie Raskin. Tema sõnul tuleks mässu pärast esitada kriminaalsüüdistus ka Trumpi endisele advokaadile John Eastmanile ja teistele endise presidendi liitlastele. 

"Meie puhul pole tegemist õigussüsteemiga, kus reamehed lähevad vangi ja juhid kõnnivad minema," ütles Raskin. 

Komitee soovitused süvendavad tõenäoliselt Trumpi juriidilisi probleeme veelgi. Lõpliku otsuse süüdistuse kohta teeb eriprokurör Jack Smith. 

"Iga president on meie ajaloos kaitsnud seda volituste üleandmist, välja arvatud üks. 6. jaanuar 2021 oli esimene kord, kui Ameerika president keeldus oma põhiseaduslikust kohustusest anda võim rahumeelselt üle järgmisele presidendile," ütles vabariiklasest kongressisaadik ja uurimiskomisjoni liige Liz Cheney. 

Trump on varem mitu korda öelnud, et tema vastased uurimised on poliitiliselt motiveeritud. Trump teatas hiljuti, et kandideerib uuesti USA presidendiks. Jaanuaris taastavad vabariiklased kontrolli esindajatekoja üle. Vabariiklaste juhtkond ei toeta komitee tegevust. 

"Ma arvan, et kui nad tõesti tahavad, et justiitsministeerium teeks oma tööd objektiivselt, siis ei tohiks neid soovitusi teha. Kas arvate, et ministeerium ei tea, mis 6. jaanuaril juhtus? Nad teevad oma sõltumatut uurimist," ütles vabariiklasest poliitik Chris Christie. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: