Valitsus alustas eelarvet arutades lihtsamatest küsimustest

Foto: Jürgen Randma/riigikantselei

Valitsus arutab kaks päeva Vihula mõisas järgmise aasta riigieelarvet ja nelja aasta eelarvestrateegiat. Järgmise aasta eelarves tuleb kokkuhoiukohti leida 200 miljoni euro ulatuses, samas ei ole valitsusliikmed välistanud ka eelarvereeglite lõdvendamist.

Pärastlõunal Vihulasse kogunenud ministrid tõdesid, et seis järgmise aasta riigieelarvega on keeruline.

Rahandusminister Mart Võrklaev (RE) ütles, et alustati lihtsamate küsimustega – vaadati üle ministrite pakutud kärpeplaanid ja kuulati ära nende mured.

"Me lubasime, et kõik ministrid saavad ikkagi rääkida oma nii-öelda uutest muredest, et ühtepidi võid ju kokku hoida, aga peame tulevikku vaatama ja vaatame üle, mis on need väljakutsed," rääkis ta.

Nii Võrklaev kui ka sotsiaaldemokraadist terviseminister Riina Sikkut ütlesid, et õhkkond on asjalik.

"Eelarve mõttes ongi olukord väga pingeline. Inimeste ootuste ja avalike teenuste vajaduste kõver ja see pikaajaliste tulude joon ikka lähevad väga kõvasti lahku meil. On struktuursed mured, mida on vaja lahendada. Aga õhkkond, arutelud on konstruktiivsed, vahel küll emotsionaalsed, aga ei ole keegi veel tülli läinud," rääkis Sikkut.

Terviseministri sõnul on tema valdkonnas kokku hoida võimalik näiteks tegevuskuludelt.

"Me tervishoiutöötajate palkade või tervisekassa eelarve kallale kuidagi ei lähe," ütles ta.

Vastu õhtut asuti otsima 200 miljoni euro suuruse kärpe võimalusi ning see tähendab Võrklaeva sõnul keeruliste otsuste langetamist.

"Ega see lõpp kunagi liiga lihtsalt ja kergelt pole tulnud. Seda enam, et me oleme suures miinuses, aga samal ajal oleks ju vaja teha kogu aeg nii palju," ütles Võrklaev.

Valitsus loodab reedel olulised otsused langetada ja eelarvekava paika saada.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: