USA tõi Ämarisse varghävitajad F-22

{{1683607020000 | amCalendar}}
Varghävitaja F-22 Ämari lennubaasis
Varghävitaja F-22 Ämari lennubaasis Autor/allikas: Eesti Õhuvägi

Ameerika Ühendriikide õhujõud tõid esmaspäeval Ämari lennubaasi oma viienda põlvkonna varghävitajad F-22.

"USA õhujõudude hävitajad F-22 Raptor hoiavad ära agressiooni Balti taevas," öeldakse Ameerika Ühendriikide Euroopas ja Aafrikas tegutsevate õhuvägede staabi pressiteates.

Samas märgitakse, et hävitajad F-22 toetavad NATO relvajõudude õhukaitset alliansi idatiival.

"Balti riigid – Eesti, Läti ja Leedu – asuvad kriitilises õhu-, maismaa- ja merekoridoris, mis nõuab liitlaste kooskõlastatud lähenemist, et säilitada rahvusvaheline manööverdamisvabadus kogu piirkonnas," öeldakse USA õhujõudude pressiteates.

"Praegu Lätis asuv Hispaania NASAMS-õhutõrjesüsteem pakub maapealset õhutõrjevõimet tihedas koostöös Läti juhtimiskeskusega. Ka Eestisse lähetatud Briti kuningliku õhuväe hävitajad Typhoon viivad läbi NATO rahuaegset õhuturbemissiooni. USA võime kiiresti täiendada teisi lähetatud üksusi viienda põlvkonna hävitajatega suurendab alliansi võimet integreeruda kõigis valdkondades," rõhutas USA õhuväe staap.

See viitas, et aprilli alguses saatis Langley-Eustise'i ühendbaasi 94. hävitajate eskadrill Poola Powidzi õhubaasi 12 lennukit F-22, et toetada missiooni, mis suurendab alliansi integreeritud õhu- ja raketitõrjet (IAMD) ja Süsteemi (C-IADS) võimekus kaitsta NATO idatiiva ligi 1500 miili (2700 kilomeetri) pikkust piiri.

Eesti Õhuvägi jääb hävitajate teemal napisõnaliseks

Mitu F-22 hävitajat Ämarisse saabus, Eesti Õhuvägi ei avalda. Ka seda ei täpsustatud, kui kauaks hävitajad siia jäävad. Õhuväe teavitusspetsialist Siim Verner Teder ütles vastuseks ERR-i päringule, et tegu on lühiajalise ümberpaiknemisega Ämari lennubaasi.

"Kuna 5. põlvkonna lennukid opereerivad ainult väga valitud lennubaasidest, siis on Ameerika Ühendriikide hävituslennukite F-22 Ämaris maandumine ja ajutiselt Eestisse jäämine suur tunnustus Eesti õhuväe professionaalsusele," märkis Teder.

Hävituslennukite F-22 Eestisse saabumine võimaldab harjutada koostööd nii Eesti kui ka juba Ämaris baseeruvate liitlaste õhuvägedega ja õppida tutvumislendude kaudu tundma NATO idatiiva õhuruumi. Teder täpsustas, et lennukid teevad mitu treeninglendu päevas.

"Antud lennukite saabumisega näitavad Ameerika Ühendriigid oma panust Euroopa julgeoleku tugevdamisse ja kinnitavad nii liitlastele kui ka potentsiaalsetele agressoritele, et USA-le on tähtis liitlaste julgeolek ja sellesse suhtutakse äärmise tõsidusega," lisas õhuvägi.

Lennukitehases Lockheed Martin valmistatud F-22 Raptor on üheistmeline, kahe reaktiivmootoriga vargtehnoloogiatel põhinev viienda põlvkonna taktikaline hävituslennuk. Neid hakati arendama mõned aastad pärast külma sõja lõppu. 

Lennuki tippkiirus on 2414 km/h, mass 19,7 tonni ja lennukaugus 3000 kilomeetrit.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: