Stoltenberg: Türgi nõustus Rootsi NATO liikmeks saamisega

{{1689017340000 | amCalendar}}
Türgi president Tayyip Erdogan, NATO peasekretär Jens Stoltenberg ja Rootsi peaminister Ulf Kristersson pärast kohtumist.
Türgi president Tayyip Erdogan, NATO peasekretär Jens Stoltenberg ja Rootsi peaminister Ulf Kristersson pärast kohtumist. Autor/allikas: Twitter

Pärast kohtumist Türgi presidendi Tayyip Erdogani ja Rootsi peaministri Ulf Kristerssoniga teatas NATO peasekretär Jens Stoltenberg, et Erdogan on nõus edastama Rootsi liitumistaotluse Türgi parlamendile ja tagama selle ratifitseerimise.

"Rõõm on teatada, et peale kohtumist Erdogani ja Rootsi peaministriga oli president Erdogan nõus edastama Rootsi liitumistaotluse Türgi parlamendile ja tagama ratifitseerimise," teatas Stoltenberg.

"See on ajalooline samm, mis muudab kõik NATO liitlased tugevamaks ja turvalisemaks," lisas Stoltenberg.

Millal ratifitseerimine toimub, pole Stoltenbergi sõnul tema otsustada, kuid Erdogan kinnitas talle, et see juhtub nii kiiresti kui võimalik.

"Kõigepealt edastab president dokumendid parlamendile. President (Erdogan) on kinnitanud, et see juhtub nii pea kui võimalik. Siis on protsess parlamendis ja nemad ratifitseerivad. Ma ei anna teile täpseid kuupäevi, millal see juhtub, aga kokkulepe on kindel ja president on kinnitanud, et see juhtub nii kiiresti kui võimalik. See sõltub ka sellest, kui palju aega parlament vajab. Ma olen ise olnud parlamendiliige, igal parlamendil on oma töökord ja tähtajad. President on kinnitanud, et ta töötab koos parlamendiga ratifitseerimise nimel," lausus Stoltenberg.

Stoltenberg tuletas meelde, et aasta tagasi Madridi tippkohtumisel leppisid kõik NATO liikmed, sealhulgas Türgi, kokku, et Soome ja Rootsi kutsutakse NATO-sse, ning esmaspäevane kokkulepe oli aastataguse kutse loogiline jätk. Stoltenberg lisas, et Rootsi on Türgi heakskiidu saamiseks muu hulgas muutnud oma terrorismivastast seadust.

"Me leidsime ühise keele ja see kõik on selles vaimus, mis me leppisime kokku Madridis," lausus Stoltenberg.

Allkirjastatud memorandumis Türgi ja Rootsi vahel on kirjas ka see, kuidas liigutakse edasi terrorismivastase võitlusega, märkis Stoltenberg pressikonverentsil. Türgi on varem Rootsit süüdistanud terrorismi toetamises, sest Rootsi on riiki lubanud Kurdistani Tööpartei liikmeid. Pingeid on tekitanud ka koraani põletamise juhtumid Rootsis.

Erdogan oli varem esmaspäeval öelnud, et toetab Rootsi liitumist NATO-ga, kui Euroopa Liit jätkab Ankaraga pikalt seiskunud liitumiskõnelusi.

Stoltenbergi sõnul pole Türgi liitumine Euroopa Liiduga liitumine NATO otsustada, kuid Rootsi lubas esmaspäevasel kohtumisel, et nad toetavad aktiivselt püüdlusi taaselustada Türgi Euroopa Liiduga liitumise protsessi ja viisa saamise lihtsustamist.

Türgi presidendi Erdoganiga kohtus esmaspäeval ka Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel, kes teatas pärast kohtumist, et arutas Erdoganiga võimalusi elavdada taas Euroopa Liidu ja Türgi koostööd ja suhteid. Lisaks palutakse Euroopa Komisjonil esitada raport, kuidas liikuda edasi "strateegilisel ja edasivaataval viisil", märkis Michel.

Lisaks Türgile pole Rootsi liitumist heaks kiitnud ka Ungari, kuid Stoltenbergi sõnul on Ungari mõista andnud, et nemad ei ole viimane NATO riik, kes Rootsi liitumise heaks kiidab.

"Nüüd, kui Türgi on teatanud, et nad ratifitseerivad taotluse /.../ siis ma arvan, et see probleem lahendatakse," ütles Stoltenberg.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: