X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Hamas lükkab pantvangide vabastamise edasi

{{1700900460000 | amCalendar}}
Iisraeli helikopter vabastatud pantvangidega 24. novembril Tel Avivis.
Iisraeli helikopter vabastatud pantvangidega 24. novembril Tel Avivis. Autor/allikas: FADEL SENNA / AFP/Scanpix

Äärmusrühmituse Hamas sõjaline tiib teatas laupäeval, et lükkab edasi teise pantvangide rühma vabastamise, sest Iisrael ei olevat vaherahulepingu omapoolseid tingimusi veel täitnud. Katari kinnitusel pantvangide vabastamine siiski toimub.

Küsimuseks on humanitaarabi saabumine Gaza sektori põhjaossa ja kriteeriumid, mille alusel valitakse välja vabastatavad vangid, teatasid Ezzedine al-Qassami Brigaadid avalduses.

Hamas võttis 7. oktoobri terrorirünnakus Lõuna-Iisraelile umbes 240 pantvangi ja viis nad Gazasse. Laupäeval, neli päeva kestva vaherahu teisel päeval pidi rühmitus vabaks laskma teise pantvangide rühma, samas kui Iisrael peaks vabastama palestiinlastest vange.

Hamasi allikas ütles varem AFP-le, et 14 pantvangi üleandmine Punasele Ristile on alanud, kuid hiljem kinnitas ta üleandmise peatamist.

Iisraeli ametnike sõnul ei ole pantvange veel Punasele Ristile üle antud.

Iisrael teatas varem, et laupäeval vabastatakse 14 pantvangi, keda on 7. oktoobril Hamasi terrorirünnakute järel kinni hoitud Gaza sektoris, ning samuti vabastatakse 42 palestiinlasest vangi.

Iisraeli vanglavõimude teatel toimub vabastamine vahekorras kolm ühele, mis tähendab, et vabaks saab 42 palestiinlast, kelle hulgas on nii mehi kui ka naisi.

Reedel vabastas Hamas 24 pantvangi. Neist 13 olid iisraellased, kõik naised ja lapsed, kelle hulgas leidus ka topeltkodakondsusega isikuid. Samuti vabastati 10 tailast ning üks Filipiinide kodanik. 

Iisrael omakorda vabastas oma vanglatest 39 naist ja last. 

Katar: laupäeval vabastatakse 13 Iisraeli pantvangi

Kolmteist Iisraeli pantvangi vabastatakse "täna õhtul" 39 palestiinlasest vangi vastu, teatas vahendajariik Katar laupäeval pärast seda, kui Gaza ajutise vaherahu raames kokku lepitud vahetus hilines.

Samuti vabastatakse seitse Gazas kinni hoitud välismaalast, lisati.

"Pärast viivitust saadi takistustest vangide vabastamisel Katari-Egiptuse kontaktide kaudu jagu ning täna õhtul lastakse vabaks 39 palestiina tsiviilisikut, Gazast aga lahkub lisaks seitsmele välismaalasele 13 Iisraeli pantvangi," kirjutas välisministeeriumi pressiesindaja Majed Al Ansari X-is. 

Hamas vabastab neljapäevase vaherahu ajal järk-järgult 50 Iisraeli pantvangi, Iisrael 150 palestiinlasest vangi.

ÜRO: Iisraeli väed tulistasid rahuvalvajate patrulli Liibanonis

ÜRO rahuvalvevägi Liibanonis teatas, et selle patrulli riigi lõunaosas tabas laupäeval Iisraeli vägede tuli, ehkki Hamasi-Iisraeli vaherahu on tulevahetustele piiril suuremalt jaolt lõpu teinud.

"Umbes kell 12.00 tabas UNIFIL-i patrulli IDF-i (Iisraeli kaitseväe) relvatuli," teatasid ÜRO Liibanoni ajutised jõud (UNIFIL) avalduses. Vahejuhtum leidis aset Aitaruni lähedal.

"Ükski rahuvalvaja viga ei saanud, kuid sõiduk sai kahjustada," seisis avalduses, kus märgiti, et intsident leidis aset ajal, mil piiril on olnud võrdlemisi rahulik.

Iisraeli-Liibanoni piiril puhkesid pea igapäevased tulevahetused pärast äärmusrühmituse Hamas 7. oktoobri rünnakut ja Iisraeli vastupealetungi Gaza sektoris. Peamiselt on tuld vahetanud Iisraeli väed ja Iraani toetusega šiialiikumine Hizbollah, aga ka palestiina relvarühmitused.

Reedel algas neljapäevane vaherahu Iisraeli ja Hamasi vahel ning Hizbollah'le lähedalseisev allikas ütles, et rühmitus peab vaherahust kinni, tingimusel, et sama teeb Iisrael.

UNIFIL märkis, et rünnak rahuvalvajate vastu on murettekitav ja mõistis selle hukka.

Oktoobri lõpus sai Hula piiriküla lähedal üks rahuvalvaja kergelt haavata. Mõned tunnid varem teatas UNIFIL, et mürsud tabasid selle peakorterit Naqura lähedal.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: