Sõja 502. päev: Ukraina teatas veel 14 ruutkilomeetri vabastamisest

{{1688957520000 | amCalendar}}
Ukraina sõjaväelane Donetski oblastis
Ukraina sõjaväelane Donetski oblastis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/STRINGER

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski sõnul on signaale uue mässu puhkemise võimalusest Venemaal. Ukraina väed vabastasid eelmisel nädalal riigi lõuna- ja idaosas veel 14 ruutkilomeetrit, teatasid relvajõud esmaspäeval.

Oluline esmaspäeval, 10. juulil kell 20.35:

- Maljar: Ukraina väed teevad Bahmuti lõunaosas edusamme;

- Venemaa väitel on Ukrainas tapetud ligi 5000 välismaist palgasõdurit;

- Rheinmetalli soomukite tehas alustab Ukrainas tootmist kolme kuu jooksul;

- Zelenski sõnul on signaale uue mässu puhkemise võimalusest Venemaal;

- Donetski oblastis hukkus Vene vägede pommitamises kaks inimest;

- Peskov: Putin kohtus Prigožiniga juuni lõpus;

- Ukrainas algas Bayraktari droonide tehase ehitus;

- Meedia: Kreml eemaldas Gerassimovi Vene vägede juhi kohalt Ukrainas;

- Venemaa tegi öösel Mõkolajivile raketirünnaku;

- Venemaa pommitas Sumõ oblastit.

Ukraina teatas veel 14 ruutkilomeetri vabastamisest

Ukraina väed vabastasid eelmisel nädalal riigi lõuna- ja idaosas veel 14 ruutkilomeetrit, teatasid relvajõud esmaspäeval. 

"Eelmisel nädalal vabastati Lõuna-Ukrainas üle 10 ruutkilomeetri. Bahmuti sektoris vabastasid Ukraina väed sissetungijate käest neli ruutkilomeetrit," ütles relvajõudude kõneisik Andri Kovaljov. 

Alates vastupealetungi algusest on Ukraina väed teatanud 193 ruutkilomeetri vabastamisest.

Donetski oblastis hukkus Vene vägede pommitamises kaks inimest

Kaks inimest sai surma ja kolm vigastada, kui Vene väed pommitasid Avdiivka ja Hostre linna Donetski oblastis, teatas Donetski oblasti prokuratuur.

Mõlemad rünnakud toimusid pärastlõunal. Kannatada said ka elumajad ja ärihooned.

Venemaa väitel on Ukrainas tapetud ligi 5000 välismaist palgasõdurit

Venemaa kaitseministeerium väitis esmaspäeval, et Ukraina sõjas on tapetud 4845 Kiievi poolel võidelnud välismaalast.

"30. juuni seisuga on usaldusväärselt kinnitatud 4845 välismaise palgasõduri hävitamine sõjategevuse käigus, valdav enamus neist pärines USA-st, Kanadast ja Euroopa riikidest," väitis ministeerium, lisades, et ligi 5000 välisvõitlejat lahkus Ukrainast, "olles mõistnud Kiievi suhtumist neisse".

Venemaa kaitseministeeriumi väitel jätkab praegu Ukraina relvajõudude ridades tegutsemist 2029 palgasõdurit.

"Kokku on alates 24. veebruarist 2022 Ukrainasse ametlikult saabunud 84 riigist 11 675 välismaist palgasõdurit, et osaleda sõjategevuses Ukraina relvajõudude poolel. Enim palgasõdureid saabus Ukrainasse 2022. aasta märtsis-aprillis," teatas kaitseministeerium.

"Kõige arvukamad rühmad tulid Poolast (üle 2600 inimese), USA-st ja Kanadast (900 või rohkem inimest), Gruusiast (üle 800 inimese), Suurbritanniast ja Rumeeniast (mõlemast 700 või rohkem inimest), Horvaatiast (üle 300 inimese), samuti Prantsusmaalt ja Türgi kontrolli all olevast Süüria osast (kummastki 200 või rohkem inimest)," väitis ministeerium.

Rheinmetalli soomukite tehas alustab Ukrainas tootmist kolme kuu jooksul

Saksa relvatootja Rheinmetall avab Ukrainas soomussõidukite tehase järgmise 12 nädala jooksul, ütles ettevõtte tegevjuht Armin Papperger CNN-le.

Rheinmetall hakkab ka välja õpetama ukrainlasi tehases toodetavate tankide ja teiste soomussõidukite hooldamiseks, lisas Papperger.

"Ukrainlased peavad end ise aitama. Kui nad peavad iga kord ootama eurooplasi vi ameeriklasi appi, ja nii järgmised 100 või 20 aastat... See pole võimalik," lausus ta.

Rheinmetalli tehas hakkab asuma Lääne-Ukrainas.

Ukrainas algas Bayraktari droonide tehase ehitus

Türgi ettevõte Baykar on alustanud Ukrainas tehase ehitust, kus hakatakse tootma Bayraktari droone, ütles Ukraina strateegilise tööstuse minister Oleksandr Kamõšin.

"See on seesama suur tehas, mille üle toimusid läbirääkimised aastaid tagasi. Nüüd oleme astunud reaalsed sammud," lausus Kamõšin.

Baykar sai 22. juunil litsentsi, et toota Ukrainas droone. Plaanide järgi algab tootmine 2025. aastal. Türgi ja Ukraina sõlmisid Baykari tehase rajamise leppe mullu veebruaris enne Venemaa sissetungi.

Vene rünnakus Ukraina humanitaarabipunktile hukkus neli inimest

Venemaa õhurünnakus humanitaarabipunktile Ukraina lõunaosas Orihhivis sai surma neli inimest, ütles kohalik kuberner esmaspäeval.

"Vene õhurünnak tabas elurajoonis asuvat humanitaarabi jaotuspunkti. Kohapeal sai surma neli inimest," ütles kuberner Juri Malaško, kes nimetas rünnakut sõjakuriteoks.

Rünnakus sai vigastada 11 inimest. Humanitaarabipunkt hävis rünnakus täielikult, kannatada said ka ümberkaudsed hooned.

Peskov: Putin kohtus Prigožiniga 29. juunil

Prantsuse väljaande Liberation allikate teatel on Venemaa sõjapealik Jevgeni Prigožin alates 1. juulist olnud Moskvas. Väidetavalt pidas Prigožin Kremlis läbirääkimisi Wagneri grupeeringu saatuse üle. Samuti kohtus Prigožin Venemaa juhi Vladimir Putini, rahvuskaardi juhi Viktor Zolotovi ja välisluureteenistuse (SVR) juhi Sergei Narõškiniga, vahendas The Kyiv Independent. 

Valgevene diktaator Aleksandr Lukašenko väitis 6. juulil, et Prigožin on tagasi Venemaal. 

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov kinnitas esmaspäeval, et Putin kohtus Prigožiniga 29. juunil ehk viis päeva pärast Wagneri grupeeringu mässu.

Peskov ütles ajakirjanikele, et Putin kutsus kohtumisele 35 inimest, nende seas üksuse komandörid. Kohtumine oli kestnud kolm tundi. Väidetavalt öelnud Wagneri komandörid Putinile, et nad on tema sõdurid ja jätkavad tema eest võitlemist.

Maljar: Ukraina väed teevad Bahmuti lõunaosas edusamme

Ukraina asekaitseminister Hanna Maljar teatas, et riigi väed teevad Bahmuti lõunatiival edusamme. Maljari sõnul pole olukord Bahmuti põhjatiival muutunud, vahendas The Kyiv Independent. 

Maljari sõnul käivad Melitopoli ja Berdjanski suunal ägedad lahingud. 

Maljar teatas pärastlõunal, et Ukraina väed on hõivanud Bahmuti ümbruse strateegilised kõrgendikud.

"Meie väed võtsid pealetungi käigus oma kontrolli alla strateegilised kõrgendikud Bahmuti ümber," lausus Maljar.

Ukraina sõjaväelased Bahmuti ümbruses Autor/allikas: SCANPIX/AP/Evgeniy Maloletka

Zelenski sõnul on signaale uue mässu puhkemise võimalusest Venemaal

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski sõnul on signaale uue mässu puhkemise võimalusest Venemaal.

Zelenski rääkis teemal usutluses meediakanalile ABC News, kui kommenteeris Venemaa erasõjafirma Wagner juhi Jevgeni Prigožini mässukatset. "Ma arvan, et luureandmete põhjal, temast sai poliitiline tegelane. Ja minu arvates oli see tema peamine eesmärk. Miks ta aga lõpetas? Noh, ma ei tea täpselt," seletas president.

Zelenski hinnangul paljastas mäss Vladimir Putini režiimi nõrkuse.

"Nad otsustasid ise peatuda. Putinil endal pole Venemaal sõjalist jõudu ja tema tsiviilelanikkond pole kaitstud. On signaale, et Venemaal võib toimuda järjekordne mäss. Pealegi on palju inimesi, kes võiksid sellist tegevust toetada," sõnas president.

Kommenteerides kuulujutte, et Wagneri võitlejad võivad väidetavalt rünnata Ukrainat põhja poolt, avaldas president kindlustunnet, et seda ei juhtu.

Meedia: Kreml eemaldas Gerassimovi Vene vägede juhi kohalt Ukrainas

Kreml eemaldas kindralstaabi ülema Valeri Gerassimovi Ukrainat ründavate Vene vägede juhi kohalt, väitis Vene ajaleht Moscow Times sõda toetavate Telegrami-kanalite andmetele viidates.

Lehe andmetel säilitab Gerassimov oma koha kindralstaabi ülemana. Agressioonisõja uueks juhiks saab kindralpolkovnik Mihhail Teplinski, kes on olnud alates 2022. aasta juunist Vene õhujõudude ülem.

Moscow Times märkis, et Teplinski sai selle aasta aprillis Vene agressioonijõudude asejuhiks Ukrainas.

Venemaa tegi öösel Mõkolajivile raketirünnaku

Mõkolajivi kuberner Vitali Kim teatas, et Venemaa korraldas 10. juulil raketirünnaku Mõkolajivi linna vastu. Mõkolajivi oblast asub Vene vägede positsioonide lähedal. 

Venemaa pommitas Sumõ oblastit

Venemaa pommitas pühapäeval Sumõ oblastis asuvat kaht asulat. Vene väed on Sumõ oblastit pidevalt pommitanud alates 2022. aasta aprillist, kui Ukraina väed selle vabastasid, vahendas The Kyiv Independent. 

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 440 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas esmaspäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 2022. aasta 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 234 480 (võrdlus eelmise päevaga +440);

- tankid 4085 (+7);

- jalaväe lahingumasinad 7966 (+2);

- lennukid 315 (+0);

- kopterid 309 (+0);

- suurtükisüsteemid 4371 (+5);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 668 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 414 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 3686 (+1);

- tiibraketid 1271 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 6937 (+8);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 632 (+4).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil, Marko Tooming

Allikas: The Kyiv Independent, BNS, Reuters, The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: