Sõja 513. päev: Zelenski sõnul algas vastupealetung loodetust hiljem

{{1689907320000 | amCalendar}}
Venemaa ründas Odessa oblastis asuvat viljaladu
Venemaa ründas Odessa oblastis asuvat viljaladu Autor/allikas: SCANPIX/EPA/UKRAINE S OPERATIONAL COMMAND SOUTH HANDOUT

Ukraina võib hävitajad F-16 saada selle aasta lõpus, kuid lennukid üksi tõenäoliselt sõja käiku ei muuda, ütles USA rahvusliku julgeoleku nõukogu esindaja John Kirby. Ukraina maaväe juhataja Oleksandr Sõrskõi ütles, et Vene väed on Bahmutis poolenisti ümberpiiratud. Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles reede õhtul, et tema väed alustasid vastupealetungi loodetust hiljem ja seetõttu on nende edenemine aeglane.

Oluline 21. juulil kell 22.35:

- Zelenski sõnul edeneb Ukraina vastupealetung aeglaselt, sest väed said seda alustada loodetust hiljem;

- CIA juhi hinnangul paljastas Prigožini mäss Putini võimusüsteemi nõrkused;

- ÜRO esindaja: Ukraina sadamate ründamine ohustab toidujulgeolekut;

- Putin: lääne relvad ja toetus Ukrainat ei aita;

- Ukraina luure hinnangul on Venemaal oodata uut mässu;

- Ukraina peastaap: Bahmutis käib äge lahing;

- Kirby: Ukraina võib hävitajad F-16 saada selle aasta lõpus;

- Sõrskõi: Vene väed on Bahmutis poolenisti ümberpiiratud;

- Kirby kinnitas, et Ukraina võttis USA kobarlaskemoona kasutusele;

- IAEA pole ikka veel saanud kontrollida Zaporižžja tuumajaama katuseid;

Zelenski: vastupealetung edeneb aeglaselt loodetust hilisema alguse tõttu

Ukraina vägede vastupealetung liigub arvatust aeglasemalt edasi, sest operatsioon algas hiljem kui esialgu loodeti, ütles Ukraina president Volodõmõr Zelenski reedel Aspeni julgeolekufoorumil, millel ta osales video vahendusel.

"Me kavatsesime seda alustada kevadel, aga me ei teinud seda, sest ausalt öeldes ei olnud meil piisavalt laskemoona ja relvi ning vastavalt väljaõpetatud brigaade, ma pean silmas neil relvadel välja õpetatud brigaade," rääkis Zelenski.

"Kuna me alustasime pisut hilja, siis võib öelda – ja see on tõde, mida jagavad kõik eksperdid –, et see andis Venemaale aega mineerida meie maad ja ehitada mitu kaitseliini. Neil oli kindlasti pisut rohkem aega kui vaja. Selle tõttu ehitasid nad kõik need liinid. Ja neil oli palju miine meie maal. Selle tõttu on meie vastupealetungil aeglasem edenemine," lisas ta.

Zelenski ütles, et vaatamata raskustele teevad ta väed edusamme.

"Me ei tahtnud kaotada oma inimesi, oma koosseisu ja kaitseväelasi, me ei tahtnud kaotada varustust ja selle tõttu olid nad pealtungitegevustes üsna ettevaatlikud," kõneles Zelenski, kelle sõnul on aga Ukraina vägede tegevus hoogu juurde saamas, kuna osadel aladel käivad juba demineerimistööd.

CIA juhi hinnangul paljastas Prigožini mäss Putini võimusüsteemi nõrkused

USA keskluureagentuuri (CIA) peadirektori William Burnsi hinnangul paljastas Wagneri juhi Jevgeni Prigožini ligi kuu tagasi korraldatud mäss nõrkused Venemaa liidri Vladimir Putini võimusüsteemis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Aspeni julgeolekufoorumil kõnelenud Burnsi hinnangul oli see sündmus kõige tõsisem rünnak Putini vastu Venemaal viimase 23 aasta jooksul. Samuti iseloomustavat see sügavat rahulolematust Vene eliidi seas ning Briti ja USA luureasutused üritavad seda salajaste kaastöötajate värvamisel aktiivselt ära kasutada.

"Prigožini mäss paljastas need nõrkused, aga ma arvan, et veelgi sügavamalt paljastasid nad Putini valearvestused alates sõjalise sissetungi algusest. Arvan, et on seos Ukraina lahinguvälja ja Venemaal toimuva vahel selles tähenduses, et kui ukrainlasi saadab edu lahinguväljal, siis usun, et see paneb inimesi Vene eliidis ja ka väljaspool seda panema tähele Prigožini tehtud kriitikat," rääkis Burns.

ÜRO: Ukraina sadamate ründamine ohustab toidujulgeolekut

Venemaa rünnakutel Ukraina Musta mere sadamatele võivad olla kaugeleulatuvad mõjud globaalsele toidujulgeolekule, eelkõige arenevates riikides," ütles ÜRO poliitiliste küsimuste juht Rosemary DiCarlo reedel julgeolekunõukogule.

DiCarlo lisas, et tsiviillaevade võimaliku ründamisega ähvardamine, mida on teinud nii Venemaa kui ka Ukraina, on vastuvõetamatu.

"Igasuguse konflikti paisumist sõjalise intsidendi tulemusel Mustal merel – kas tahtlikult või kogemata – tuleb iga hinna eest vältida, sest see võib viia katastroofiliste tagajärgedeni meie kõigi jaoks," rääkis ta.

Putin: lääne relvad ja toetus Ukrainat ei aita

Venemaa režiimi liider Vladimir Putin ütles reedel, et Ukraina vastupealetung riigi lõuna- ja idaosast Vene vägede tagasilöömiseks kukub läbi lääneriikide sõjalisest ja rahalisest toest hoolimata.

"Igatahes tulemusi veel ei ole," väitis Putin Ukraina vastupealetungist rääkides.

"Ei aita Kiievi režiimile pumbatud tohutud ressursid ega lääne relvatarned, tankid, suurtükid, soomusmasinad ja raketid," ütles Putin televisioonis edastatud repliigis.

Tšernihivi oblastis sai raketiga pihta kultuurimaja

Tšernihivi oblastit tabanud raketirünnakus sai ühes asulas pihta kultuurimaja, teatas Põhja operatiivväejuhatus.

"Esialgsetel andmetel kannatanuid ei ole. Muud teavet täpsustatakse," öeldakse Telegrami teates.

Ukraina luure hinnangul on Venemaal oodata uut mässu

Ukraina sõjaväeluurel on andmeid uue mässu ettevalmistamise kohta Venemaal, ütles Ukraina kaitseministeeriumi luurepeavalitsuse pressiesindaja Andri Jussov reedel tele-eetris.

Ajakirjaniku küsimusele, kas Ukraina luurel on andmeid, et Venemaal valmistatakse ette wagnerlaste juunimässuga sarnanevat uut vastuhakku, kostis Jussov: "Jah. Andmed on olemas."

Samal ajal märkis luure, et nad ei jaga neid andmeid, et "mitte hõlbustada Vene julgeolekuteenistuse tööd".

Jussov ei välistanud ka seda, et Wagneri eraväe juht Jevgeni Prigožin võib naasta Venemaa sisepoliitilistesse protsessidesse.

"Miks mitte? Ta osaleb selles elavalt. Prigožini-Šoigu vastasseis ei ole kuhugi kadunud nagu ka enamik küsimusi, mis kõlasid nn õigluse retke käigus. Mäss ei võitnud, see "räägiti surnuks" või "lahendati". Ja seda ei teinud isegi mitte Putin, vaid Lukašenko ja muud inimesed, kelle nimesid isegi ei nimetata," rõhutas Jussov.

Tema sõnul tähendab see, et need mured jäävad püsima ning üha rohkem Vene sõjaväelasi räägib sarnaseid asju. "Mõni neist on maksnud juba ametist kõrvaldamisega," lisas luureteenistus.

"Protsessid käivad ja neist protsessidest ei räägi üksi Ukraina, vaid ka lääne luureteenistused ja analüütikud. Putini režiim tõesti mõraneb," ütles Jussov.

Ukraina peastaap: Bahmutis käib äge lahing

Ukraina kaitseväelased jätkavad Bahmuti suunal pealetungioperatsioone linnast põhjas ja lõunas, ütles Ukraina relvajõudude peastaabi kõneisik Andri Kovaljov.

"Rasked lahingud jätkuvad Orihhove-Vassõlivka-Praskovivka ja Klištšiivka-Andriivka joonel, olukorda suuremat muutmata," tsiteeris meediakeskus Kovaljovi reedel Telegramis.

Vaenlane osutab seal võimsat vastupanu, kasutab reserve, kannab kaotusi, teatas peastaap.

"Kaitsejõude saatis edu Novodanõlivka-Verbove, Novodanõlivka-Robotõne, Novodarivka-Prõjutne suunal," ütles Kovaljov.

Venemaa ründas Odessa oblastis asuvat viljaladu

Ukraina Odessa oblasti põllumajandusettevõtte viljaladu tabas reedel kaks Vene raketti Kalibr.

Odessa oblasti kuberner Oleh Kiper ütles, et okupandid tabasid otse Odessa oblasti põllumajandusettevõtte viljaterminali. "Vaenlane hävitas 100 tonni hernest ja 20 tonni otra," ütles Kiper  

Kuberner ütles, et Venemaa rünnaku tõttu sai kaks inimest vigastada. "Nad said klaasikildudest lõikehaavu. Neile anti kogu vajalik arstiabi," ütles Kiper.

Odessas käivitusid hiljem taas õhuhäiresignaalid, Kiper teatas kohaliku aja järgi kell 11.30, et õhurünnak sai läbi, vahendas The Kyiv Independent. 

Kirby: Ukraina võib hävitajad F-16 saada selle aasta lõpus

Ukraina võib hävitajad F-16 saada selle aasta lõpus, kuid lennukid üksi tõenäoliselt sõja käiku ei muuda, ütles USA rahvusliku julgeoleku nõukogu esindaja John Kirby.

Kirby sõnul ei vaja Ukraina kõige enam lennukeid, vaid suurtükiväge.

"Nad vajavad tegelikult suurtükke, laskemoona, õhutõrjet ja soomust ehk tanke. Ja kõigis neljas punktis oleme osutanud uskumatult palju abi ja ausalt öeldes enneolematu kiirusega. Need on neli olulist punkti, mida nad vajavad," rääkis Kirby.

"Hävitajad F-16 toimetatakse Ukrainasse ilmselt aasta lõpupoole. Kuid meie hinnangul ei suuda ainult hävitajad midagi muuta. Nad vajavad tegelikult kõige rohkem suurtükke. Ja nii tegi USA president Joe Biden ka raske otsuse kobarlahingumoona anda," ütles Kirby.

Ühendriigid jälgivad Kirby sõnul ühtlasi tähelepanelikult Venemaa tegevust Mustal merel. 

"Ilmselt jätkame Venemaa õhutamist viljaleppe juurde tagasi pöörduma ja jälgime väga tähelepanelikult, kuidas nad otsustavad selles osas käituda," rääkis Kirby.

"Mustal merel püüavad tsiviillaevad toimetada toitu inimestele, kes seda vajavad. Ukraina sadamasse toidu järele mineva tsiviillaeva ründamiseks pole seaduslikku alust," rõhutas Kirby.

Sõrskõi: Vene väed on Bahmutis poolenisti ümberpiiratud

Ukraina maaväe juhataja Oleksandr Sõrskõi ütles, et Vene väed on Bahmutis poolenisti ümberpiiratud. 

Sõrskõi ütles, et Bahmuti tagasivallutamisel on strateegiline tähtsus, kuna see on värav piirkonna teistesse linnadesse. Sõrskõi ei täpsustanud, millal Ukraina väed linna tagasi võtavad, kuid lubas, et seda üritatakse teha esimesel võimalusel, vahendas The Kyiv Independent. 

Ukraina sõjaväelane Bahmuti ümbruses Autor/allikas: SCANPIX/AFP/GENYA SAVILOV

Kirby kinnitas, et Ukraina võttis USA kobarlaskemoona kasutusele

"Ukraina on viimase nädala jooksul hakanud kasutama  kobarlaskemoona  ja teeb seda tõhusalt," ütles USA rahvusliku julgeoleku nõukogu esindaja John Kirby. 

Ukraina ametnikud ütlesid varem ajalehele The Washington Post, et Ukraina võttis riigi kaguosas Vene vägede vastu kasutusele USA-lt saadud kobarlaskemoona. 

USA president Joe Biden otsustas eelmisel nädalal tarnida Ukrainale vastuolulist kobarlaskemoona. Seda otsust on kritiseerinud inimõiguste organisatsioonid, Euroopa liitlased ja ka osad USA demokraadid, kuna kobarlaskemoona kasutamine võib suurendada tsiviilohvrite arvu.

IAEA pole ikka veel saanud kontrollida Zaporižžja tuumajaama katuseid

Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) eksperdid ei ole siiani saanud kontrollida Zaporižžja tuumajaama katuseid, teatas neljapäeval ÜRO alluvuses olev organisatsioon.

IAEA juhi Rafael Grossi sõnul ootavad organisatsiooni eksperdid endiselt ligipääsu reaktorihoonete katustele.

Ukraina on süüdistanud Venemaad lõhkeainete paigutamises tuumajaama katusele. Venemaa on süüdistanud Ukrainat provokatsiooni kavandamises elektrijaamas. Pärast süüdistusi on organisatsioon nõudnud täiendavat juurdepääsu elektrijaamale, et kohapeal fakte kontrollida.

Euroopa suurim tuumaelektrijaam on sattunud tule alla ja mitu korda elektrivõrgust lahti ühendatud, mis on tekitanud hirmu võimaliku suure tuumaõnnetuse ees.

Grossi sõnul õnnestus ekspertidel kütuse jahutuspaake külastada, kuid katuste ülevaatuse taotlus on ootel olnud pea kaks nädalat.

Grossi on öelnud, et organisatsioonil erinevate stsenaariumide jaoks hädaolukorra kavad.

"Meil on selge hinnang sellest, millised hädaolukorraks valmisoleku ja reageerimise mehhanismid peaksid olemas olema, kui midagi peaks juhtuma," sõnas Grossi.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 680 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas reedel tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 2022. aasta 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 240 690 (võrdlus eelmise päevaga +680);

- tankid 4133 (+4);

- jalaväe lahingumasinad 8080 (+15);

- lennukid 315 (+0);

- kopterid 310 (+0);

- suurtükisüsteemid 4610 (+18);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 692 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 440 (+7);

- operatiivtaktikalised droonid 3933 (+15);

- tiibraketid 1298 (+5);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 7145 (+11);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 686 (+1).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: The Kyiv Independent/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: