Stoicescu: Ungari võib muutuda Venemaa Trooja hobuseks EL-is ja NATO-s

Kalev Stoicescu
Kalev Stoicescu Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Kalev Stoicescu (Eesti 200) ütles Ungari presidendi Viktor Orbani ja Venemaa presidendi Vladimir Putini kohtumist kommenteerides, et see sõprus on saavutanud taseme, kus Ungarist võib saada Venemaa trooja hobune Euroopa Liidus ja NATO-s.

"Orbani ja Putini sõprus on enam, kui pragmaatiline suhe, millest Ungari saab odavalt Vene gaasi ja tuumaenergiat ning Venemaa - lisaks ärile - säilitab partneri Euroopa Liidus ja NATO-s, kelle abil on võimalik demokraatliku maailma alusorganisatsioone mõjutada, näiteks blokeerides abi andmise Ukrainale," ütles Stoicescu.

Stoicescu sõnul on tegemist ka ideoloogilise sidemega, mis põhineb võimu säilitamisel ebademokraatlike meetoditega ning mõlema poole unistusel suurriigi taastamisest. "Puudu on, piltlikult öeldes, Orbani ja Putini fotost, millel nad poseerivad Brežnevi ja Honneckeri moodi. Ungari ei hoidu mingi hinna eest Venemaaga aktiivselt suhtlemast, sisuliselt asudes Kremli poolele," lausus Stoicescu.

"Risk seisneb selles, et Ungari võib muutuda tõeliseks Venemaa Trooja hobuseks Euroopa Liidus ja NATO-s, kes blokeerib võtmetähtsusega otsuseid, mis on suunatud Euroopa julgeoleku ja kaitse tugevdamisele," märkis Stoicescu.

ERR küsis Stoicescult ka seda, millises mahus jagatakse Ungariga NATO saladusi ning kas ei ole ohtu, et need võivad Ungari kaudu Venemaa valdusesse sattuda.

"NATO ja Euroopa Liidu liikmesriigid saavad vastava organisatsiooni salastatud materjale ning dokumente. Ei ole teada, et Ungari neid jagaks kolmandate riikidega," vastas Stoicescu.

Ungari president Viktor Orban kohtus teisipäeval Hiinas Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Orban ütles, et Ungari ei taotle vastasseisu Venemaaga ning tahab säilitada kahepoolseid suhteid nii palju, kui seda võimaldavad Moskva-vastased sanktsioonid.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: