Punasõdurite ühishauda Narvas ei olnud kedagi maetud

Narva Pimeaias asunud punaväelaste monumendi demonteerimine.
Narva Pimeaias asunud punaväelaste monumendi demonteerimine. Autor/allikas: Sergei Stepanov/ERR

Kuigi Narva Pimeaeda omal ajal paigaldatud punaarmeelaste mälestusmärgil oli kirjas, et sinna on maetud Narva vabastamise käigus 1918. aasta novembris langenud punaarmeelaste põrm, siis monumendi demonteerimise järel selle alt väidetavast ühishauast inimsäilmeid ei leitud.

Põhjarannik kirjutas, et punamonument seisis ajaloolise Pimeaia keskel, peaaegu Narva vanalinna südames, Narva raekoja lähedal ning demonteeriti, lammutati ja utiliseeriti teisipäeva, 19. septembri hommikul ning selleks kulus vähem kui tund aega.

Demonteerimistööde ajaks sulges politsei Pimeaeda viivad juurdepääsuteed, ehkki märgatavat ühiskondlikku pinget ei olnud mälestusmärgi lammutamise uudis tekitada jõudnud.

Narva linnavõime kavandatavast mälestusmärgi teisaldamisest ette ei hoiatatud ja Narva linnavalitsus sai sellekohase teate alles lammutamisele eelnenud päeval. Üksikasjad ja tähtajad olid muinsuskaitseameti ja Narva muinsuskaitseinspektoriga enne kooskõlastatud. Punamonumendi teisaldamise töid korraldas Eesti sõjamuuseum.

Toimetaja: Urmet Kook

Allikas: Põhjarannik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: