Yellen: riigivõla ülempiiri tõstmata jätmine võib USA viia krahhini
USA rahandusminister Janet Yellen hoiatas pühapäeval majanduskatastroofi eest, kui kongress ei tõsta riigivõla ülempiiri.
Võimalik USA maksejõuetus tooks kaasa majanduslanguse. Joe Bideni administratsioon pole endiselt kongressi vabariiklastega jõudnud kokkuleppeni, mille tulemusel tõstetakse riigivõla ülempiiri. Mõlemad osapooled on eelarvekärbetes eriarvamusel, vahendas The Times.
Biden kohtub teisipäeval vabariiklaste liidritega. Yellen hoiatas pühapäeval majanduskatastroofi eest. Yellen ütles, et USA-d võib tabada maksejõuetus juba 1. juunil. Esindajatekoja vabariiklased süüdistavad aga Valget Maja liiga suures kulutamises.
"Kui kongress ei suuda oma kohustusi täita, siis ei jää alles häid valikuid. Kui nad seda teha ei suuda, siis tabab meid majandus- ja finantskatastroof, mis oleks meie enda poolt tekitatud ning president Biden ei saaks selle katastroofi ärahoidmiseks midagi ette võtta," ütles Yellen.
Vabariiklased nõuavad praegu kulutuste kärpimist. USA riigivõlg on praegu 31,4 triljonit dollarit. USA jõudis riigivõla ülempiirini juba jaanuaris.
Rahandusministeerium on alates jaanuarist kasutanud arvete tasumiseks erakorralisi meetmeid. Mõned demokraadid loodavad, et Biden võib muuta põhiseadust, mis võimaldaks rahandusministeeriumil jätkata võlgade võtmist ilma kongressi nõusolekuta.
Biden võib seega maksejõuetuse korral kuulutada riigivõla ülempiiri põhiseadusevastaseks. Biden pole veel siiski põhiseaduse muutmise osas otsust teinud. "Me pole veel sinna jõudnud," ütles reedel Biden.
Alates 1960. aastatest on riigivõla ülempiiri tõstetud 80 korda. Eelmise presidendi Donald Trumpi ametiajal tehti seda kolmel juhul.
Toimetaja: Karl Kivil