Sõja 526. päev: Kaluga oblastis tulistati alla seitse Ukraina drooni

{{1691031300000 | amCalendar}}
Kahjustada saanud Ukraina valitsushoone Kiievis
Kahjustada saanud Ukraina valitsushoone Kiievis Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Jae C. Hong

Venemaa ründas öösel taas Ukrainat droonidega. Ukraina õhutõrje hävitas üle tosinkonna Kiievit rünnanud drooni. Volodõmõr Zelenski sõnul on nüüdseks 12 riiki liitunud G7 grupi riikide julgeolekutagatiste deklaratsiooniga.

Oluline neljapäeval, 3. augustil kell 22.34:

- Venemaa: Kaluga oblastis tulistati alla seitse Ukraina drooni;

- Zelenski: meie vägedel on ida- ja lõunarindel raske;

- Saksamaa kaitseminister välistas pikamaarakettide andmise;

- Ukraina siseministri nõunik: me oleme väsinud, aga jätkame võitlust;

- Medvedev: Venemaa on värvanud tänavu sõjaväkke 230 000 inimest;

- Ukraina käsitleb rünnakuid põllumajandustaristule sõjakuritegudena;

- Morawiecki: Valgevenes on praegu 4000 wagnerlast;

- Ukraina õhutõrje hävitas üle tosina Kiievit rünnanud Vene drooni;

- Ukraina prokuratuur: sõjas on hukkunud üle 10 000 tsiviilisiku;

- Ukraina sõdur leidis Vene Lanceti droonist Tšehhi komponendi;

- Zelenski: 12 riiki on liitunud G7 julgeolekutagatiste deklaratsiooniga;

- Briti luure: sõjategevust aeglustab alustaimestiku kasv;

- Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 620 sõdurit ja 26 suurtükisüsteemi.

Zelenski: meie vägedel on ida- ja lõunarindel raske

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles neljapäeval, et Ukraina vägedel on ida- ja lõunarindel raskusi, kuid endiselt ollakse domineeriv jõud.

"On rasked lahingud. Okupandid üritavad peatada meie poisse kogu oma jõuga. Väga tulised rünnakud," lausus Zelenski, viidates olukorrale mitmes paigas idarindel.

"Lõunas on kõik raske. Kuid mida iganes vaenlane teeb, on Ukraina jõud see, mis domineerib," lisas ta.

Morawiecki: Valgevenes on praegu 4000 wagnerlast

Poola peaminister Mateusz Morawiecki ütles neljapäeval, et Valgevenes viibib praegu umbes 4000 Vene erasõjaväe Wagner palgasõdurit ja osa neist paikneb Poola ja Leedu piiri lähedal.

"Meie andmetel on palgasõdureid umbes 4000. Võib-olla natuke rohkem," ütles Morawiecki ajakirjanikele Suwalkis, kus ta kohtus Poolat väisava Leedu presidendi Gitanas Nausedaga.

"Me oleme võrrelnud andmeid, mis meil mõlemal on, ning need on väga sarnased. Wagneri võitlejate arv Valgevenes ületab või on ligi 4000 ning mõned võitlejad on tulnud lähemale meie piirile ja asunud positsioonidele Grodna piirkonnas," lausus Leedu president.

"Olukord on sobiv provokatsioonideks nii Poola-Valgevene kui ka Leedu-Valgevene piiril," lisas Nauseda.

Ukraina siseministri nõunik: me oleme väsinud, aga jätkame võitlust

Ukrainlased jätkavad võitlust vaatamata väsimusele ja omamoodi posttraumaatilisele stressihäirele, ütles siseministri nõunik Anton Geraštšenko.

Tema väitel on sissetungi algusest Kiievis olnud rohkem kui 800 õhurünnakut või õhuhäiret.

"Me elame kadunu ja surma keskel. See on kohutav. See on ebainimlik koorem ja tohutu väljakutse. Tunded ja mõistus ei suuda seda kogemust haarata. Seega vajab meie aju juhtunu lihtsustamist, et hakkama saada. Seetõttu võime me oma käitumisega tunduda agressiivsed, jagades kõike mustaks ja valgeks. Me oleme tihti väga kategoorilised, sest me mõtleme märkides, me lihtsustame," lausus Geraštšenko.

"Kuid me jätkame oma elu ja võitlusega. Me peame ellu jääma. Ja mitte ainult, vaid ka elama. Ei tohi kaotada elu mõtet," lisas ta.

Medvedev: Venemaa on värvanud tänavu sõjaväkke 230 000 inimest

Venemaa on värvanud alates aasta algusest relvajõududesse üle 230 000 inimese, väitis neljapäeval Venemaa julgeolekunõukogu aseesimees Dmitri Medvedev.

Moskva on viinud läbi jõulist värbamiskampaaniat ajal, mil püütakse tõrjuda Ukraina vastupealetungi ja hoida alasid, mida Venemaa on konflikti jooksul okupeerinud.

"Kaitseministeeriumi andmeil on 1. jaanuarist 3. augustini lepingulisse teenistusse astunud üle 231 000 inimese," ütles Medvedev, kes oli aastatel 2008–2012 Venemaa president.

Venemaa president Vladimir Putin kuulutas mullu septembris välja osalise mobilisatsiooni, mille käigus kutsuti sõjaväkke tuhandeid mehi.

Moskva on püüdnud vältida teise mobilisatsioonilaine väljakuulutamist ja võtnud selle asemel ette tohutu reklaamikampaania, et meelitada venelasi sõjaväkke raha ahvatlusel.

Võimud ei ole oma eesmärke avaldanud, kuid eri hinnangute järgi võib Moskva püüda värvata 400 000 vabatahtlikku.

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu ütles läinud aastal, et Vene armeed suurendatakse 1,5 miljoni inimeseni.

Ukraina käsitleb rünnakuid põllumajandustaristule sõjakuritegudena

Ukraina peaprokurör uurib juulist alates Vene vägede rünnakuid Ukraina põllumajandustaristule kui potentsiaalseid sõjakuritegusid, ütles prokuratuur Reutersile.

Põllumajandusasutuste pommitamine muutus ägedamaks peale Venemaa teadet, et nad ei pikenda 17. juulil lõppenud niinimetatud Musta mere viljakoridori lepet.

"Sissetungist alates on Vene väed sooritanud rohkem kui 100 rünnakut Ukraina vilja- ja sadamataristu vastu. Ukraina käsitleb neid rünnakuid potentsiaalsete sõjakuritegudena," ütles prokuratuur.

Ukraina võimud menetlevad juba praegu pea 100 000 teadet väidetavate sõjakuritegude kohta. Kohtusse on jõudnud 220 süüdistatavat.

Saksamaa kaitseminister välistas pikamaarakettide andmise

Saksamaa kaitseminister Boris Pistorius välistas neljapäeval Ukrainale pikamaarakettide Taurus andmise, öeldes, et see ei ole praegu prioriteet.

Ukraina küsis maikuus Saksamaalt abina Tauruse rakette, mille lennukaugus on üle 500 kilomeetri. Seni on Saksamaa vastanud eitavalt.

"Me usume jätkuvalt, et see ei ole praegu meie prioriteet. Meie ameeriklastest liitlased pole samuti selliseid rakette andnud," lausus Pistorius.

Pistorius lisas, et "teatava laskekaugusega" rakettide Ukrainale andmisega kaasnevad ilmselged mured. Tema sõnul on Saksamaa olnud esirinnas Ukraina aitamisel õhutõrje, väljaõppe ja soomussõidukitega.

"See on meie prioriteet, meie peamine kompetents," lausus Pistorius, lisades, et Saksamaa ei näe, et oleks vaja teha pikamaarakettide asjas kiiret otsust.

Vene vägede rünnakus Hersonile sai tabamuse Kreeka aukonsulaat

Hersoni oblasti sõjalise administratsiooni juhi Oleksandr Prokudini teatel tabasid Vene väed Hersoni linna pommitades sealset Kreeka aukonsulaadi hoonet. Samuti said tabamuse kaks panka ja üks kinnipidamisasutus.

Venemaa: Kaluga oblastis tulistati alla seitse Ukraina drooni

Venemaa kaitseministeerium teatas neljapäeval kuue Ukraina ründedrooni alla tulistamisest Kaluga oblasti kohal, vahendas Interfax. Oblasti kuberner Vladislav Šapša teatel tulistati droonid alla oblasti kaguosas. Šapša teatas hiljem veel ühe drooni hävitamisest.

Ukraina õhuväe teatel tulistati ööpäevaga alla 22 Vene drooni

Ukraina õhuväe teatel tulistas õhutõrje öösel alla 15 Vene Shahedi drooni ja seitse luuredrooni.

Ukraina õhutõrje hävitas üle tosina Kiievit rünnanud Vene drooni

Kiievi linna sõjalise administratsiooni ülema Serhi Popko sõnul hävitas Ukraina õhutõrje rohkem kui tosinkonna Ukraina pealinna rünnanud Vene drooni. Ukraina õhuväe teatel tõrjuti Vene droonirünnak ka mitmes teises oblastis.

Belgorodi oblasti kuberner teatas kolmapäeva õhtul drooni alla tulistamisest

Venemaa Belgorodi oblasti kuberner Vjašeslav Gladkov teatas kolmapäeva õhtul, et Vene õhutõrje tulistas alla mehitamata drooni.

Briti BAE Systems on Vene-Ukraina sõja tõttu saanud rekordmahus tellimusi

Suurbritannia päritolu kaitsetööstuse ettevõte BAE Systems on Vene-Ukraina sõja tõttu saanud rekordilise 66 miljardi naela eest tellimusi (ligikaudu 78 miljardit eurot). Tellimusi on põhiliselt esitanud riigid, kes taasrelvastavad end peale oma relvastuse saatmist Ukrainale. Ainuüksi viimase kuue kuu jooksul on ettevõte saanud ligikaudu 21 miljardi naela väärtuses tellimusi, kirjutas The Times.

Ukraina prokuratuur: sõjas on hukkunud üle 10 tuhande tsiviilisiku

Ukraina prokuratuuri teatel on sõjas Venemaaga hukkunud 10 749 tsiviilisikut ja veel 15 599 on saanud haavata. Hukkunutes 499 olid lapsed. Prokuratuuri sõjakuritegude osakonna juhi Juri Belousovi sõnul võib aga tegelik hukkunute arv osutuda märksa suuremaks kui okupeeritud alad vabastatakse. Ainuüksi Mariupolis võib olla kümneid tuhandeid hukkunuid, vahendas Interfaks-Ukraina.

Ukraina sõdur leidis Lanceti droonist Tšehhi komponendi

Üks Ukraina sõdur jagas kolmapäeval sotsiaalmeedias kolmapäeval pilti, millel on näha Bahmuti lähistel alla tulistatud Vene Lanceti drooni. Drooni mootoril oli tekst, mille kohaselt on see toodetud Tšehhi vabariigis ("Made in the Czech Republic").

The Kyiv Independent meenutas, et Ukraina presidendi kantselei ülem Andri Jermak teatas 18. juulil, et üks Mõkolajivi kohal alla tulistatud Vene droon sisaldas ka lääneriikidest pärit komponente. Ühe Iraani päritolu Shahedi drooni mootoril oli tekst, mis kohaselt on see toodetud Iirimaal.

Zelenski: 12 riiki on liitunud julgeolekutagatiste deklaratsiooniga

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles kolmapäeval diplomaatidega kohtudes, et praeguseks on kokku 12 riiki liitunud G7 grupi riikide julgeolekutagatiste deklaratsiooniga. Zelenski sõnul alustab Ukraina tööd juba sel nädalal tööd ka kahepoolsete kokkulepetega.

Vene droonirünnaku tagajärjed Odessa oblastis Izmailis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Nina Liashenko

ICC kohtunik: Putinile võidaks esitada ka Wagneri kuritegude eest vahistamismäärus

Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) kohtunik Piotr Hofmanski ja teised õiguseksperdid kinnitasid ukrainakeelsele Ameerika Häälele, et Vene presidendi Vladimir Putini suhtes võidakse esitada uus vahistamismäärus Wagneri grupeeringu sõjakuritegude tõttu.

Vladimir Putin tunnistas juuni lõpus peale Wagneri grupeeringu mässu, et Wagnerit on rahastatud täiel määral Vene riigieelarvest. See avalik teade võimaldabki ICC-l uurida seoseid Putini ja Wagneri vahel.

Ukraina prokuratuur on registreerinud pea 100 000 Venemaa poolt toime pandud sõjakuritegu.

Briti luure: sõjategevust aeglustab alustaimestiku kasv

Suurbritannia kaitseministeerium kirjutas oma hommikuses rindeülevaates, kuidas suvine alustaimestiku kasv aeglustab sõjalist edasiminekut Lõuna-Ukrainas.

Lahingute piirkonnaks olevat maad pole saanud viimase 18 kuu jooksul jooksul põllumajanduslikult kultiveerida, mistõttu on seal hakanud levima umbrohud. Need omakorda aitavad Vene vägedel oma kaitsepositsioone paremini varjata. Kuigi taimestiku kasv aitab pealetungivatel sõduritel end varjata, siis on see enam siiski olnud kasuks kaitsjatele.

ISW: Kreml püüab oma ebaedu maha vaikida

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut ISW teatab oma ülevaates, et Kreml püüab üha enam maha vaikida oma ebaedu sõjas, et mitte külvata paanikat. ISW tõdeb, et Kreml on muutunud tundlikumaks vene inforuumis tegutsevate meediategelaste ja sõjavaatlejate postituste suhtes. Märgata on ka vene sõjablogijate vahelist hõõrumist, kui teineteist kritiseeritakse Ukraina pealetungi tõlgendamiste pärast. Analüütikute hinnangul annab see tunnistust sellest, et õhulöögid Krimmile on vene sõjablogijaid tõsiselt nördima pannud.

ISW pöörab tähelepanu ka Vene kaitseministeeriumi eilsele otsusele jagada relvastust ja transpordivahendeid Belgorodi ja Kurski oblasti tavaelanikele. See näitab, et Kreml kardab sõjategevuse levimist Venemaa piirile.  ISW märgib ära ka Ukraina vägede edasise pealetungi rinde kolmes lõigus ja Bahmuti all.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 620 sõdurit ja 26 suurtükisüsteemi

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas neljapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril.

 

- elavjõud umbes 247850 (võrdlus eelmise päevaga + 620);

- tankid 4224 (+7);

- jalaväe lahingumasinad 8234 (+21);

- lennukid 315 (+0);

- kopterid 311 (+0);

- suurtükisüsteemid 4892 (+26);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 704 (+4)

- õhutõrjesüsteemid 465 (+2);

- operatiivtaktikalised droonid 4077 (+35);

- tiibraketid 1347 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 7372 (+23);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 721 (+3).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Allan Aksiim, Marko Tooming

Allikas: Kyiv Independent/Ukrainska Pravda/Suspilne/CNN/BBC/VOA/BNS/Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: