Töötukassa hinnangul kasvab töötute arv tuleva aasta alguseni

Töötukassa kontor.
Töötukassa kontor. Autor/allikas: Aili Vahtla/ERR

Töötukassa andmetel ei ole majanduslangus töötuse tõusu ega palgakasvu aeglustumist kaasa toonud, siiski ootab töötukassa veel tuleva aasta esimese kvartalini töötuse kasvu.

Mullu oli töötuna arvel keskmiselt 47 000 inimest ehk 2800 võrra vähem kui 2021. aastal. Kui tänavu märtsist hakkas registreeritud töötute arv vähenema, siis viimastel kuudel on registreeritud töötute arv liikunud tavapärasest hooajast erinevalt ja keerulisema majandusolukorra tõttu kasvanud.

Tänavuseks keskmiseks registreeritud töötute arvuks ootab töötukassa rahandusministeeriumi majandusprognoosi ja seniste trendide alusel ligikaudu 52 300 ehk üle 5000 rohkem kui aasta eest. 

Möödunud aastast on registreeritud töötute hulka mõjutanud ka Ukraina sõjapõgenike lisandumine, augustis oli töötuna arvel üle 4600 sõjapõgeniku. 

Töötukassa prognoosi järgi jätkub registreeritud töötuse tõus tuleva aasta esimese kvartalini, mil registreeritud töötute arv võib kasvada üle 56 400.

2024. aastal on prognoosi kohaselt registreeritud töötuid aasta peale keskmiselt ligikaudu 53 000 ehk ligi 700 võrra rohkem kui 2023. aastal.

2025. aastast ootab töötukassa registreeritud töötute arvu langust ning 2027 aastal võiks arv jõuda 47 400 töötu juurde. 

Registreeritud töötute arvu muutused toimuvad suurel määral nende registreeritud töötute arvelt, kelle töövõime ei ole vähenenud, märkis töötukassa.

Töötukassa märgib, et nii töötuse kasvu kui ka palga- ja hinnakasvu tõttu kasvavad järgnevatel aastatel nii hüvitiste kui ka tööturumeetmete kulud. Tuleval aastal prognoosib töötukassa töötuskindlustuse tuludeks 330,5 miljonit eurot ja kuludeks 314,7 miljonit eurot ning aasta lõpuks töötuskindlustuse netovara maht 575,9 miljonit eurot.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: