Kaitseliidu uueks ülemaks saab Ilmar Tamm
Kaitseliidu järgmiseks ülemaks saab kindralmajor Ilmar Tamm. Kaitseliidu praegune ülem Riho Ühtegi läheb alates 15. detsembrist reservi.
Tamme esitamise Kaitseliidu uueks ülemaks tegid laupäeval Kaitseliidu 105. aastapäevale pühendatud pidulikul koosviibimisel Tartus teatavaks kaitseminister Hanno Pevkur ja kaitseväe juhataja kindral Martin Herem.
Kaitseliidu seaduse kohaselt juhib Kaitseliitu selle ülem, kes allub vahetult kaitseväe juhatajale. Kaitseliidu ülema nimetab ametisse ja vabastab ametikohalt valitsus kaitseministri ja kaitseväe juhataja ühisel ettepanekul, kuulates ära Kaitseliidu vanematekogu arvamuse. Kaitseminister Pevkur ja kaitseväe juhataja kindral Herem tutvustavad kindralmajor Tamme kandidatuuri Kaitseliidu vanematekogule 24. novembril.
Tamm: iga kaitseliitlane viieks päevaks välja
Tamm ütles "Aktuaalse kaamera" otse-eetris, et Kaitseliit peab õppima Ukraina sõja kogemustest ning ta soovib, et kaitseliitlased saaksid aastas vähemalt viis päeva tegelda oma sõjalise ettevalmistusega.
"Paraku meeldib mulle või mitte, meil on kõrval näitena Ukraina ja tuleb kohandada seda, mis on seal sõja õppetunnid ja kuidas meie peaksime seda enda jaoks kohaldama," rääkis Kaitseliidu tulevane ülem.
Küsimusele enda konkreetsetest mõõdetavatest eesmärkidest Kaitseliidu juhina, vastas Tamm:
"Kindlasti võiks mõõta seda selle kaudu, et /---/ me saaksime inimesed vähemalt viieks päevaks aastas nende ülesannete juurde välja ja need inimesed saaksid neid päris asju teha, et neil tekiks omanikutunne ja vastutus. Et ei oleks seda hirmu, et peab olema keegi tegevväelane või professionaal kõrval. Et nad ise julgevad teha neid asju ja nad oskavad neid asju teha."
Tamm rõhutas ka Kaitseliidu õppimisvõimet ning vajadust pakkuda vabatahtlikele tegevusvõimalusi, mis on riigikaitse huvides.
Kindralmajor Tamm on praegu kaitseväe juhataja asetäitja ning on olnud Kaitseliidu peastaabi ülem aastatel 2013-18. Tamm on lisaks juhtinud ka üksik-sidepataljoni, kaitsejõudude peastaabi sideosakonda, kaitsejõudude peastaabi side- ja infosüsteemide osakonda, NATO Küberkaitse koostöökeskust ja Balti Kaitsekolledžit.
Tamme kandidatuuri tutvustades märkis minister, et ta on koos kindral Heremiga veendunud praeguse kaitseväe juhataja asetäitja sobivuses Kaitseliitu juhtima. "Kindral Tamm on oma rohkem kui kolm aastakümmet kestnud sõjaväelise karjääri jooksul näidanud end eeskujuliku ohvitserina. Ta on olnud Kaitseliidu peastaabi ülem ning kogunud hädavajalikku rahvusvahelist kogemust nii NATO küberkaitsekoostöö keskust kui ka Balti Kaitsekolledžit juhtides," ütles Pevkur pressiteate vahendusel.
Tamm alustas oma kaitseväeteenistust 1992. aastal Kalevi jalaväepataljoni ajateenijana, kust suundus õppima Soome maakaitse kõrgkooli. Samas koolis on ta lõpetanud ka vanemstaabiohvitseri kursuse. Neljanda taseme sõjalise hariduse omandas ta Londonis asuvas kuninglikus kaitsekolledžis.
Tamm on osalenud rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil Afganistanis. Teda on muuhulgas tunnustatud Kotkaristi V klassi teenetemärgiga, kaitseministeeriumi teeneteristi kolmanda klassiga, kaitseväe eeskujuliku teenistuse ristiga, kaitseväe teenetemedaliga kaitsealaste teenete eest, kaitseväe teeneteristiga riigikaitseliste teenete eest ning Kaitseliidu Valgeristi teise klassiga ja Kaitseliidu eriteenete medaliga.
Tamm ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Riho Ühtegi ajal loodud maakaitset tuleb edasi arendada. "Järgmise nelja aasta jooksul tuleb igal ringkonnal edasi tegutseda. Mis minu jaoks on oluline, et needsamad reservväelased, kes esimest korda Ussisõnadel käisid, nad peavad saama rohkem vastutust ja väljaõpet, et nad ise suudaks juhtida, kui meil kriis on," rõhutas Kaitseliidu tulevane juht.
Ühtegi: tuleb süvendada juba tehtut
Kaitseliidu praegune ülem kindralmajor Riho Ühtegi on teinud kaitseväe juhatajale avalduse enda reservi arvamiseks alates selle aasta 15. detsembrist.
"Kindral Ühtegi on teinud Kaitseliidu arendamisel väga head tööd. Kaitseliit on kasvanud, arenenud ja muutunud oluliselt võitlusvõimelisemaks sõjaliseks jõuks. Iga põõsas laseb – selle põhimõttega arendatud Eestit kattev turvavaip on kindral Ühtegi juhtimise all saanud tihedamaks ning tugevamaks. Minu suur lugupidamine ja kummardus Rihole tehtud töö eest. Samas loodan, et kindral Ühtegi ei jää reservis passiivseks. Sooviksin väga näha, et ta panustab ka edaspidi Eesti kaitsevõime arengusse. Riho kogemus on kuldaväärt ja olen veendunud, et leiame ühiselt sobivaima viisi, kuidas tema teadmisi ning oskusi Eesti inimeste turvatunde ning kaitsetahte tõstmiseks ära kasutada," ütles kaitseminister Pevkur pressiteate vahendusel.
"Ma arvan, et me oleme olnud maakaitse osas kogu aeg õigel teel. Ehk siis juba enne Ukraina konflikti me valisime tee, kus me räägime territoriaalkaitsest, mis on toetatud Kaitseliidu laiema organisatsiooniga ja kohaliku elanikkonnaga. Ning Ukraina on näidanud, et see on ainuõige lähenemistee. Rollimuutust teha vaja ei ole - pigem on vaja tugevdada ja süvendada seda, mis meil täna olemas on," ütles Ühtegi "Aktuaalsele kaamerale".
Kaitseliidu juhtimise üleandmiseks toimub 15. detsembril kell 12 Tallinnas Vabaduse väljakul pidulik rivistus.
Toimetaja: Mait Ots