Tartu linn kinnitas järgmiseks aastaks maksimaalsed maamaksumäärad

Tartu raekoda.
Tartu raekoda. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Tarti linnavolikogu kehtestas järgmise aasta maamaksumäärad, mis olenevalt maa sihtotstarbest on 0,5–1,0 protsenti. Tegu on seadusega lubatud maksimummääradega.

Elamumaale ja maatulundusmaa õuemaa kõlvikule kehtib Tartus järgmisel aastal maamaksumäärana 0,5 protsenti, maatulundusmaa kõlvikutele (välja arvatud õuemaa kõlvik) 0,5 protsenti ning muu sihtotstarbega maale 1,0 protsenti maa maksustamishinnast aastas.

Veel tänavu on maksimaalne maamaksumäär 2,5 protsenti, aga kuivõrd mullu toimunud maade hindamisega kerkis maa hind võrreldes eelmise, 2001. aastal toimunud hindamisega Eestis maa hind keskmisel kaheksa korda, siis langetati seadusega lubatud maksimaalseid maamaksumäärasid. Lisaks seati piirang, et aastaga võib maamaks kerkida maksimaalselt 10 protsenti.

Tartu linn on varem prognoosinud, et järgmisel aastal kasvab tulu maamaksust ligi 150 000 eurot.

Maamaksust on vabastatud maa omanik tiheasustusega alal kuni 1500 ruutmeetri ja hajaasustusega alal kuni kahe hektari ulatuses, kui sellel maal asuvas hoones on rahvastikuregistri andmetel tema elukoht.

Tartus kehtib ka täiendav maksuvabastus pensionäridele, represseeritutele ja osalise või puuduva töövõimega inimestele, kuid samuti ainult selle maa osas, kus asuvas hoones on isiku elukoht, ja juhul, kui koduomaniku maksuvabastus ei kata kogu kinnistu maamaksu.

Tartu sai 21,3 miljoni euro suuruse lisaeelarve

Linnavolikogu kinnitas ka linna lisaeelarve, millega suurenevad linna tulud 15,9 miljonit eurot, seda eelkõige riigi toetuste täpsustunud mahu arvelt.

Lisaks planeerib linn ka ühe miljoni suurust tulumaksukasvu, mis põhineb käesoleva aasta esimese nelja kuu ülelaekumisel ning sellest tuleneval prognoosil. Ligi veerandi lisaeelarvest moodustavad eelmisel aastal kasutamata jäänud vahendid.

Linna kulud kasvavad 21,3 miljonit eurot, millest 75 protsenti moodustavad põhitegevuse kulud ning 25 protsenti investeerimistegevuse kulud.

Põhitegevuse kuludest ligi üheksa miljonit eurot läheb haridusse ning 4,6 miljonit sotsiaalse kaitse valdkonda. Keskkonnakaitse saab juurde 868 000 ning kultuuri ja vaba aja valdkond 664 000 eurot. Linna toetatavate suuremate sündmuste hulgas on Autovabaduse puiestee ja Rally Estonia.

Investeeringute eelarve kasvab 5,2 miljoni euro võrra, millest üks miljon tuleb välisabi projektidest. Suur osa rahast kulub investeeringute hinnatõusu katteks, kõige enam läksid prognoositust kallimaks Ristikheina lasteaia ja Pärli kooli ehitus (vastavalt 754 000 ja 650 000 eurot). Lisaeelarvest rahastatakse muuhulgas ka koduta loomade varjupaiga renoveerimist, rulapargi rajamist, Suudlevate Tudengite purskkaevu renoveerimist, Viljandi maantee ja Ravila tänava ristmiku ning Ilmatsalu-Ravila ringi rekonstrueerimist.

Tartu linna 2023. aasta eelarve suurus oli möödunud detsembris kinnitamisel ligi 274 miljonit eurot.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: