Erdogan nõuab Rootsi toetamise eest Türgile EL-i liikmesust

{{1688988120000 | amCalendar}}
Tügri president Recep Tayyip Erdogan
Tügri president Recep Tayyip Erdogan Autor/allikas: NATO

Türgi president Recep Tayyip Erdogan lubas esmaspäeval, et toetab Rootsi liitumist NATO-ga, kui Euroopa Liit jätkab Ankaraga pikalt seiskunud liitumiskõnelusi.

"Esmalt avage tee Türgi liitumisele Euroopa Liiduga, siis avame Rootsile tee NATO liikmesusele nagu tegime Soomega," ütles Erdoğan enne äralendu NATO tippkohtumisele.

"Türgi on oodanud nüüd üle 50 aasta Euroopa Liidu lävel ning peaaegu kõik NATO liikmed on EL-i liikmed. Pöördun nende riikide poole, kes on lasknud Türgil üle 50 aasta EL-i väravas oodata," ütles president.  

Erdoğani sõnul ütles ta seda ka pühapäevases telefonivestluses USA presidendile Joe Bidenile. 

Erdoğan sidus Rootsi liitumise NATO-ga esmakordselt avalikult Türgi seiskunud taotlusega saada EL-i liikmeks.

Pühapäevases telefonivestluses Bideniga ütles Türgi riigipea, et Ankara soovib Vilniuses NATO liidritelt "selget ja tugevat" toetusavaldust Türgi ambitsioonidele saada EL-i liikmeks.

Valge Maja avaldatud ülevaade telefonivestlusest Türgi EL-i liikmesuse teemat ei maininud. 

Türgi esitas taotluse EL-i eelkäija Euroopa Majandusühendusega liitumiseks esimest korda 1987. aastal. 1999. aastal sai Türgi EL-i kandidaatriigiks ning alustas ametlikke liitumiskõnelusi 2005. aastal.

Kõnelused takerdusid 2016. aastal seoses Euroopa murega inimõiguste rikkumise pärast Türgis. 

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles Erdoğani sõnavõttu kommenteerides, et toetab Türgi püüdlusi Euroopa Liitu astumiseks, kuid märkis, et see ei olnud Soome, Rootsi ja Türgi vahel NATO mullusel Madridi tippkohtumisel sõlmitud kolmepoolse kokkuleppe tingimuste seas.

Stoltenberg kordas, et Rootsi on kolmepoolse kokkuleppe tingimused täitnud, ning ütles, et peab endiselt võimalikuks saavutada Vilniuses Rootsi liikmesuse kohta "positiivne otsus".

Brüssel: Rootsi NATO-sse ja Türgi EL-i astumine on eri protsessid

Rootsi NATO-ga ja Türgi EL-iga liitumise protsess kulgevad paralleelselt, kuid neid ei maksa segi ajada, ütles esmaspäeval Euroopa Komisjoni ametlik esindaja Dana Spinant.

"Uute liikmete NATO-sse astumine on üks asi, Euroopa Liidu laienemine teine. Need on kaks paralleelset protseduuri," ütles pressiesindaja esmaspäeval Brüsselis toimunud teabetunnis.

Ta täpsustas, et Rootsi ootab NATO liikmesriikide otsuse ratifitseerimise lõpuleviimist.

"Ja Euroopa Liidul on omalt poolt väga struktureeritud menetlus. Liitumiseks peate täitma terve rea tingimusi. Isegi need, kes soovivad saada kandidaatriigiks, peavad järgima hulka reegleid. Nii et need on kaks eri asja," selgitas Spinant.

Tema sõnul sõltub ühinemise rütm kandidaatriikide pingutustest.

Ajakirjanikele meenutati teabetunnis, et tänavu oktoobris avalikustatakse aruanne kandidaatriikide EL-iga liitumise ettevalmistuste seisu kohta.

Allikas: AFP/BNS/Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: