USA presidendivalimiste kinnitamisel tungisid Trumpi toetajad Kapitooliumi

{{1609951140000 | amCalendar}}
Olukord Kapitooliumi juures.
Olukord Kapitooliumi juures. Autor/allikas: REUTERS/SCANPIX

USA kongressi mõlemad kojad kogunesid kolmapäeval, et kinnitada presidendivalimiste tulemus. Kapitooliumi juurde kogunenud Donald Trumpi toetajad tungisid läbi politsei turvatõkete Kapitooliumisse. Rahutuste käigus hukkus neli inimest.

Pärast tunde kestnud segadust sai Kapitoolium sissetungijatest vabastatud ja kongressi istung jätkus.

Pärast sissetungijate tungimist üle piirete kongressi administratsioonihoone ehk Kapitooliumi hoone uksed suleti ning politsei palus ohu tõttu kõigil töötajatel ja ajakirjanikel kontoriruumides varjuda ja olla vaikselt.

Rahvaesindajatele anti vahepeal politseinike poolt käsk gaasimaske kanda, sest meeleavaldajate ohjeldamiseks kasutati pisargaasi.

Pea kõik rahvaesindajad ja senaatorid evakueeriti.

Protestijaid võis näha marssimas mööda Kapitooliumi koridore, lehvitades Trumpi plakateid ja USA lippe.

Üllatav oli turvatöötajate ja politseinike vähene arv nii Kapitooliumi ümber kui hoone sees. Protestijad sisenesid hoonesse vähe takistusi kohates.

Kongressi esindajatekoja istungitesaalis võttis politsei välja relvad. "Istungitesaali julgeolekuteenistus ja Kapitooliumi politsei on võtnud välja oma relvad, samal ajal kui protestijad saali uksele kolgivad," kirjutas Twitters esindajatekoja liige Dan Kildee.

"Meile on antud korraldus heita pikali ja panna ette gaasimaskid," kirjutas Kildee.

Valge maja pressiesindaja teatas, et president Trump saadab Kapitooliumi juurde rahvuskaardi. Pentagoni kõneisik Jonathan Hoffman teatas, et terve Washingtoni rahvuskaart on pandud täisvalmisolekusse. Hiljem selgus, et käsu rahvuskaart mobiliseerida andis hoopis Mike Pence.

Washingtoni linnapea Muriel Bowser teatas, et linnas kehtestatakse komandanditund. Pärast liikumiskeelu kehtima hakkamist olid endiselt tuhanded protestijad Kapitooliumi lähistel. Pool tundi hiljem hakkasid nad siiski laiali minema.

AP: neli inimest on saanud surma

Kui algselt räägiti ühest hukkunust, siis neljapäeva hommikul teatas Associated Press, et surma on saanud neli inimest.

Ashli Babbitt Autor/allikas: Twitter

 

Washingtoni politsei on siiani kinnitanud ühe naise surma, keda tulistas kapitooliumipolitseinik. Hukkunud naine oli USA meedia teatel San Diegos elav Ashli Babbitt, kes oli USA õhujõudude veteran ja arvatakse, et teda tulistati pärast hoonesse sisenemist koos teiste märatsejatega. USA ringhääling Fox5 rääkis naise ämmaga, kelle sõnul oli Babbitt olnud Trumpi tuline pooldaja.

Arvatakse, et teda tulistati umbes kell 15.00 kohaliku aja järgi ja ta viidi haiglasse, kuid hiljem tunnistati ta surnuks. Mõned USA meediakanalid on avaldanud ka video naise tulistamisest. Ta üritab ronida purustatud klaasiga uksest sisse, kui kõlab lask, mille järel naine põrandale variseb.

Telekanali CNN andmetel on veel üks 24-aastane mees haiglas kriitilises seisundis. Mees oli kukkunud alla umbes kümne meetri kõrguselt, kui ronis mööda hoone seina.

Mõnedel andmetel toimetati haiglasse ka üks vigasaanud politseinik.

Seni on arreteeritud ametlikult vähemalt 52 inimest - neist 47 komandanditunni rikkumise eest.

Trump kutsus rahulikuks jääma

Möllule reageeris ka Donald Trump, kes palus meeleavaldajatel rahulikuks jääda ja austada korrakaitsjaid.

"Palun toetage meie kapitooliumipolitseid ja korrakaitsjaid," ütles Trump suhtlusvõrgustikus Twitter umber tund pärast seda, kui tema toetajad tungisid USA kongressis läbi turvakordoni.

"Nad on tõepoolest meie riigi poolel. Jääge rahulikuks!" manitses Trump.

Mike Pence kutsus üles vägivalda lõpetama ja koheselt hoonest lahkuma. Pence lubas, et märatsejad antakse kohtu alla.

USA presidendiks valitud Joe Biden ütles pöördumises, et just praegu on USA demokraatia tõsise rünnaku all. Biden kutsus üles Donald Trumpi, et ta teeks televisioonis pöördumise vägivald lõpetada ja Kapitoolium vabastada.

Veidi hiljem tegigi Trump telepöördumise, milles kutsus märatsejaid koju minema. Samas ei tunnistanud ta siiani valimiskaotust. "Ma tean, et teil on valus. Me võitsime valimised suurelt ja see varastati meilt. Kõik teavad seda, eriti teine pool. Aga te peate nüüd koju minema, meil peab olema rahu ja kord. Me ei taha, et keegi viga saaks," lausus Trump.

Facebook eemaldas enda keskkonnast hiljem Trumpi pöördumise. Hiljem sulges ka Twitter Trumpi konto 12 tunniks.

Kella 01 ajal tegi Trump taas Twitteri postituse, kus taas protestijaid koju minema kutsus, aga valimiskaotus ei tunnistanud. "Sellised asjad ja sündmused juhtuvad, kui suur valimisvõit suurtelt patriootidelt, keda on pikka aega ebaõiglaselt koheldud, jõhkralt ära võetakse. Minge koju armastuses ja rahus. Jätke see päev igaveseks meelde," kirjutas Trump.

Politsei saabus suurel hulgal hiljem

Washingtoni politsei teatel on kella 00.32 (Eesti aja järgi) seisuga arreteeritud 13 inimest.

Peale südaööd alustas politsei protestijate suuremat laialiajamist. Kella 00.40 ajal teatasid võimud, et Kapitoolium tagasi võetud ja sealne turvalisus tagatud.

Kongressi liidrid teatasid, et üritavad valimistulemuste kinnitamise veel kolmapäeval lõpule viia. Senaator Jeff Merkley teatas, et valimissedelid õnnestus enne protestijate sissetungi viia kindlasse kohta.

Esindajatekoja esimees Nancy Pelosi märkis, et istung jätkub kohe kui olukord Kapitooliumis seda võimaldab.

Sündmuste varasem käik

Valimiskogu on küll presidendivalimiste tulemuse kinnitanud, kuid sellele on vaja veel kongressi heakskiitu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kui tavaliselt on see olnud formaalne istung, siis nüüd kavatsevad osa vabariiklastest senaatoreid ja esindajatekoja liikmeid esitada üleskutse lugeda hääled mõnes osariigis veel kord üle.

Valimistulemused tuuakse osariikide kaupa saali ning nende üle hääletatakse.

Vastulause korral ühisistung katkestatakse ning kojad kogunevad lauset eraldi arutama. See võib kesta kuni kaks tundi.

Kui 2017. aastal kinnitati Donald Trumpi tulemus 41-minutilise istungiga, siis nüüd võib Joe Bideni tulemus kinnituse saada alles homme.

Washingtoni kogunevad tuhanded toetajad, kes ei usu valimiste tulemust

Washingtonis kogunevad ka president Donald Trumpi toetajad, kes ootavad tema esinemist.

Meeleavaldusele on oodata tuhandeid inimesi, kes vastasid Trumpi üleskutsele tulla tänavatele.

Osalejate seas on ka rühmitus Proud Boys, kes on varasemates protestides kasutanud vägivalda.

Politsei on rühmituse liidri vahistanud, süüdistades teda vara hävitamises.

Washingtoni politsei on hoiatanud, et mingeid relvi ei ole lubatud meeleavaldusel kanda.

Siiski toimusid politseiga kokkupõrked ning kongressi töötajaid ja ajakirjanikke on palutud leida turvaline koht.

Trump poolehoidjatele Washingtonis: ma ei tunnista kunagi kaotust

USA president Donald Trump ütles kolmapäeval Valge Maja juures oma toetajate meeleavaldusel esinedes, et ei tunnista kunagi kaotust presidendivalimistel.

"Me ei anna kunagi alla. Me ei tunnista kunagi kaotust," ütles Trump juubeldavale rahvahulgale. "Me peatame selle varguse."

Trump ärgitas ka oma asepresidenti Mike Pence'i mitte kinnitama algaval kongressi istungil Joe Bideni võitu presidendivalimistel.

"Kui Mike Pence käitub õigesti, siis me võidame valimised," ütles Trump toetajatele Valges Maja ees. "Tal on täielik õigus seda teha."

"Mike Pence peab meie jaoks seda tegema, kui ta seda ei tee, on see kurb päev meie riigi jaoks," sõnas Trump.

Trump mõistis hukka ka "nõrgad" vabariiklased, kes lähevad valimistulemuste kinnitamisega kaasa, ja ähvardas neid probleemidega tulevastel valimistel.

Pence teatas, et tal ei ole Trumpi nõudmise täitmiseks volitusi.

Pence ei kavatse Bideni võidu kinnitamist peatada

USA asepresident Mike Pence ütles kolmapäeval president Donald Trumpi trotsides, et ei kavatse sekkuda demokraat Joe Bideni valimisvõidu kinnitamise protsessi, et see peatada.

"Põhiseadus ei luba mul nõuda ühepoolset õigust otsustada, milliseid valijameeste hääli tuleks arvestada ja milliseid mitte," ütles Pence oma avalduses, kui kongressi ühisistungjärgul hakati kinnitama valimiskogu hääli 3. novembri valimistel.

Pence ütles senati eeistujana, et jagab miljonite ameeriklaste muret valimiste usaldusväärsuse osas. Ent lisas, et ei arva endal olevat ühepoolset õigust otsustada, milliste valijameeste hääli tuleks arvestada.

"Nelja aasta eest andsin ma oma perekonnast ümbritsetuna vande toetada ja kaitsta põhiseadust, mis lõpevad sõnadega: "Aidaku mind jumal"," lausus ta. 

"Täna tahan ma kinnitada ameerika rahvale, et pean vannet, mille neile andsin, ja pean vannet, mille andsin kõigeväelisele jumalale," lisas ta. 

Donald Trump sarjas kolmapäeval Mike Pence'i pärast seda, kui tema asepresident oli keeldunud sekkumast demokraat Joe Bideni valimisvõidu kinnitamise protsessi kongressis.

"Mike Pence'il ei jätkunud vaprust teha, mida oleks pidanud tegema meie riigi ja meie põhiseaduse kaitsmiseks," kirjutas Trump Twitteris. "USA nõuab tõde!"

Trump esines ajal, mil kongress valmistub kinnitama demokraat Joe Bideni võitu 3. novembril peetud valimistel.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: