X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Konkurentsiamet algatas Eleringi suhtes uurimise

{{1701322980000 | amCalendar}}
Elering.
Elering. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Konkurentsiamet alustas järelevalvemenetlust Elering AS-i suhtes, et uurida elektrituruseaduse võimalikku rikkumist Eleringile kuuluva Kiisa avariielektrijaama käitamise osas.

Menetluse eesmärk on välja selgitada, kas Eleringi elektrienergia tootmine Kiisa avariielektrijaamas Soome võimsusturu tarbeks on toimunud kooskõlas Eesti elektrituruseadusega.

Seadus lubab Eleringil toota elektrienergiat Kiisa avariireservelektrijaamas üksnes süsteemi või süsteemiga elektrilises ühenduses oleva teise riigi elektrisüsteemi tootmisvõimsuse või ülekandevõimsuse ootamatu väljalülitumise korral või siis kui on ohustatud süsteemi varustuskindlus. Samuti on tootmine lubatud siis, kui see on vajalik Kiisa avariireservelektrijaama perioodiliseks katsetamiseks. Menetluses tuvastatakse, kas nendest reeglitest on kinni peetud.

Konkurentsiamet rõhutab, et menetluse algatamine ei tähenda veel rikkumise toimepanemist ega ka selle tuvastamist.

Elering: amet uurib sagedusreservide võimaldamist Soome süsteemihaldurile

Eleringi ja Soome elektrivõrgu haldusettevõte Fingridi vahel on sõlmitud ühine tehnilise koostöö leping, mille alusel tehakse koostöö elektrisüsteemi juhtimisel. Lepingu ühe osana nähakse ette võimalus sagedusreservide jagamiseks, seal hulgas Kiisa avariireservelektrijaamast, kommenteeris konkurentsiameti teadet Elering. Vastavalt koostöökokkuleppele arvestab Fingrid võimalusega tellida vajadusel Eleringilt sagedusreservide käivitamist.

Eleringi kommunikatsioonijuht Ain Köster selgitas ERR-ile, et konkurentsiamet uurib, kas Kiisa avariijaama kasutamine Fingridiga ühise koostöö raames vastab elektrituruseaduse sätetele, mis on loetletud ülal.

"Elering ja Fingrid on oma koostöös lähtunud elektrituruseaduse põhimõtetest, et Kiisa käivitamine naaberelektrisüsteemide abistamiseks on lubatud ning toimub ainult avariide korral või ohu korral varustuskindlusele," vahendas Köster Eleringi seisukohta.

Sarnasel moel toimub Köstri sõnul käsitsi käivitatavate reservide vahetamine ka Balti riikide sees. "Oleme Läti ja Leedu süsteemihalduritega kokku leppinud, et vajadusel toetame üksteist seda tüüpi reservidega. Ehk Elering käivitab Kiisa avariireservelektrijaama, kui naabritel tekib süsteemis aset leidva rikke tõttu elektri puudujääk. Sama moodi saame meie vajadusel abi Lätist ja Leedust."

Reservide vahetamine naabersüsteemihalduritega toimub alates Kiisa avariireservelektrijaamade valmimisest ehk kokku juba pea kümme aastat.

Konkurentsiamet teeb riiklikku järelevalvet konkurentsi, elektri, maagaasi, kaugkütte, posti, ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni ning raudtee, lennunduse ja sadama valdkondades.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: