EL tahab tehisintellekti loodud sisu tähistamist internetis

OpenAI poolt loodud ChatGPT toodab algoritmiliselt teksti
OpenAI poolt loodud ChatGPT toodab algoritmiliselt teksti Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Florence Lo/Illustration

Euroopa Komisjon kardab, et tehisintellektiga loodud sisu laiema kasutuselevõtu tõttu võib internetis levida rohkem desinformatsiooni, mistõttu tahab Euroopa Liit, et suured tehnoloogiaettevõtted, nagu Facebook ja Google tähistaks selgelt ära, kui tegu on algoritmi poolt loodud pildi või tekstiga.

Euroopa Komisjon tahab suurtelt tehnoloogiahiidudelt, nagu Google, Facebook ja Tiktok tehisintellekti algoritmidega loodud veebisisu eraldi märgistamist, kirjutas Politico.

Ettepaneku põhjuseks on muu hulgas ChatGPT abil loodud teksti ja DALL-E abil loodud piltide üha suurem levi internetis. Komisjon kutsub algoritmiliselt loodud digisisu märgistamist Euroopa Liidu vabatahtliku desinformatsiooni vastu võitlemise harta liitunud ettevõtetelt.

Desinformatsiooni vastu võitlemise hartaga on liitunud 44 ettevõtet. Hiljuti lahkus sellest Twitter. Harta osalised arutavad võimalikke lahendusi töögrupi formaadis ning harta osalistel on kavas juuli keskpaigaks avaldada detailsem analüüs, kuidas peatada valeinfo levikut veebis. Samuti peaks siis avaldatama plaanid, et kuidas piirata algoritmide poolt loodud sisu poolt tekitatud võimalikku valeinfot.

Suured veebiplatvormid ja otsingumootorid nagu Metale kuuluv Facebook ja Instagram, samuti Twitter ja Hiina ettevõttele ByteDance kuuluv Tiktok peavad Euroopa Liidu digiteenuste seaduse (Digital Services Act- DSA) kohaselt juba 25. augustiks looma erimärgised kas genereeritud või manipuleeritud piltidele, helisisule ja videotele. Vastasel juhul ähvardab neid ettevõtteid miljonitesse ulatuvad trahvid. Samal ajal tahab Euroopa Parlament samasuguse reegli kehtestamist kõikidele ettevõtetele, kes loovad tehisintellektiga digisisu. Vastav seadusandlus tahetakse kasutusele võtta 2025. aastaks.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: