Sõja 597. päev: Avdijivkas jätkub lahing, Kiievi teatel kaotas Venemaa 1000 sõdurit

{{1697164740000 | amCalendar}}
Ukraina sõjaväelane Donetski oblastis
Ukraina sõjaväelane Donetski oblastis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/STRINGER

Ukrainska Pravda teatas, et Ukrainaga piirnevas Brjanski oblastis toimus plahvatus. USA president Joe Biden avaldab järgmisel nädalal oma taotluse täiendava rahastamise saamiseks Ukrainale ja Iisraelile. Kiievi teatas, et Venemaa kaotas ööpäevaga 1030 sõdurit.

Oluline reedel, 13. oktoobril, kell 20.18:

- Valge Maja: Põhja-Korea andis Venemaale relvi kasutamiseks Ukrainas;

- Ukraina partisanid õhkisid Vene rongi Melitopolis;

- Linnapea: venelased pommitavad Hersoni;

- ISW: venelased on Avdijivka lähedal kaotanud pataljoni jao soomusmasinaid;

- Ukrainaga piirnevas Brjanskis toimus plahvatus;

- Venelased tahavad okupeeritud Krimmis mobiliseerida tuhandeid inimesi;

- Biden avaldab taotluse Ukraina ja Iisraeli täiendatavaks rahastamiseks.

Valge Maja: Põhja-Korea andis Venemaale relvi kasutamiseks Ukrainas

Põhja-Korea andis Venemaale viimastel nädalatel üle enam kui tuhat konteinerit sõjalist tehnikat ja laskemoona kasutamiseks Ukrainas, teatas Valge Maja reedel.

"Me mõistame hukka (Põhja-Korea) Venemaale selle sõjalise tehnika pakkumise eest," ütles riikliku julgeolekunõukogu kõneisik John Kirby.

Tema sõnul jätkab USA olukorra jälgimist, kas stalinistlik riik saadab täiendavaid relvalaadungeid Venemaale.

Hollandi peaminister Rutte külastas Odessat

Hollandi peaminister Mark Rutte külastas reedel Odessat, kus ta kohtus Ukraina president Volodõmõr Zelenskiga.

Rutte kirjutas X-is (varem Twitter), et tema külastas Odessat näitamaks, et kohutavad sündmused Iisraelis ja Gazas ei juhi Hollandi tähelepanu Ukrainalt kõrvale.

"Me jätkame Ukraina toetamist nii kaua, kui on vaja. Sel talvel püüab Venemaa tekitada Ukrainale võimalikult palju kahju. Seetõttu Holland tarnib rohkem Patrioti rakette, et Ukraina saaks ennast barbaarsetest Venemaa õhurünnakutest kaitsta," kirjutas Rutte.

Lisaks lubas Rutte aidata Ukrainal omandada patrullkaatreid viljaekspordi ohutuse tagamiseks.

Venemaa korraldas raketirünnaku Pokrovski linnale Donetski oblastis

Üks Vene rakettidest tabas sotsiaalkaitseameti hoonet, kus viibis rünnaku hetkel 50 inimest, teatas Donetski oblasti sõjaväeadministratsioon.

Rünnaku järel suri pärast haiglasse toimetamist üks inimene ning 13 inimest said vigastada.

Ukraina partisanid õhkisid Vene rongi Melitopolis

Ukraina erioperatsioonide jõud teatasid edukast raudteelõigu õhkimise katsest Venemaa poolt okupeeritud Zaporižžja oblastis asuvas Melitopolis. Kell 7:30 toimunud operatsioonis said kahjustada ka laskemoona ja kütust rindele toonud Vene rong.

Ukraina okupeeritud aladel tegutsevaid partisane esindav rahvusliku vastupanu keskus väitis, et just nende võitlejad õhkisid rongi. Samuti lubas keskuse esindaja, et õhkimised jätkuvad ka tulevikus.

Ukraina allikate järgi tegemist on juba kümnenda eduka partisanide raudteeoperatsiooniga okupeeritud Zaporižzja oblasti territooriumil selle aasta jooksul.

Linnapea: venelased pommitavad Hersoni

Vene vägi pommitab Hersoni, kesklinnast kostab plahvatusi, ütles linnapea Roman Mrotško reedel.

"Herson on vaenlase tule all! Kesklinnast kostab plahvatusi," kirjutas ta Telegramis.

"Ärge minge vajaduseta õue! Püsige turvalistes kohtades," lisas linnapea.

ISW: venelased on Avdijivka lähedal kaotanud pataljoni jao soomusmasinaid

Venelastel õnnestus Ukrainas Avdijivka ümbruses vallutada 4,52 ruutkilomeetrit territooriumi, samal ajal on nad aga kaotanud juba pataljonigrupi (BTG) jao soomustehnikat, kirjutas Ameerika sõjauuringute instituut (ISW) oma värskes raportis.

ISW järgi on Vene väed hoogustanud rünnakuid Avdijivka piirkonnas, mis paneb ümber hindama analüütikute varasema seisukoha, et Venemaa rünnakud linna ümber on kohalik ettevõtmine eesmärgiga Ukraina vägesid seal kinni hoida. Aruandes märgitakse ka, et Vene väed ei olnud 12. oktoobri seisuga Avdijivka lähistel tõsist läbimurret saavutanud ning tõenäoliselt ei lõika nad Ukraina vägesid linnast kohe ära.

Ukrainaga piirnevas Brjanskis toimus plahvatus

Ukrainska Pravda teatas, et Ukrainaga piirnevas  Brjanski oblastis toimus plahvatus. Sotsiaalmeedias levivad videolõigud, mis näitavad, et Brjanski äärelinnas puhkes tulekahju. 

Venemaa kaitseministeerium väitis, et riigi õhutõrje hävitas Brjanski ja Belgorodi kohal kaks drooni. Brjanski kuberner Aleksandr Bogomaz ütles, et drooni kukkumise ajal see plahvatas. Tema väitel keegi kannatada ei saanud, vahendas Ukrainska Pravda.

Venelased tahavad okupeeritud Krimmis mobiliseerida tuhandeid inimesi

Ajutiselt okupeeritud Krimmis viibivate Ukraina põrandaaluste teabe kohaselt kaalub venelaste määratud administratsioon võimalust mobiliseerida umbes 2500 sõjaväeealist inimest ajateenistusse Venemaa relvajõudude ridadesse, vahendas reedel uudisteagentuur UNIAN.

Rahvusliku Vastupanu Keskuse teadaandes märgitakse, et sissetungijad kavatsevad sellised plaanid ellu viia selle aasta lõpuks.

Keskus rõhutas, et ajutiselt okupeeritud Ida- ja Lõuna-Ukraina alade elanike ajateenistusse kutsumine Venemaa relvajõudude ridadesse sõja ajal on tsiviilisikute kaitse konventsiooni räige rikkumine.

Biden avaldab taotluse Ukraina ja Iisraeli täiendatavaks rahastamiseks

USA president Joe Biden avaldab järgmisel nädalal oma taotluse täiendava rahastamise saamiseks Ukrainale ja Iisraelile, vahendas reedel uudisteagentuur Reuters.

Reutersi andmetel teatas sellest Valge Maja pressiesindaja Karine Jean-Pierre, kes muid üksikasju ei avaldanud.

Asjaga kursis olev allikas ütles, et Bideni administratsioon kavatseb pärast laupäevast äärmusrühmituse Hamasi võitlejate rünnakut paluda USA kongressilt täiendavat sõjalise abi andmist Iisraelile ja 20 kuud Vene okupantidega võidelnud Ukrainale.

Mõned vabariiklased on öelnud, et seisavad vastu jõupingutustele siduda abi Iisraelile Ukraina abiga. Kõik rahastamismeetmed peab heaks kiitma demokraatide juhitav USA senat ja vabariiklaste kontrollitav esindajatekoda.

President Volodõmõr Zelenski ütles kolmapäeval, et sai Washingtonilt kinnituse, et sõjaline abi Ukrainale jääb pidevaks ja katkematuks. USA kaitseminister Lloyd Austin lubas kolmapäeval, et sõjalise abi suurendamine Hamasi rünnaku alla jäänud Iisraelile ei mõjuta abi andmist Venemaaga sõdivale Ukrainale.

USA rahandusminister Janet Yellen kinnitas kolmapäeval, et Iisraeli ja Ukraina toetamine on Ühendriikide absoluutsed tipp-prioriteedid. Yellen avaldas lootust, et seda näitab ka USA kongress.

"Oleme selle kongressile selgeks teinud ja usume, et sellele on mõlema partei oluline toetus," lisas Yellen. 

Ukraina peastaap: Venemaa kaotas ööpäevaga 1030 sõdurit

Ukraina hinnang senistele kaotustele sõjas alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:      

- elavjõud umbes 285 920 (võrdlus eelmise päevaga +990);

- tankid 4931 (+26);

- jalaväe lahingumasinad 9313 (+49);

- suurtükisüsteemid 6807 (+44);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 811 (+0);

- õhutõrjesüsteemid 546 (+1);

- lennukid 316 (+0);

- kopterid 316 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 5264 (+17);

- tiibraketid 1531 (+1);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 9203(+33);

- laevad / paadid 20 (+0);

- allveelaevad 1 (+0)

- eritehnika 967 (+1).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Ukrainska Pravda/BNS/Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: