59 ühiskonnategelast saatis riigikogule abielu mõiste kaitseks avaliku kirja
Konservatiivsete väärtuste eest seisev hiljuti asutatud mõttekoda PESA edastas esmaspäeval riigikogule 59 avaliku elu tegelase allkirjaga avaliku kirja palvega abielu institutsiooni määratlus muutmata jätta, kui valitsus esitab sellise seadusmuudatuse eelnõu riigikogule vastuvõtmiseks.
Avaliku kirja üks algatajaid, mõttekoja PESA liige, Postimehe arvamustoimetuse juhataja Martin Ehala selgitust mööda juhib kiri tähelepanu, et abielu küsimuse otsustamine kiirustades ja ilma avaliku aruteluta suurendab vastandumist ja lõhet ühiskonnas. "Eelnõu algatamine on praeguses keerulises julgeolekuolukorras valitsuse poolt väga vastutustundetu," ütles Ehala.
Samuti kirjale alla kirjutanud PESA liiga ja Tartu Ülikooli politoloog Martin Mölder lisas, et praegu ei ole ei riigikogu liikmete ega ka valijate tasandil ülekaalukat poolehoidu sellistele muutustele. "Abielu tähendab ennekõike perekonda ning perekond tähendab Eesti valijate jaoks ennekõike naist, meest ja lapsi," rõhutas Mölder.
Avalikule kirjale on teiste seas alla kirjanikud Indrek Hargla, Hando Runnel ja Indrek Hirv, heliloojad ja muusikud Sven Grünberg, Jaan-Eik Tulve ja Tõnis Mägi, näitlejad Liina Olmaru ja Lembit Peterson, kunstnikud Maarja Undusk ja Mati Karmin, teadlased Heiki Valk, Marju Kõivupuu ja Riin Seema, ettevõtjad Indrek Neivelt ja Heldur Meerits, veteranpoliitikud Tunne Kelam ja Jüri Adams, samuti õigusteadlane ja kunagine justiitsminister Jüri Raidla.
Mõttekoja PESA asutajaliikmed on endine justiitsminister Lea Danilson-Järg (Isamaa), Martin Ehala, Cornelia Kangur, Mihkel Kunnus, Martin Mölder, Indrek Neivelt, Helen Rebane, Lauri Vahtre ja Maarja Vaino. Ülejäänud allakirjutanud on liitunud avaliku kirjaga, kuid ei ole mõttekoja PESA liikmed.
Mõttekoda PESA loodi 28. aprillil sellel aastal eesmärgiga edendada ühiskonnas püsiväärtusi, mis on eelduseks eesti rahva, kultuuri, majanduse ja keskkonna kestlikuks arenguks.
Valitsus kiitis esmaspäeval erakorralisel istungil heaks perekonnaseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu ja seaduse eelnõu antakse arutamiseks üle riigikogule.
Eelnõu järgi saavad abielu sõlmida kaks täisealist inimest, sõltumata soost ning abielu kõrval jääb inimestele alles võimalus sõlmida kooseluleping. Lisaks nähakse ette lihtsustatud kord kooselulepingult abielule üleminekuks.
Seadus on plaanitud jõustuma 1. jaanuarist 2024.
Toimetaja: Mirjam Mäekivi