Iisraeli kaitseminister: sõjaline operatsioon Gazas võib kesta kuid

{{1698032220000 | amCalendar}}
Iisraeli kaitseminister Yoav Gallant kohtumas Iisraeli sõduritega Gaza piiri lähedal
Iisraeli kaitseminister Yoav Gallant kohtumas Iisraeli sõduritega Gaza piiri lähedal Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Ronen Zvulun

Iisraeli kaitseministri sõnul võib sõjaline operatsioon Gazas kesta kuid. Iisrael teatas kahe Hezbollah' raku tabamisest Lõuna-Liibanonis. Biden ja Netanyahu lubasid abi jätkumist Gazasse.

Olulised sündmused Iisraeli ja Hamasi sõjas esmaspäeval, 23. oktoobril:

- Iisrael: 222 inimest on Gazas pantvangis;

- Borrell kutsus andma Gazale kiiremini ja rohkem abi;

- Iisraeli sõjavägi teatas 320 sihtmärgi tabamisest Gazas viimase ööpäeva jooksul;

- USA on saatnud Iisraeli mõned sõjalised nõunikud;

- Iisraeli kaitseminister: sõjaline operatsioon Gazas võib kesta kuid;

- Iisrael teatas kahe Hezbollah' raku tabamisest Lõuna-Liibanonis;

- Macron sõidab Iisraeli kõnelustele Netanyahuga;

- Biden ja Netanyahu lubasid abi jätkumist Gazasse;

- Biden arutas Lähis-Ida olukorda lääneliitlaste juhtidega.

Iisrael valmistub Hamasi ründama merelt, maalt ja õhust

Iisraeli kaitseminister Yoav Gallant külastas Ashdodi mereväebaasi. Ta ütles, et riik hakkab Hamasi vastu läbi viima operatsiooni, mis toimub õhus, maal ja merel. Gallant tunnustas veel sõdurite ja ohvitseride tööd Iisraeli vastu suunatud rünnakute tõrjumisel. 

"Minu sõnum sõduritele, hästi tehtud. Jätkake operatsiooniks valmistumist. See hakkab varsti. Valmistume põhjalikult järgmiseks sammuks, operatsiooniks, mis toimub õhus, maal ja merel. Tehke oma tööd, valmistuge. Me vajame teid," teatas Gallant. 

Hamas vabastas kaks pantvangi

Kaks eakat naist, kes olid pantvangis Hamasi käes, vabastati ning nad jõudsid esmaspäeva õhtul Egiptuse piirini, teatas Egiptuse riiklik uudisteagentuur.

Iisrael teatas kahe droonirünnaku nurjamisest

Iisraeli armee teatas esmaspäeval kahe droonirünnaku nurjamisest, rünnakud võttis omaks terroriorganisatsioon Hamas.

"Armee tuvastas kaks drooni, mis lendasid Gaza sektorist Iisraeli territooriumile Nir Ozis ja Ein HaBesoris piiri lähedal. Mõlemad rünnakud nurjati," teatas armee täpsustamata, kas droonid tulistati alla.

USA on saatnud Iisraeli mõned sõjalised nõunikud

USA saatis pärast 7. oktoobril aset leidnud äärmusrühmituse Hamasi rünnakuid Iisraeli sõjalise mõned sõjalised nõunikud, teatas esmaspäeval Valge Maja.

Riikliku julgeoleku pressiesindaja John Kirby ütles ajakirjanikele, et kõnealustel ohvitseridel on kogemusi selliste operatsioonide osas, mida Iisrael viib läbi ja võib läbi viia ka tulevikus.

"Nad olid seal, et jagada mõningaid vaatenurki," ütles Kirby.

Sunak: ÜK eraldab Gaza tsvilistide abistamiseks veel 23 miljonit eurot

Briti peaminister Rishi Sunak teatas esmaspäeval, et Suurbritannia eraldab täiendavalt 20 miljonit naela (23 miljonit eurot) Iisraeli ja Hamasi vahelises sõjas kannatada saanud Gaza sektori tsiviilelanike abistamiseks.

"Me vajame pidevat abivoogu, mis tooks vett, toitu, ravimeid ja kütust, mida nii hädasti vaja on," ütles Sunak pärast oma Lähis-Ida visiiti parlamendile.

Iisrael: 222 inimest on Gazas pantvangis

Iisraeli sõjavägi täpsustas Hamasi poolt Gazasse pantvangidena viidud inimeste arvu. Viimastel andmetel on pantvangis 222 inimest, nende seas nii Iisraeli kui ka teiste riikide kodanikud, ütles Iisraeli sõjaväe pressiesindaja Daniel Hagari.

Kui ajakirjanikud küsisid, kas maapealne operatsioon Gazas on edasi lükatud seni, kuni rohkem pantvange on vabastatud, vastas Hagari, et Iisrael töötab pantvangide vabastamise nimel erinevaid võimalusi kasutades.

Borrell kutsus andma Gazale kiiremini ja rohkem abi

Euroopa Liidu välispoliitika juht Josep Borrell kutsus esmaspäeval kiirendama abisaadetisi Gaza sektorile ja ütles, et blokk kaalub üleskutset "humanitaarpausiks" Iisraeli sõjategevuses islamiliikumise Hamas vastu. 

"Oluline on kiiremini ja rohkem abi ning iseäranis jõuda vee- ja elektrivarustuse taastamiseni," ütles Borrell enne EL-i välisministrite kohtumist. 

Iisraeli sõjavägi teatas 320 sihtmärgi tabamisest Gazas viimase ööpäeva jooksul

Iisraeli jõud tabasid 320 sihtmärki Gazas viimase ööpäeva jooksul, kirjutas Iisraeli kaitsevägi X-is (varem Twitter).

Sihtmärkideks olnud objektide seas on Hamasi tunnelid ja operatiivsed punktid. Samuti teatas Iisraeli sõjavägi sellise sihtmärkide tabamisest, mis võivad ohustada selle sõdureid Gazas maapealse operatsiooni läbiviimisel.

Iisrael teatas eraldi ühe oma sõduri hukkumisest, kes osales maapealsel reidil Gazasse iisraellastest pantvangide otsingul. Veel kolm sõdurit said vigastada, teatas Iisraeli sõjaväe pressiesindaja Daniel Hagari.

Iisraeli kaitseminister: sõjaline operatsioon Gazas võib kesta kuid

Iisraeli kaitseministri Yoav Gallanti sõnul võib sõjaline kampaania Gazas kesta mitu kuud, kuid selle lõpuks Hamasi enam ei ole.

"Tegemist peaks olema meie viimase maapealse operatsiooniga Gazas, sel lihtsal põhjusel, et pärast seda Hamas lakkab olemast," ütles Gallant.

Kaitseminister kiitis Iisraeli õhuväe tegevust ning lisas, et maapealne operatsioon Gazas algab varsti.

Iisrael teatas kahe Hezbollah' raku tabamisest Lõuna-Liibanonis

Iisraeli õhuvägi ründas edukalt kahte Hezbollah' rakku Liibanoni territooriumil esmaspäeva hommikul.

Ametnike sõnul oli tegemist ennetava löögiga, sest rakud valmistusid Iisraeli territooriumi rakettidega ründamiseks.

Üks rakk asus Iisraeli piirlinna Mattati lähedal. Liibanoni meediaväljaanne NNA teatas Iisraeli õhurünnakust Aitarouni küla lähedal, mis asub 13 kilomeetri kaugusel Mattatist. Hetkel pole selge, kas tegemist on sama juhtumiga, millele viitab iisraeli sõjavägi, vahendab BBC.

Macron sõidab Iisraeli kõnelustele Netanyahuga

Prantsusmaa president Emmanuel Macron külastab teisipäeval Tel Avivi, et pidada läbirääkimisi Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga, teatas tema ametkond.

Presidendi visiit toimub rohkem kui kaks nädalat pärast seda, kui Hamasi võitlejad tungisid 7. oktoobril Gaza sektorist Iisraeli ja tapsid vähemalt 1400 inimest, kellest enamik tsiviilisikud.

Nende hulgas oli 30 Prantsusmaa kodanikku.

Seitse Prantsusmaa kodanikku on endiselt teadmata kadunud. Üks prantslanna on Hamasi pantvangide seas. Macron on öelnud, et ka teisi peetakse pantvangideks, kuid kinnitust pole veel saadud.

Biden ja Netanyahu lubasid abi jätkumist Gazasse

USA president Joe Biden ja Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu leppisid pühapäeval pärast teist abikonvoid Egiptusest Gazasse kokku, et selline abi jätkub, teatas Valge Maja.

"Liidrid kinnitasid, et nüüd jätkub selle kriitilise abi vool Gazasse," teatas Valge Maja pärast kahe liidri telefonivestlust.

Egiptusest suundusid varem päeval Gaza sektorisse esimesed kütuseveokid, teatasid piiriületuspunkti ametnik ja sündmuskohal viibinud AFP ajakirjanik.

"Kuus veokit kütusega kahe haigla elektrigeneraatorite jaoks liikusid üle piiri," kinnitasid allikad.

Egiptusest suundus enne seda Gaza sektorisse 17 veokit hädavajaliku abiga.

Päev varem pääses Egiptusest Gazasse 20 veokit meditsiiniabi, toidu ja veega.

ÜRO hinnangul oleks vaja iga päev saata umbes 100 abiveokit, et rahuldada kõige pakilisemaid vajadusi piirkonnas, kus pärast äärmusrühmituse Hamas äkkrünnakut Iisraelile 7. oktoobril on saanud juudiriigi pommitamistes ja õhurünnakutes surma üle 4600 inimese.

Biden arutas Lähis-Ida olukorda lääneliitlaste juhtidega

USA president Joe Biden arutas pühapäeval Iisraeli ja äärmusrühmituse Hamasi sõda lääneliitlaste juhtidega, teatas Valge Maja.

Lisaks Bidenile osalesid konverentskõnes Kanada peaminister Justin Trudeau, Prantsusmaa president Emmanuel Macron, Saksamaa kantsler Olaf Scholz, Itaalia peaminister Giorgia Meloni ja Ühendkuningriigi peaminister Rishi Sunak.

"Biden rääkis Suurbritannia, Kanada, Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia liidritega," edastati Valge Maja teadaandes.

"Riigijuhid kordasid oma toetust Iisraelile ja selle õigusele end terrorismi eest kaitsta ning kutsusid samal ajal kinni pidama rahvusvahelisest humanitaarõigusest, mille seas tsiviilisikute kaitsmisest," seisis Valge Maja arutelude ettekannetes.

"Ühtlasi arutasid riigipead Iisraeli ja Hamasi sõjas lõksu jäänud kodanikke ja eriti nende abistamist, kes soovivad Gazast lahkuda. Liidrid väljendasid kohustust koordineerida abi tagamaks pidevat ja ohutut juurdepääsu toidule, joogiveele, arstiabile ning muude humanitaarvajaduste rahuldamist," lisati teadandes.

Samuti lubasid riigipead tihedat diplomaatilist koordineerimist, et tõkestada konflikti levikut, säilitada stabiilsus Lähis-Idas ning töötada poliitilise lahenduse ja püsiva rahu nimel.

Ühtlasi leppisid Biden ja Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu pühapäeval pärast teist abikonvoid Egiptusest Gazasse kokku, et selline abi jätkub pidevalt ja kindlalt.

"Liidrid kinnitasid, et nüüd jätkub selle kriitilise abi vool Gazasse," teatas Valge Maja pärast kahe liidri telefonivestlust.

Egiptusest suundusid varem päeval Gaza sektorisse esimesed kütuseveokid ja enne seda 17 veokit hädavajaliku abiga.

Päev varem pääses Egiptusest Gazasse 20 veokit meditsiiniabi, toidu ja veega.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: AFP/BNS/Times of israel/BBC/CNN

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: