Sõja 496. päev: Bahmuti ümbruses lähevad lahingud üha ägedamaks

{{1688439180000 | amCalendar}}
Bahmuti ümbruses käivad ägedad lahingud
Bahmuti ümbruses käivad ägedad lahingud Autor/allikas: SCANPIX/AP/Alex Babenko

Ukraina asekaitseminister Hanna Maljar teatas, et Bahmuti ümbruses lähevad lahingud üha ägedamaks. Maljari sõnul üritavad mõlemad pooled Bahmuti suunal initsiatiivi haarata ning ukrainlased liiguvad edasi Klištšiivka küla ümbruses.

Oluline 4. juulil kell 22.30:

- Kuberner: Vene rünnakus Pervomaijiskile sai haavata 43 inimest;

- Maljar: Bahmuti ümbruses lähevad lahingud üha ägedamaks;

- Ukraina reservpolkovniku sõnul on tähtis heade positsioonide hõivamine;

- Ukraina eriüksuslased hävitasid Vene tagalas kolm raketiheitjat Grad;

- Sumõs hukkus rünnakus viis inimest.

Kindralstaap: Venemaa valmistab ette provokatsiooni Zaporižžjas

Venemaa võib "lähiajal" valmistada ette provokatsiooni okupeeritud Zaporižžja tuumajaamas, teatas Ukraina relvajõudude peastaap teisipäeval.

Vene väed on peastaabi teatel paigutanud tehase kolmanda ja neljanda jõuploki katusele lõhkekehadega sarnaseid esemeid. "Nende detonatsioon ei tohiks kahjustada jõuallikaid, kuid võib luua pildi Ukraina sõjaväe tulistamisest," ütles kindralstaabi esindaja.

Kindralstaap lisas, et jälgib olukorda, olles valmis tegutsema "mis tahes tingimustel".

President Volodõmõr Zelenski teatas 20. juunil luureandmetele viidates, et Moskva kaalub terrorirünnakut tuumajaamale.

Mitu päeva hiljem ütles Ukraina sõjaväeluure juht Kõrõlo Budanov ajalehele New Stateman, et Venemaa on rünnaku ettevalmistused lõpetanud.

1. juulil ütles Zelenski Hispaania ajakirjanikele, et veel üks võimalus on see, et Vene väed võivad pärast mineerimist tagasi anda jaama Ukraina kontrolli alla, et see kaugjuhtimisega õhkida.

Venemaa väed on Euroopa suurima tuumajaama Zaporižži jaama okupeerinud alates märtsist 2022. Nad on kasutanud seda sõjaväebaasina, et korraldada rünnakuid Ukraina kontrolli all olevale territooriumile üle Dnipro jõe.

Vene rünnakus Pervomaijiskile sai haavata 43 inimest

Umbes kella 18.30 seisuga on teada, et Venemaa teisipäevases rünnakus Harkivi oblastis asuvale Pervomaijiskile sai haavata 43 inimest, teatas Harkivi oblasti administratsiooni juht Oleh Sõnehubov.

Peaprokuratuuri andmetel on vigastatute seas 12 last, kellest noorim on vaid kolmekuune.

Vene väed tabasid Pervomaiskiji kesklinna pärastlõunal raketiga Iskander, ütles peaprokurör Andrii Kostin, lisades, et läheduses polnud ühtegi sõjaväerajatist, vaid ainult elumajad.

Rünnakus sai kannatada üheksa kortermaja, ütles Sõnehubov rahvustelevisioonis.

Pervomaiskiji asub piirkonna pealinnast Harkivist umbes 80 kilomeetrit lõuna pool. Venemaa-Ukraina piiri läheduse tõttu toimuvad oblastis iga päev Vene sõjaväe rünnakud.

Energoatom: Zaporižžja tuumajaam kaotas taas ühenduse peamise elektriliiniga

Venemaa poolt okupeeritud Zaporižžja tuumaelektrijaam kaotas ööl vastu teisipäeva taas ühenduse peamise väliselektriliiniga, teatas Ukraina riiklik tuumaenergiaagentuur Energoatom.

Seejärel lülitus tehas ainsale saadaolevale varuliinile, mis ühendati hiljuti tagasi uuesti pärast neljakuulist passiivset olekut.

330 kilovoldine (kV) varuelektriliin katkes 1. märtsil Dnipro jõe vastaskaldal tekkinud kahjustuste tõttu. Sellest päevast kuni 1. juulini kasutas jaam reaktori jahutamiseks ja muudeks kriitilisteks funktsioonideks vajalikku välist elektrit peamisest elektriliinist.

Tagavaraliin saab jaama toita, kui esmane liin muutub kättesaamatuks või kahjustub. Enne Venemaa täiemahulist sõda oli Zaporižžja tuumajaamal kuus varuliini ja neli 750 kV põhiliini.

Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) juht Rafael Grossi ütles 3. juulil, et kuigi viimase varuliini taastamine oli positiivne, jääb jaama välisenergia olukord väga haavatavaks.

Maljar: Bahmuti ümbruses lähevad lahingud üha ägedamaks

Ukraina asekaitseminister Hanna Maljar teatas, et Bahmuti ümbruses lähevad lahingud üha ägedamaks. Maljari sõnul üritavad mõlemad pooled Bahmuti suunal initsiatiivi haarata ning ukrainlased liiguvad edasi Klištšiivka küla ümbruses. 

Maljari sõnul muutub rindel olukord väga kiiresti. Ukraina väed alustasid Bahmuti suunal pealetungi 24. juuni paiku. Ukraina väed on liikunud edasi linna lõuna- ja põhjaosas. Vene väed on Bahmuti rajanud kaitsepositsioone, see muudab linna vabastamise veelgi raskemaks. Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) hindas, et Venemaa võib mujalt Ukrainast tuua Bahmutisse lisavägesid. 

Ukraina eriüksuslased hävitasid Vene tagalas kolm raketiheitjat Grad

Vene liinide taga tegutsevad Ukraina erioperatsioonide jõud hävitasid Bahmutis kolm raketiheitjat Grad, teatas Ukraina relvajõudude peastaap.

"Bahmuti piirkonnas hävitati kolm Gradi," öeldakse sõnumis.

Märgitakse, et ühe erioperatsioonide üksuse operaatorid avastasid eriluure käigus vaenlase liinide taga kolme BM-21 Gradi asukohad.

"Koordinaadid edastati kiiresti kaitseväe relvavendadele. Meie suurtükid hävitasid kogu tehnika ja isikkoosseisu," märkis peastaap.

Ukraina reservpolkovniku sõnul on tähtis heade positsioonide hõivamine

Ukraina sõjavägi jätkab edasiliikumist rinde eri suundades, kuid tähtsad pole mitte vabastatud ruutkilomeetrite arv, vaid heade positsioonide hõivamine, rääkis esmaspäeval sõjandusekspert ja Ukraina relvajõudude reservpolkovnik Roman Svitan, kelle sõnu vahendas uudisteagentuur UNIAN.

"Selles asjas pole võti ruutkilomeetrites, vaid parimates positsioonides ja kõrgustes, mis kaitsevägi edasitungi ajal hõivab. Nendest domineerivatest kõrgustest hakkab Ukraina sõjavägi suurtükiväe abil kontrollima palju rohkem ruumi," ütles Svitan.

"Näiteks saavad Ukraina kaitsjad kõrgelt kontrollida sisse- ja väljapääsu Donetski oblastis asuvast Bahmuti linnast. See on juba terve linn. Asi pole ruutkilomeetrites, vaid positsioonides. Meie hõivame parimad positsioonid. Siin on olnud suur positiivne edu," sõnas Svitan.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski tunnistas esmaspäeval, et võitlus Vene vägede vastu oli eelmisel nädalal rindejoonel raske, kuid tunnustas oma vägesid edenemise eest lõunas ja idas. 

"Eelmine nädal oli rindejoonel raske. Kuid me teeme edusamme. Me liigume samm-sammult edasi," ütles Zelenski. 

Sumõs hukkus rünnakus viis inimest

Vene vägede rünnakus Sumõ oblastile hukkus esmaspäeval vähemalt viis inimest. Vene väed korraldasid esmaspäeval Sumõ linna pihta ka droonirünnaku. Hukkus vähemalt kaks inimest, vigastada sai 19 inimest. Vene väed on Sumõ oblastit pidevalt pommitanud alates 2022. aasta aprillist, kui Ukraina väed selle vabastasid, vahendas The Kyiv Independent.

Vene meedia: Moskva oblastis läks põlema endise mööblivabriku laohoone

Moskva oblastis Himki linnas puhkes tulekahju endise mööblivabriku laohoones. Tulekahju levis ka lähedal asuvasse tehasesse. Tulekahju tekkimise põhjus pole veel selge, teatas Venemaa meedia. 

Zelenski palus Gruusia saadikul Saakašviliga seoses Kiievist lahkuda

Ukraina president Volodõmõr Zelenski palus esmaspäeval Gruusia suursaadikul Kiievis naasta koju ja proovida päästa vangistatud Ukraina kodanikku Mihheil Saakašvilit.

"Andsin täna välisministeeriumile korralduse kutsuda välja Gruusia suursaadik Ukrainas, väljendada meie tugevat protesti ja paluda tal 48 tunni jooksul Ukrainast lahkuda, et pidada konsultatsioone oma pealinnaga," ütles Zelenski.

President kutsus Gruusiat ühtlasi Saakašvilit Ukrainale üle andma.

Gruusia endine president Saakašvili osales esmaspäeval Vivamedi kliiniku haiglapalatist videolingi vahendusel  kohtuprotsessil, mis puudutab 7. novembril 2007. aastal toimunud opositsiooni rahumeelse meeleavalduse laialiajamist ja samal päeval telejaamas Imedi korraldatud läbiotsimist.

Saakašvili eitas igasugust süüd nii selles ja teistes tema vastu algatatud kriminaalasjades.

Praegu 55-aastane Saakašvili nägi videos välja tugevasti kõhnununa ning teda oli raske ära tunda, mis põhjustas mitmel pool maailmas muret tema tervise ja ravi pärast. Saakašvilil on ka Ukraina kodakondsus.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 770 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas teisipäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 231 030 (võrdlus eelmise päevaga + 770);

- tankid 4059 (+2);

- jalaväe lahingumasinad 7908 (+9);

- lennukid 315 (+0);

- kopterid 309 (+0);

- suurtükisüsteemid 4252 (+32);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 647 (+6)

- õhutõrjesüsteemid 394 (+3);

- operatiivtaktikalised droonid 3602 (+29);

- tiibraketid 1264 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 6843 (+9);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 590 (+0).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: The Kyiv Independent/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: