Presidendi kantselei ootas sel aastal külla president Macroni ja patriarh Bartolomeusi

President Alar Karis  Tallinna lauluväljakul XIII noorte laulupeol
President Alar Karis Tallinna lauluväljakul XIII noorte laulupeol "Püha on maa". Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Presidendi kantselei esitas ühe põhjendusena, miks taotleda valitsuselt lisaraha, Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni ja Konstantinoopoli patriarhi Bartolomeuse visiite, mis tähendaks märgatavaid kulusid nende vastu võtmiseks. Kantselei esindaja ütles hiljem siiski, et Macroni visiiti lähiajal ei toimu.

"Mullu, eelarveprotsessi raames käimasolevasse eelarveaastasse lisataotlust esitades polnud veel teada, et käesoleval aastal saab toimuma Rootsi kuninga riigivisiit, eesootav Prantsusmaa presidendi riigivisiit ja Konstantinoopoli patriarhi Bartolomeuse visiit, mis oma elementidelt (ehk kulukuselt) võrdsustatud riigivisiidiga. Sellistest sissetulevatest visiitidest pole arusaadavatel põhjustel võimalik eelarve nappusele viidates keelduda," märkis presidendi kantselei direktor Peep Jahilo oma kirjas rahandusminister Mart Võrklaevale.

Riigivisiit on diplomaatilise suhtluse kõige kõrgetasemelisem vorm, millega kinnitatakse kahe poole häid suhteid ning mille teeb riigipea koos suurearvulise delegatsiooniga.

Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf ja kuninganna Silvia tegid Eestisse riigivisiidi tänavu mai algul.

Eestil on Prantsusmaaga head ja tihedad suhted, seisab välisministeeriumi ülevaates. Lisaks koostööle Euroopa Liidus, NATO-s ja teistes rahvusvahelistes organisatsioonides on kahepoolses koostöös enim arenenud kaitse- ja küberkoostöö ning traditsiooniliselt kultuurikoostöö. 2020. aastal pandi alus Eesti ja Prantsusmaa vahelisele strateegilisele partnerlusele, mis hõlmab koostöö edendamist Euroopa Liidu ja rahvusvahelise koostöö, julgeoleku ja kaitse, majanduse, digimajanduse ja küberjulgeoleku, kliima ja keskkonna, hariduse ja teaduse, kultuuri ning arengukoostöö vallas.

Prantsusmaa on ka üks NATO riike, mis on andnud oma sõjaväelased Eestisse määratud lahingugrupi koosseisu.

Presidendi kantselei pressiesindaja ütles teisipäeval ERR-ile, et Macroni visiiti lähiajal siiski ei toimu.

"Meie lähimad sõbrad ja liitlased on riigipea kutsel Eestisse alati oodatud, olgu siis näiteks kahepoolsele visiidile või mõne Eesti korraldatud rahvusvahelise suurürituse raames. Välissuhtlust puudutavaid visiite üldjuhul ei avalikustada enne nende vahetut toimumist. Praeguse seisuga ei ole lähiajal Prantsusmaa presidendi visiiti kavas," ütles presidendi kantselei kommunikatsiooniosakonna
juhataja Mariann Sudakov ERR-ile.

Macron käis Eestis 2017. aasta septembris, kui Eesti Euroopa Liidu eesistumise raames peeti Tallinnas digiteemade tippkohtumine.

Kreeka-õigeusu kiriku pea patriarh Bartolomeus külastas Eestit ka 2013. aastal.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: