Rootsi: Türgi lubas heaks kiita Rootsi NATO-liikmesuse lähinädalail
Rootsi välisministri Tobias Billströmi sõnul lubas Türgi valitsus Rootsi NATO-liikmesuse heaks kiita juba lähinädalail ilma lisatingimusteta.
Billström tegi vastava avalduse kolmapäeval pärast teisipäeval toimunud vestlust oma Türgi kolleegi Hakan Fidaniga.
"Ta ütles mulle, et ta eeldusel leiab aset [Rootsi NATO-sse astumise lepingu] ratifitseerimine lähinädalate jooksul. Muidugi me ei pea midagi enesestmõistetavaks, kuid me ootame selle protsessi lõppu," ütles Billström.
Türgi parlamendi väliskomisjon lükkas kaks nädalat tagasi ootamatult edasi plaanitud hääletuse Rootsi NATO-liikmesuse üle.
Billströmi sõnul ei seadnud Fidan mingeid uusi tingimusi vestluse käigus.
"Türgi valitsus ei esitanud uusi nõudmisi, seega me käsitleme [kokkuleppe] meie osa täidetuna," ütles Rootsi välisminister ajakirjanikele NATO välisministrite kohtumise raames toimunud pressikonverentsil.
Brüsselis NATO välisministrite kohtumisel osalenud Eesti välisminister Margus Tsahkna sõnul on temale jäänud mulje, et Rootsi täisliikmeks saamine juhtub veel sel aastal.
"Kõik, kes siia tulid, lootsid, et Rootsi osalebki täisliikmena täna, aga seda kahjuks ei ole juhtunud. Küll aga kõik liikmed siin laua taga ütlesid, et see peab juhtuma võimalikult kiiresti. Ja vähemalt jäi küll mulje, et see peaks juhtuma lähiajal, vähemalt selle aasta jooksul," rääkis Tsahkna.
Suurem osa välisministritest sõidab Brüsselist edasi Skopjesse OSCE ministrite nõukogusse. Nende seas ka Soome, mille pealinnas OSCE 50 aastat tagasi loodi.
"Idee oli luua organisatsioon, kus ida ja lääs saavad kohtuda. Mõte ei olnud luua samameelsete riikide ühendus ja ilmselt praeguses maailmas pole me kõik endiselt samameelsed. Aga peab olema dialoog," ütles Soome välisminister Elina Valtonen.
Üks, kes Balti välisministrite kõrval Skopjesse ei lähe, on Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba. Tal oli läänele kolmapäeval ratsionaalne sõnum.
"Kõige parem viis vältida omaenda sõdurite sõtta saatmist, on aidata teisel riigil pidada enda sõda. Tahan rõhutada, et Ukraina kunagi ei küsinud USA sõdurite kohalolu. Asi on põhimõttes. See teeb meid teistest väga erinevaks. Meie pakkumine on väga aus: andke meile kõik, mis vaja ja meie võitleme. Me ei palu teil enda elusid ohverdada," sõnas Kuleba.
Kõik teised NATO liikmesriigid peale Türgi ja Ungari on Rootsi kaitsealliansi liikmeks astumise juba heaks kiitnud.
Toimetaja: Mark Gerassimenko, Joosep Värk, Merili Nael
Allikas: Politico, "Aktuaalne kaamera"