Allikad: lääs pakub Ukrainale Iisraeli stiilis julgeolekulepingut

Saksamaal toodetud Leopard 2 tank Ukrainas
Saksamaal toodetud Leopard 2 tank Ukrainas Autor/allikas: SCANPIX/AP/Andriy Andriyenko

Ajalehe The Telegraph allikate teatel pakuvad lääne suurriigid Ukrainale julgeolekutagatisi, mida saab võrrelda Iisraeli toetamisega. Ukraina NATO-ga liitumise ajakava lähiajal paika ei panda.

Suurbritannia, USA, Prantsusmaa ja Saksamaa hakkavad järgima pikaajalist plaani, mille raames lääneriigid varustavad Kiievit relvadega. Nii saab Ukraina kaitsta oma territooriumi Venemaa agressiooni eest, vahendas The Telegraph

Esmaspäeval jätkusid kõnelused julgeolekutagatiste üle. Teisipäeval algab Vilniuses NATO tippkohtumine. Kohtumisel osaleb ka Ukraina president Volodõmõr Zelenski ning ta peaks kohtuma USA presidendi Joe Bideniga. 

Asjaga kursis olevad diplomaadid ütlesid, et Ukraina uus kaitseskeem tagaks, et lääneriigid jätkavad relvade tarnimist Kiievile. Samuti jätkavad lääneriigid Ukraina vägede koolitamist. Tegemist oleks protsessiga, et Ukrainast saaks tulevikus NATO liige. Kindlat ajakava aga paika ei panda. Selliste toetuste pakkumine aga tagab, et Zelenski ei lahku tippkohtumiselt tühjade kätega. 

Zelenski sõnul ta ei eelda, et Ukraina liitub NATO-ga enne praeguse sõja lõppu. Siiski leiab Zelenski, et liikmesus on ainus tagatis, et Venemaa ei alustaks tulevikus taas sõjalist tegevust Ukrainas. 

Kiiev tahtis, et Ukraina ei pea NATO-ga liitumiseks viima ellu NATO liikmesuse tegevuskava. USA ja Saksamaa aga ei taha teha konkreetseid otsuseid Ukraina NATO-ga liitumise kohta. Seetõttu keskenduvad kõnelused nüüd julgeolekumudelile, mida saab võrrelda Iisraeli toetamisega.

NATO korraldab kolmapäeval ka esimese Ukraina NATO Nõukogu koosoleku. Ukrainal oleks edaspidi õigus kutsuda kokku nõukogu koosolek ja taotleda abi. Mõned Ukraina ametnikud leiavad aga, et tegemist on lihtsalt sümboolse sammuga. 

Iisrael pole NATO liige. USA eraldab aga igal aastal Iisraeli relvajõududele neli miljardit dollarit. Mõlemad riigid on sõlminud vastastikuse mõistmise memorandumi, mida uuendatakse iga kümnendi järel. USA pole siiski kohustatud Iisraeli kaitsma.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: