Sorose fond lõpetab suures osas töö Euroopa Liidus

George Soros Brüsselis 2017. aastal
George Soros Brüsselis 2017. aastal Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/POOL/OLIVIER HOSLET

Avatud Ühiskonna Fondide võrgustik lõpetab suures mahus oma töö Euroopa Liidus, jättes samas mitmed sihtprogrammid alles. Organisatsiooni asutas filantroop George Soros.

Miljardär George Sorose asutatud Avatud Ühiskonna Fondide võrgustik kavatseb peatada suur osa oma tööst Euroopa Liidus. Organisatsioon kavatseb edaspidi keskenduda enam teistele piirkondadele maailmas, kirjutas vastava organisatsiooni sisekirjaga tutvunud Reuters. Võrgustik liigub eemale Euroopa siseasjadest ning kirja kohaselt keskendub regioonile pigem suuremate üleilmsete teemade raames.

Kirjas mainiti, et muutus organisatsiooni töös ei ole peegeldus töötajate senisele panusele aastate jooksul, vaid pigem tulevikku suunatud otsus. Avatud Ühiskonna Fond teatas juunis, et 93-aastane George Soros annab oma 25 miljardi dollari suuruse fondi üle oma pojale Alex Sorosele. Juulis teatati plaanist koondada üleilmselt organisatsiooni töötajatest 40 protsenti.

Kuigi algses e-kirjas ei täpsustatud, et kuidas organisatsioon kavatseb oma rahastuse fookust muuta, siis kinnitas selle esindaja jätkuvat toetust kodanikuühiskonna organisatsioonidele üle Euroopa. Samuti lubati jätkata Euroopas elavate Roma kogukondade toetamist.

George Soros on Ungarist pärit juut, kes emigreerus kodumaalt peale Teist maailmasõda. Soros sai rikkaks Ameerika Ühendriikides ning ta on pikalt toetanud liberaalseid, demokraatlikke ja avatud piire toetavaid väärtusi Ida-Euroopas. Soros sai tuntuks 1992. aastal kui panustas miljard dollarit Briti naela vastu.

Organisatsioon jätkab erinevate programmide toetamist Euroopas, sh Ukrainas, Moldovas, Kõrgõzstanis ja Balkani poolsaare lääneosas läbi riiklike fondide, kinnitas Reutersile organisatsiooni esindaja. Filantroop George Sorosi toel rajati Eestis 1990. aastal Avatud Eesti Fond.

Avatud Ühiskonna Fondid said oma nime Karl Popperi 1945. aastal ilmunud raamatu järgi: Avatud ühiskond ja selle vaenlased.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: