Sõja 512. päev: Ukraina jätkab pealetungi Melitopoli ja Berdjanski suunal

{{1689821700000 | amCalendar}}
Venemaa ründas neljapäeval taas Odessat
Venemaa ründas neljapäeval taas Odessat Autor/allikas: SCANPIX/EPA/IGOR TKACHENKO

Sotsiaalmeedias on üleval video, millel paistab olevat Vene erasõjafirma Wagneri juht Jevgeni Prigožin. Videos tervitab Prigožin sõdureid värvikas sõnavõtus ja väidab, et Wagneri võitlejad lähiajal Ukrainasse ei naase. Venemaa ründas öösel Odessat ja Mõkolajivit. Ukraina teatas, et riigi väed jätkavad pealetungi Melitopoli ja Berdjanski suunal.

Oluline 20. juulil kell 22.35:

- Vene vägede rünnakus Ukraina sadamalinnadele hukkus vähemalt kolm inimest;

- Odessas sai Vene vägede rünnakus kahjustada Hiina konsulaadi hoone;

- Krimmi sõjaväelennuväljade kandis kõlasid plahvatused;

- Ukraina hoiatas sarnaselt Venemaale Mustal merel navigeerimise eest;

- EL kavandab 20 miljardi euro suurust Ukraina kaitsefondi;

- Meedia: Prigožin ilmus avalikkuse ette, kritiseeris sõda Ukrainas;

- Venemaa ründas öösel taas Odessat;

- Ukraina jätkab pealetungi Bahmuti, Melitopoli ja Berdjanski suunal;

- ISW: Ukraina teeb Bahmuti ümbruses edusamme;

- USA uus sõjaline toetuspakett aitab Ukrainal sadamaid kaitsta.

Vene vägede rünnakus sadamalinnadele hukkus vähemalt kolm inimest

Kolmandat ööd järjest toimunud Vene vägede õhurünnakutes Lõuna-Ukraina sadamalinnadele on hukkunud vähemalt kolm inimest, ütlesid Ukraina ametnikud Reutersile.

Ukraina armee teatas, et Vene väed tegid neljapäeva öösel 19 raketi- ja 19 droonirünnakut, millest viis raketti ja 13 drooni Ukraina alla tulistas.

Rünnakus Odessale sai üks inimene surma ja vähemalt kaheksa vigastada, ütles oblasti kuberner Oleh Kiper.

Mõkolajivi linnas sai linnapea Oleksandr Senkevõtši sõnul kaks inimest surma. Kuberner Vitali Kim ütles varem, et 19 inimest sai rünnakus Mõkolajivile vigastada ning mitu kortermaja sai kahjustada.

Harkivi oblasti võimud teatasid neljapäeval, et Vene suurtükkirünnakus sai surma üks mees.

Odessas sai Vene rünnakus kahjustada Hiina konsulaadi hoone

Hiina välisministeerium kommenteeris neljapäeval Venemaa öist rünnakut Odessale ja kinnitas, et nende peakonsulaadi hoone sai kahjustada, vahendas uudisteagentuur UNIAN.

"Odessas Hiina peakonsulaadi lähedal toimus plahvatus. Lööklaine lõi osa seinast ja aknad välja," seisis Hiina välisministeeriumi avalduses.

Samas märgiti, et konsulaartöötajad lahkusid juhtunu hetkel ruumidest ja seetõttu keegi viga ei saanud.

"Hiina jälgib arenguid tähelepanelikult ja on vaenupooltega ühenduses. Rakendame kõik vajalikud meetmed, et tagada Hiina institutsioonide ja kodanike turvalisus Ukrainas," lõpetas välisministeerium.

Krimmi sõjaväelennuväljade kandis kõlasid plahvatused

Neljapäeva pärastlõunal kärgatasid okupeeritud Krimmi Sakõ rajoonis plahvatused, sotsiaalmeedias antakse teada Venemaa õhutõrje tööst Novofedorivka ja Ivanivka lähedal, kirjutab Unian.

"Ivanivka ja Novofedorivka küla juures käis just tugev pauk... Simferopoli rajoonis kõlasid plahvatused, töötab õhutõrje," kirjutavad pealtnägijad.

Krimmi juht Sergei Aksjonov teatas allatulistatud droonist: "Krimmi keskosas tulistati alla droon, inimohvreid ega purustusi ei olnud."

Samal ajal väidavad pealtnägijad veebis – juba pärast Aksjonovi avaldust Vene õhutõrje edukast tegevusest –, et  plahvatusi ei kuuldud üksi Novofedorivkas, vaid ka Hvardjiskes – samuti sõjaväelennuvälja piirkonnas.

Raadiojaam Vabadus täpsustas, et plahvatusi kuuldi Novofedorivka sõjaväelennuvälja lähedal. Seal asub Musta mere laevastiku 43. üksik merelennuväe polk.

Selle lennuvälja lennukeid kasutati muu hulgas Lõuna-Ukraina ründamiseks.

Ukraina hoiatas Venemaad järgides Mustal merel navigeerimise eest

Ukraina teatas neljapäeval, et Venemaa kontrolli all olevatesse Musta mere sadamatesse suunduvaid laevu koheldakse kui võimalikke sõjalise lasti vedajaid. Päev varem oli sarnasest sammust teatanud Venemaa.

Pinged Mustal merel on kasvamas pärast seda, kui Venemaa astus Ukrainast pärit viljaekspordi kaitse leppest välja.

"Alates 21. juulil 2023 kella 00:00-st võib Ukraina kõiki Mustal merel asuvaid laevu, mis suunduvad Vene meresadamate ja Ukrainas ajutiselt okupeeritud aladel asuvate Ukraina meresadamate poole, pidada sõjalise kauba vedajateks koos kõigi sellega seotud riskidega," teatas Ukraina kaitseministeerium.

Ukraina teatas ka, et on keelanud navigeerimise Musta mere kirdeosas ja Kertši väinas Krimmi lähedal.

Need sammud muudavad navigeerimise suuremas osas Mustast merest laevadele ohtlikuks pärast seda, kui Venemaa keelas kolmapäeval liikluse mere loode- ja kaguosas.

Pärast seda, kui Ukraina andis märku, et on valmis eksporti jätkama, teatas Moskva kolmapäeval, et peab läbi Musta mere Ukrainasse reisivaid kaubalaevu potentsiaalseteks sõjalisteks sihtmärkideks.

EL plaanib luua 20 miljardi euro suuruse Ukraina kaitsefondi

Euroopa Liit koostab plaani 20 miljardi euro suuruse fondi loomiseks, mida hakataks kasutama nelja aasta jooksul, et aidata Ukrainal sõjas Venemaast jagu saada, ütlesid diplomaadid neljapäeval.

EL-i välispoliitikajuht Josep Borrell teatas sotsiaalmeedias, et EL kinnitas neljapäeval oma tugevat toetust Ukrainale. "EL ja liikmesriigid on kokku pannud 20 miljardi euro ulatuses militaarabi Ukrainale. Me toetame koos partneritega Ukraina legitiimset õigust kaitsta end Venemaa agressiooni vastu," kirjutas ta.

Enne liidu välisministrite kohtumist ütles Borrell, et EL esitab plaani, mille abil kindlustada Ukrainale järgmisest aastast alates finantstoetus.

Üks Brüsseli diplomaatiline allikas ütles varem AFP-le, et arutlusel on sõjaline abi viis miljardit eurot aastas neljaks aastaks – 2024 kuni 2027 –, kuid arutelu on alles algfaasis.

Saksa välisminister Annalena Baerbock ei vaielnud 20 miljardi euro jutule vastu. "Selleks on meil vaja väga-väga suuri finantsressursse, et Ukrainat sõjalises valdkonnas veelgi rohkem toetada, nii et ta saaks oma enesekaitseõigust teostada," ütles Baerbock.

"Kõik peab käima käsikäes. Ei piisa arvude loopimisest, kõik peab olema omavahel loogiliselt ja mõttekalt seotud ning me räägime sellest täna, aga ka eelolevatel kuudel," lisas ta.

Ukraina jätkab pealetungi Bahmuti, Melitopoli ja Berdjanski suunal

"Ukraina kaitsevägi jätkab Bahmuti, Melitopoli ja Berdjanski suunal pealetungi ja kinnistuvad saavutatud joonel," ütles Ukraina relvajõudude peastaabi kõneisik Andri Kovaljov.

"Mala Tokmatska-Verbove ja Novodanõlivka-Robotõne suunal saatis neid edu ning nad kinnistuvad saavutatud joonel," ütles Kovaljov.

Bahmuti suunal jätkavad Ukraina relvajõud pealetungioperatsioone linnast põhjas ja lõunas.

"Kurdjumivka asula piirkonnas jätkuvad lahingud. Okupandid osutavad ägedat vastupanu, kasutavad varusid ja kannavad olulisi kaotusi," ütles Kovaljov.

Lisaks tegi vaenlane tema sõnul ebaõnnestunud katse saada tagasi kaotatud positsioone Prõjutnest põhja pool.

Ukraina relvajõudude peastaap teatas oma 20. juuli hommikuses aruandes, et Vene sissetungijad koondavad oma põhijõude Kupjanski, Lõmani, Bahmuti, Avdjivka ja Marjinka suunale. Viimase ööpäeva jooksul toimus umbes 30 lahingukokkupõrget.

Meedia: Prigožin ilmus avalikkuse ette, kritiseeris sõda Ukrainas

Sotsiaalmeedias on üleval video, millel paistab olevat Vene erasõjafirma Wagneri juht Jevgeni Prigožin Valgevenes. Videos tervitab Prigožin sõdureid ja väidab värvikas sõnavõtus, et Wagneri võitlejad lähiajal Ukrainasse ei naase. 

"Te olete Venemaa heaks palju ära teinud. Aga see, mis praegu rindel toimub, on häbiväärne tegevus, milles meil pole vaja osaleda. Ja nii on tehtud otsus, et jääme mõneks ajaks Valgevenesse," väitis Prigožin. 

Video näib kinnitavat Valgevene väidet, et Wagneri sõdurid tegutsevad Valgevene armee koolitajatena. Eelmisel nädalal teatas Valgevene kaitseministeerium, et Wagneri sõdurid töötavad Valgevenes regionaalsete kaitsejõudude koolitajatena. Valgevenesse jõudis teisipäeva õhtul päeva jooksul kolmas ja kokku kuues Vene erasõjaväefirma Wagner kolonn.

Venemaa ründas öösel taas Odessat

Venemaa korraldas ööl vastu neljapäeva taas rünnaku Odessale. Ukraina teatas päeval, et Venemaa rünnaku tõttu sai vigastada vähemalt kaks inimest, vahendas CNN. 

Venemaa ründas Odessat ka teisipäeval ja kolmapäeval. 

Venemaa ründas ööl vastu neljapäeva ka Mõkolajivit. Kuberner Vitali Kim teatas, et Venemaa ründas Mõkolajivi kesklinna. Mõkolajivi oblast asub Vene vägede positsioonide lähedal. Kim teatas, et Vene vägede rünnaku tõttu sai vähemalt 18 inimest vigastada.

Kim teatas, et üheksa inimest viidi haiglasse, nende seas oli viis last.

Mõkolajivi linnapea Oleksandr Senkevitši Telegramis postitatud piltidel on näha tuletõrjeautot, mis osaliselt hävinud fassaadiga mitmekorruselises hoones leeke kustutab. Ta ütles, et kahjustada sai vähemalt viis korruselamut ja 15 garaaži.

Borrell: Vene rünnakud Odessa taristu vastu toob kaasa suure toidukriisi

"See, mida me juba teame, on see, et selline tegevus tekitab maailmas, suure toidukriisi. See vili ei jää lihtsalt lattu, see hävib. See tähendab, et maailmas tekib toidupuudus," ütles Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell.

USA uus sõjaline toetuspakett aitab Ukrainal sadamaid kaitsta

USA teatas kolmapäeval uuest 1,3 miljardi dollari suurusest sõjalise abipaketist Ukrainale, mis sisaldab õhutõrjesüsteeme, tankitõrjerakette, droone ja muud varustust. Valge Maja pressisekretär Karine Jean-Pierre ütles, et uues paketis on paljude relvaliikide ja varustuse hulgas ka vahendid sadamate kaitseks, mis peaks tugevdama Ukraina sadamataristu turvalisust.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski tervitas kolmapäeval USA vankumatut toetust riigile. "Abi aitab päästa ukrainlaste elusid ja vähendab aega meie ühise võiduni", sõnas Zelenski.

Abi ei jõua kohe lahinguväljale, kuna see kuulub Ukraina julgeolekuabi algatuse (USAI) alla, mille raames Washington hangib varustust kaitsetööstuselt või partneritelt ja mitte ei ammuta seda otse USA varudest.

ISW: Ukraina teeb Bahmuti ümbruses edusamme

Ukraina vastupealetung on edu saavutanud Donetski oblastis Bahmuti ümbruses, kirjutas oma viimases ülevaates Ameerika sõjauuringute instituut (ISW). 

eskätt on ukrainlasi edu saatnud Bahmuti lõuna- ning põhjatiival. 

"19. juulil avaldatud geolokatsioonikaadrid näitavad, et Ukraina väed liiguvad edasi Andrijivkast lääne suunas (10 km Bahmutist edelas)," kinnitasid analüütikud.

Ukraina relvajõudude peastaabi kolmapäeval avaldatud teabe kohaselt tõrjusid ukrainlased Bahmuti all Vene sissetungijad positsioonidelt taganema Orehhovo-Vasilivka lähistel.

Venemaa jätkab Donetskis oblastis asuva New Yorgi pommitamist Autor/allikas: SCANPIX/AFP/GENYA SAVILOV

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 530 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas neljapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 2022. aasta 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 240 010 (võrdlus eelmise päevaga +530);

- tankid 4129 (+6);

- jalaväe lahingumasinad 8065 (+6);

- lennukid 315 (+0);

- kopterid 310 (+0);

- suurtükisüsteemid 4592 (+19);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 692 (+3)

- õhutõrjesüsteemid 433 (+3);

- operatiivtaktikalised droonid 3918 (+33);

- tiibraketid 1293 (+6);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 7134 (+29);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 685 (+2).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael

Allikas: CNN/The Kyiv Independent/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: