Eestit räsib tugev tormituul, päästeamet palub kodus püsida

{{1696669500000 | amCalendar}}

Tugev tuul ja intensiivne sadu tõid nädalavahetusel kaasa mereveetaseme tõusu ja tugeva lainetuse. Esineb elektrikatkestusi, mitmel pool on peatatud laevaühendus ning teele langenud puud takistavad liiklust, päästeamet palub inimestel kodus püsida.

Päästeameti teatel on päästjatel tulnud reede õhtust alates sõita üle 600 korra tormituultest tingitud ohte likvideerima.

Riigi Ilmateenistuse prognoosi järgi haarab tugev torm kogu Eestit, puhanguti on tuule kiirus kuni 33 meetrit sekundis. Merevee tase on tavapärasest kõrgem, kuid ohtlikult tõusnud ei ole. Elektrilevi katkestuste kaardi järgi oli pühapäeva hommikul kella seitsme ajal elektrita 39 102 majapidamist, sellest saati on katkestuste arv vähenenud.

Elektrilevi juht Mihkel Härm ütles kella 15.30 ajal ERR-ile, et jätkuvalt tuleb rikkeid juurde, sest tuul pole vaibunud.

"Reedest alates on brigaadid olnud kahes vahetuses rikkeid likvideerimas, aga kuna torm kestab, siis tuleb rikkeid juurde. Negatiivne on ka see, et tõstukitelt ei saa (tuule tõttu) rikkeid parandada. Väljas on 82 brigaadi ja töö käib kahes vahetuses. Oleme jõudnud sinna, et kõigil objektidel, kus elektri puudumine põhjustaks ohtu inimelule, on elekter tagasi," lausus Härm.

Härma sõnul tegeldakse praegu sellega, et kõik lasteaiad saaksid esmaspäeva hommikuks elektri tagasi.

"Üle Eesti on lasteaedu elektrita. Kus vaja, kasutame ka generaatoreid. Kui lasteaedadega korras, võtame ette koolid," ütles ta.

Härma sõnul ei saa endiselt prognoosida, millal kõikjal suudetakse elekter taastada. "Tuule vaibumist ootame õhtul kella üheksa-kümne paiku, siis oskame prognoose jagada," nentis ta.

Kell 18.15 ajal ütles Härm, et kuivõrd põhjarannikul on endiselt tuul üle 20 meetri sekundis, siis seal tõstukiga tööd teha ei saa. Küll saab parandustöid teha Lõuna- ja Kagu-Eestis, kus tuul vaibus varem.

"Palju rikkeid on Lääne-Virumaal, Harjumaal, aga ka Hiiumaal, Saaremaal. Sinna suuname lisajõudu esmaspäeval-teisipäeval. Esmaspäeval peaksid elektri tagasi saama Põlva-, Võru-, Tartu- ja ka Jõgevamaa, kus tuul vaibus varem," lausus Härm.

Kella 18.25 seisuga oli elektrita majapidamisi umbes 16 000. Kui laupäeva õhtul kella viie ajal oli elektrikatkestustest mõjutatud kliente 32 800, siis õhtul peale kella 22 juba 46 800. Pühapäeva hommikul kella seitsme ajal oli mõjutatud kliente 39 102, pärast mida on nende arv hakanud vähenema.

Elektrilevi palub kõikidel elanikel katkenud elektriliinidest eemale hoida, kuna need on eluohtlikud.

Päästeametil üle 1600 väljakutset

Päästeameti töötajad on alates tormi puhkemisest laupäeval käinud 1600 korral erinevaid ohuolukordi likvideerimas.

"Eilsest alates (kuini pühapäeva ennelõunani – toim.) on meil 1600 väljakutset," ütles päästeameti vastutav ametnik Meelis Mesi kella 17.30 ajal ERR-ile.

Torm näitab Mesi sõnul vähemalt päästeameti vaates rahunemise märke. 1600 väljakutsest oli pühapäeval 390, neist enim, 139, Tallinnas ja Harjumaal.

"Oluliselt vaiksem kui eile, kuid läheb aega ja kahjuks tuleb sündmusi juurde," ütles ta.  

Päästeameti andmeil inimesed tormi tõttu viga ei ole saanud, kuid sellele vaatamata soovitas Mesi ettevaatlik olla: "Meie sõnumid on ühesed: võimalusel püsida kodus ja kui on väga vajadus, siis tuleb väljas targasti ja ettevaatlikult liikuda. Kõva tuul ja lendavad esemed võivad väga ohtlikud olla."

Mesi ütles ka, et transpordiameti hommikuse info kohaselt oli Eestis üle 700 sellise juhtumi, kus puud või murdunud oksad olid tee peale langenud.

"See on ka väga suur arv ja selle tormi puhul kindlasti ka see märkimist vääriv, et see on üle Eesti. See ei puuduta ainult ühte piirkonda või rannikut, selle mõjud on tegelikult üle Eesti, kuigi Lääne-Eestis ja saartel on see kõige suurem," tõdes Mesi.

Täpsemat infot teele langenud puudest ja muudest takistustest saab rakendusest Tark Tee.

Mesi hinnangul ei ole nii pikaajalist ja tervet Eestit hõlmanud tormituult mitmekümne aasta jooksul ette tulnud. "Hetkel on kõik Põhja regiooni päästeressurss hõivatud tormikahjude likvideerimisega ning seetõttu võib teistele sündmustele reageerimise aeg veidi pikeneda, kuid abita ei jää keegi," ütles Mesi.

Langenud puu katkestas kahel liinil trammiliikluse

Laupäeva õhtul kella viie ajal katkes puu kukkumisel trammiliini purunemise järel Tallinnas trammiliiklus Kadrioru liinil ning trammid 1 ja 3 suunati Suur-Paalasse.

Tallinna linnatransport teatas, et tegeleb õhuliini parandamisega ja soovib selle töökorda saada pühapäeva hommikuks.

Trammi õhuliini purustas tormis sõiduteele langenud puu, mille alla jäi ka sõiduauto. Pealtnägijate sõnul auto juht vigastada ei saanud.

Katkes parvlaevaühendus Hiiumaaga, tühistatud mõned väljumised Helsingisse

Tugeva tuule tõttu peatas TS Laevad laupäeval kella 14.30-st laevaliikluse mandri ja Hiiumaa vahel. Laevaliiklus katkes lisaks ka Hiiumaa ja Saaremaa vahelisel Sõru-Triigi liinil ning ka Kihnu ja Vormsi laevaliinidel. 

Ettevõte lubas uut infot edasisest laevaühendusest orienteeruvalt kella 19 ajal.

Virtsu–Kuivastu liinil reiside ärajäämist TS Laevade teatel praegu ette näha ei ole. 

Laupäevased väljumised tühistasid ka Viking Line ja Eckerö Line Tallinna-Helsingi liinil.

Eckerö Line'i laev Finlandia pidi väljuma kell 12 Tallinnast Helsingi poole ning kell 15.15 Helsingist Tallinna poole.

Viking Line jättis ära Viking XPRS-i väljumise Tallinnast Helsingisse kell 17 ning Helsingist Tallinna kell 20.30. Samuti tühistas Viking Line ka pühapäeval kell 8 toimuma pidanud väljumise Tallinnast.

Tallink laevade tööd peatanud ei ole.

Toimetaja: Mari Peegel, Barbara Oja, Mait Ots, Marko Tooming, Anett Peel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: