Iisraeli relvajõud: me suurendame rünnakuid

{{1697949780000 | amCalendar}}
Iisraeli rünnaku tagajärjed.
Iisraeli rünnaku tagajärjed. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS

Iisrael pommitas ööl vastu pühapäeva ägedalt Gaza sektorit, eelnevalt hoiatas Iisraeli armee, et intensiivistab õhulööke enne maavägede sissetungi. Iisrael teatas pühapäeval, et tappis õhulöögis okupeeritud Läänekaldal Jeninis asuvale mošeele palestiina äärmusrühmituste Hamas ja Islamidžihaad terroriste, kes kavandasid rünnakuid.

Olulised sündmused Iisraeli ja Hamasi sõjas pühapäeval, 22. oktoobril:

- Gaza sõjas on hukkunud 29 UNRWA töötajat;

- Iisraeli sõjavägi teatas, et tulistas kogemata Egiptuse positsioone;

- Austin: USA astub kohaseid samme Lähis-Ida konflikti eskaleerumisel;

- Egiptusest suundus Gazasse 17 veokit hädavajaliku abiga;

- Hamasi väitel kerkis Gazas hukkunute arv 4651 inimeseni;

- Iisraeli rünnak Jenini mošeele;

- Iisraeli armee sõnul tõmbavad Hezbollah' rünnakud Liibanoni sõtta;

- USA aktiveerib kaitsesüsteemide paigutamist kogu Lähis-Itta;

- Hamas: Iisraeli öistes õhulöökides hukkus Gazas vähemalt 55 inimest;

- Iisraeli rünnakud lõid rivist välja Damaskuse ja Aleppo lennuväljad;

- Prantsuse sõjaväeluure hinnangul põhjustas haigla plahvatuse Palestiina; rakett

- Iisraeli relvajõud: me suurendame rünnakuid

Gaza sõjas on hukkunud 29 UNRWA töötajat

ÜRO Palestiina põgenikeagentuur (UNRWA) teatas pühapäeval, et pärast äärmusrühmituse Hamasi ja Iisraeli vahelise sõja puhkemist on Gazas hukkunud 29 selle töötajat.

"Oleme šokis ja leiname. Nüüd on kinnitatud, et 29 meie kolleegi Gazas on alates 7. oktoobrist tapetud," teatas agentuur sotsiaalmeedias.

"Pooled neist kolleegidest olid UNRWA õpetajad," täpsustati teadaandes viimaste ohvrite kohta.

Tuhanded Gaza elanikud on otsinud peavarju UNRWA rajatistes pärast seda, kui Iisrael alustas õhurünnakuid vastuseks Hamasi rünnakute eest Iisraelis, mille käigus tapeti 1400 inimest.

Iisraeli sõjavägi teatas, et tulistas kogemata Egiptuse positsioone

Iisraeli kaitsevägi teatas pühapäeval, et selle tanki tulistatud mürsk tabas kogemata Egiptuse sõjaväeposti Gaza sektori piiri lähedal.

"Iisraeli kaitsevägi väljendab Kerem Shalomi piirkonna lähedal toimunud intsidendi pärast kahetsust," seisis avalduses. "Intsident on uurimisel ja üksikasju täpsustatakse," lisati avalduses.

Egiptuse sõjaväelased ütlesid, et plahvatus põhjustas kergemaid vigastusi, kuid ei avaldanud üksikasju.

Egiptuse relvajõud teatasid, et Iisrael väljendas viivitamatult oma kahetsust tahtmatu intsidendi pärast ja uurimine on käimas.

Egiptuse meedia kirjutas pealtnägijaile viidates, et Iisraeli löök ei takista abi liikumist Gazasse.

Austin: USA astub kohaseid samme Lähis-Ida konflikti eskaleerumisel

USA astub kohaseid samme, kui Lähis-Ida konflikt Iisraeli ja palestiina äärmusrühmituse Hamas vahel peaks eskaleeruma, ütles pühapäeval Ühendriikide kaitseminister Lloyd Austin.

"Kui mõni rühmitus või riik kavatseb seda konflikti laiendada ja seda väga kahetsusväärset olukorda, mida me näeme, ära kasutada, on meie nõuanne: ärge tehke seda," ütles ta ABC Newsile mõni tund pärast seda, kui Pentagon teatas oma sõjalise kohaloleku suurendamisest piirkonnas.

"Me säilitame õiguse end kaitsta ja me ei kõhkle võtmast kohaseid meetmeid," lisas Austin.

Egiptusest suundus Gazasse 17 veokit hädavajaliku abiga

Egiptusest suundus pühapäeval Gaza sektorisse 17 veokit hädavajaliku abiga, teatasid AFP ajakirjanikud Rafah piiriületuspunktis.

Päev varem pääses Egiptusest Gazasse 20 veokit meditsiiniabi, toidu ja veega.

ÜRO hinnangul oleks vaja iga päev saata umbes 100 abiveokit, et rahuldada kõige pakilisemaid vajadusi piirkonnas, kus pärast äärmusrühmituse Hamas äkkrünnakut Iisraelile 7. oktoobril on saanud juudiriigi pommitamistes ja õhurünnakutes surma väidetavalt üle 4600 inimese.

Hamasi väitel kerkis Gazas hukkunute arv 4651 inimeseni

Gaza sektoris on saanud Iisraeli pommitamiste tagajärjel surma vähemalt 4651 inimest, nende hulgas 1873 last, väitis Palestiina äärmusrühmituse Hamas kontrolli all olev terviseministeerium pühapäeval.

Ministeeriumi andmetel on Iisraeli rünnakutes, mis algasid 7. oktoobril vastuseks Hamasi ulatuslikule äkkrünnakule juudiriigi vastu, saanud vigastada või haavata veel vähemalt 14 245 inimest.

Iisraelis tapetud inimeste arv ulatub enam kui 1400-ni.

Kõigist Iisraeli-Gaza sõja ohvritest valdava osa moodustavad tavakodanikud, kelle hulgas on palju naisi ja lapsi.

ÜRO: Iisraeli rünnakus Läänekalda põgenikelaagris hukkus vähemalt 13 palestiinlast

ÜRO Palestiina pagulaste abistamis- ja tööagentuuri (UNRWA) andmetel hukkus Iisraeli julgeolekujõudude operatsioonis, mis kestis 28 tundi Läänekalda põgenikelaagris, vähemalt 13 palestiinlast, sealhulgas viis last, vahendas CNN.

"Rünnak tabas Al-Ansari mošeed, mida terroristid kasutasid juhtimiskeskusena kavandamaks rünnakuid ja baasina nende elluviimiseks", edastas Iisraeli sõjavägi.

Iisraeli teatel olid sihikule võetud isikud juba korraldanud mitu terrorirünnakut viimaste kuude jooksul ning organiseerisid uut peatset terrorirünnakut.

Iisraeli armee: Hezbollah´ rünnakud tõmbavad Liibanoni sõtta

Äärmusrühmituse Hizbollah eskaleeruvad rünnakud riskivad Liibanoni sõtta tõmbamisega, hoiatas Iisraeli armee pühapäeval pärast uusi tulevahetusi piiril.

"Hezbollah... tõmbab Liibanoni sõtta, millest Liibanonil ei ole midagi võita, küll aga palju kaotada," ütles Iisraeli kaitseväe kõneisik Jonathan Conricus. "Hizbollah mängib väga-väga ohtlikku mängu. Nad eskaleerivad olukorda. Näeme iga päev uusi rünnakuid."

"Kas Liibanoni riik on tõesti valmis seadma Gaza terroristide nimel ohtu selle, mis on alles riigi jõukusest ja suveräänsusest. Seda peavad Liibanoni võimud endalt ise küsima ja sellele küsimusele ka vastama," lisas Conricus.

Hiljutistes tulevahetustes sai Liibanonis surma neli Hezbollah´ võitlejat ja üks Palestiina äärmusrühmituse Islamidžihaad liige, Hezbollah´ tankitõrjetules on saanud haavata kolm Iisraeli sõdurit ja kaks Tai võõrtöölist. Iisrael on andnud kümnetele Liibanoni piiri äärsete kogukondadele evakueerimiskäsu, ka mitu tuhat liibanonlast on piirialadelt põgenenud.

Pentagon: USA aktiveerib kaitsesüsteemide paigutamist kogu Lähis-Itta

Pentagon tõstis laupäeval sõjalist valmisolekut Lähis-Idas ning andis korralduse aktiveerida õhutõrjesüsteemid kogu regioonis, USA lisaväed on saanud käsu olla valmis võimalikuks viimiseks piirkonda.

USA kaitseminister Lloyd Austin ütles avalduses, et sammud tehti vastuseks "Iraani ja selle käsilaste hiljutistele sammudele Lähis-Ida olukorra eskaleerimiseks". Austin ei täpsustanud, kui palju lisajõude USA piirkonda saadab.

Hamas: Iisraeli öistes õhulöökides hukkus Gazas vähemalt 55 inimest

Iisraeli öistes õhulöökides Gaza sektorile sai surma vähemalt 55 inimest, teatas sektori Hamasi valitsus pühapäeval.

"Üle 55 märtri," teatas valitsuse pressibüroo pärast Iisraeli teadet õhurünnakute hoogustamisest vastuseks Hamasi 7. oktoobri rünnakutele.

Iisraeli rünnakud lõid rivist välja Damaskuse ja Aleppo lennuväljad

Iisraeli rünnakud lõid pühapäeval rivist välja Süüria kaks peamist lennuvälja, teatas Süüria riiklik ajakirjandus viitega sõjaväeallikale.

"Täna kella 5.25 paiku korraldas Iisrael õhurünnakud Damaskuse ja Aleppo rahvusvaheliste lennuväljade vastu. Damaskuse lennuväljal sai surma üks ja haavata teine tsiviiltöötaja," ütles sõjaväeallikas riikliku uudisteagentuuri SANA teatel. "Lennuväljad katkestasid lennuradadele tekitatud materiaalsete vigastuste tõttu töö."

Süüria transpordiministeerium teatas, et lennud suunatakse ümber Latakia lennuväljale.

Prantsuse sõjaväeluure hinnangul põhjustas haigla plahvatuse Palestiina rakett

Prantsuse sõjaväeluure hinnang näitab, et Gaza linna Al-Ahli haiglas toimunud surmava plahvatuse kõige tõenäolisem põhjus oli Palestiina rakett, mis kandis umbes 5 kilo kaaluvat lõhkelaengut ja milles võis toimuda rike, ütles kõrge Prantsuse sõjaväeametnik, vahendas The Guardian.

Associated Pressi teatel ütles ametnik, et mitmed Hamasi arsenalis olevad raketid kandsid umbes sama kaaluga lõhkelaenguid, sealhulgas üks Iraanis toodetud rakett ja teine Palestiinas toodetud rakett.

Ükski Prantsuse sõjaväeluure ei osutanud haigla pommitamise taga võiks olla Iisrael, ütles ametnik reedel.

Teade tuli pärast seda, kui Kanada kaitseministeerium teatas, et teisipäevaõhtuse haigla plahvatuse taga ei olnud Iisrael.

Iisraeli relvajõud: me suurendame rünnakuid

Iisrael andis pühapäeva varahommikul õhulöökide Gaza lõunaossa, vahendab Reuters.

Iisraeli rünnakus Gaza lõunaosas asuvas Khan Younise linnas hukkus vähemalt 11 palestiinlast ja iisraellased ründasid ka Rafahi linna lõunaosa, teatas Palestiina meedia.

Löögid toimusid mõni tund pärast seda, kui Iisraeli sõjaväe pressiesindaja kontradmiral Daniel Hagari kutsus Gaza elanikke lõunasse liikuma. "Me jätkame ründamist Gaza linna piirkonnas ja suurendame rünnakuid," ütles ta laupäeval Iisraeli ajakirjanikele.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu kutsus laupäeva hilisõhtul oma valitsuskabineti kokku, et arutada maapealset sissetungi Gaza sektorisse.

Iisrael on koondanud sissetungiks valmistudes Gaza piirile kümneid tuhandeid sõdureid ning on teatanud, et õhulöökides on juba surma saanud palju Hamasi liidreid ja komandöre.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: