X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Iisrael: Punasele Ristile anti üle 14 iisraellast ja kolm välismaalast

{{1700976420000 | amCalendar}}
Humanitaarabi toimetamine Gazasse.
Humanitaarabi toimetamine Gazasse. Autor/allikas: SCANPIX/Adel Al Hwajre/IMAGESLIVE via ZUMA Press Wire)

Punasele Ristile anti Gaza sektoris üle 14 Iisraeli ja kolm välismaa kodanikust pantvangi, teatas juudiriigi armee pühapäeva õhtupoolikul.

"Tuginedes teabele, mis laekus Punaselt Ristilt, anti Punasele Ristile üle 14 Iisraeli pantvangi ja kolm välismaa pantvangi," märkis armee avalduses.

Iisraeli ja Palestiina islamistliku äärmusrühmituse Hamas vahel jätkus pühapäeval kolmandat päeva ajutine vaherahu, mille käigus vahetatakse osa Gaza sektorisse toodud pantvangidest vahetusena Iisraeli vanglates viibivate palestiina vangide vastu.

Katar: Iisraeli vanglatest vabaneb veel pühapäeval 39 palestiina vangi

Iisrael vabastab veel pühapäeval oma vanglatest kokku 39 palestiinlasest vangi, teatas Katari välisministeeriumi pressiesindaja.

"Vastavalt Iisraeli ja Palestiina islamistliku äärmusrühmituse Hamas vahel sõlmitud kokkuleppele vabastatakse Gaza sektori ajutise vaherahu kolmandal päeval 39 palestiina tsiviilelanikku täna vastustasuna 13 Iisraeli kinnipeetava eest Gazast, seda lisaks kinnipeetavale, kel on Vene kodakondsus, ja kolmele tailasele," ütles sotsiaalmeedias Majed Al-Ansari.

Hamasi allika väitel on rühmitus valmis vaherahu pikendama

Hamasile lähedalseisev allikas ütles pühapäeval, et Palestiina islamistlik äärmusrühmitus on valmis pikendama Iisraeliga praegust vaherahu Gaza sektoris kaks kuni neli päeva pärast esmaspäeva, mil lõpeb esialgse kokkuleppe tähtaeg.

"Hamas teavitas vahendajaid, et vastupanuliikumised olid valmis pikendama praegust vaherahu kaks kuni neli päeva. Vastupanu usub, et on võimalik tagada 20 kuni 40 Iisraeli vangi vabastamine," ütles allikas AFP-le viitega 7. oktoobri Hamasi üllatusrünnakus röövitud pantvangidele.

ÜRO teatas 61 abiveoki jõudmisest Gaza põhjaossa

ÜRO teatas laupäeval, et 61 veokit meditsiinitarvete, toidu ja veega saabusid Gaza põhjaossa, kus neilt kaup maha laaditi, kuna paus lahingutes võimaldab toimetada abi ümberpiiratud enklaavi.

Iisraelist Nitzanast saadeti Gaza sektori poole teele veel 200 veokit, teatas ÜRO humanitaarasjade koordineerimise büroo (OCHA) ning 187 neist jõudis õhtul kohaliku aja järgi üle piiri.

Al-Shifa haiglasse, mille ümbruses on viimastel päevadel peetud raskeid lahinguid, saabus 11 kiirabiautot, ja kolm veokit, "et abistada evakueerimisel", seisis avalduses.

"Mida kauem paus kestab, seda rohkem saavad humanitaarabiagentuurid Gazasse abi saata," lisati selles, tänades Palestiina ja Egiptuse Punase Poolkuu rühmitusi.

Päev varem, mil Iisraeli ja Hamasi vahel algas vangidevahetuse hõlbustamiseks ajutine vaherahu, jõudis ÜRO andmetel Gazasse 137 abiveokit.

Hamas vabastas pärast tundidepikkust viivitust 20 pantavangi

Äärmusrühmitus Hamas teatas laupäeval, et vabastas pärast tundidepikkust viivitust 13 Iisraeli ja seitse välisriigi tsiviilisikut, keda oli Gaza sektoris pantvangis hoitud.

Hamasi relvastatud tiib teatas, et andis pantvangid üle Punasele Ristile. 

Üleandmine toimus oodatust tunde hiljem pärast seda, kui rühmitus süüdistas Iisraeli vahetuslepingu rikkumises. Iisrael eitas süüdistusi. 

Katari ja Egiptuse vahendajad lahendasid islamistide väidetava mure, et Iisrael sekkub vabastatavate vangide valimisse ega ole lasknud humanitaarabil vaherahu ajal Gaza põhjaosas tsiviilelanikeni jõuda. 

Hamasi sõnul olid Egiptuse ja Katari vahendajad edastanud neile Iisraeli lubaduse "järgida kõiki kokkuleppe tingimusi".

Katari teatel vabastati Gazast 13 iisraellast – kaheksa last ja viis naist, juudiriik aga lasi vabaks 39 palestiinlasest vangi – 33 alaealist ja kuus naist.

Samuti vabastati seitse Gazas kinni peetud välismaalast, kirjutas Katari välisministeeriumi pressiesindaja Majed Al Ansari X-is (varem Twitter).

Iisraeli ametnikud eitasid kategooriliselt vaherahu tingimuste rikkumist.

Reedel oli Hamas vabastanud samuti 13 iisraellast, kes kõik olid naised ja lapsed. Juudiriik aga lasi vabaks 39 palestiinlasest vangi vastavalt kokkuleppele, mis näeb ette vahetusi vahekorras kolm ühele.

Hamas vabastas reedel ootamatult ka kümme tailast ja ühe filipiinlase.

Hamasi võitlejad röövisid 7. oktoobril Gazast Iisraeli tungides umbes 240 inimest ning tapsid umbes 1200 iisraellast ja välismaalast. 

Iisraeli vasturünnakutes on Gazat valitsevate islamistide väitel hukkunud ligi 15 000 inimest. 

Hamas kinnitas Põhjabrigaadi ülema ja veel kolme kõrge juhi hukkumist

Palestiina islamistliku äärmusrühmituse Hamas relvatiib kinnitas pühapäeval, et Iisraeli pealetungi käigus Gaza sektoris tapeti nende Põhjabrigaadi komandör Ahmed Al-Ghandour ja veel kolm kõrget juhti.

Ezzedine Al-Qassami Brigaadid teatasid avalduses, et Ghandour oli nende sõjaväenõukogu liige, samuti nimetati veel kolme hukkunud juhti, sealhulgas Ayman Siyyami, kes Iisraeli ajakirjanduse järgi juhtis raketiüksusi. Avalduses ei täpsustata, millal nad tapeti.

Ghandour, kes kannab ka sõjanime Abu Anas, oli alates 2017. aastast USA-s määratletud globaalse terroristina ning ta oli ka majandussanktsioonide mustas nimekirjas.

USA välisministeerium kirjeldas teda kui Hamasi šuuranõukogu endist liiget ja selle poliitilise büroo liiget.

Ghandour on osalenud paljudes terrorioperatsioonides, sealhulgas 2006. aastal Kerem Shalomi piiripunktis korraldatud rünnakus Iisraeli sõjaväe eelpostile, milles hukkus kaks ja sai haavata neli Iisraeli sõdurit.

Toonases rünnakus rööviti Iisraeli sõdur Gilad Shalit, keda Hamas hoidis kinni viis aastat, enne kui ta 2011. aastal vabastati vastutasuna 1027 palestiinlasest vangi vabadusse laskmise eest.

Teade Hamasi juhtide hukkumisest langeb neli päeva kestva lahingupausi ajale. Iisrael alustas vasturünnakuid Gaza sektorile pärast seda, kui Hamasi võitlejad tungisid üllatusrünnakuga Iisraeli lõunaossa, kus tapsid 1200 inimest, kellest enamik olid tsiviilisikud, ja võtsid endaga pantvangina kaasa umbes 240 inimest.

Hamasi juhitud Gaza võimude väitel on Iisraeli vasturünnakus tapetud ligi 15 000 inimest.

Seni on Hamas relvarahu ajal vabastanud 26 Iisraeli pantvangi kahes satsis ning vastutasuks on juudiriik vabastanud 78 palestiinlasest vangi.

Toimetaja: Barbara Oja, Merili Nael

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: