Raport: Venemaale kehtestatud naftasanktsioonid ei anna soovitud tulemust

Soomes tegutseva Energia ja Puhta Õhu Keskuse (Centre for Research on Energy and Clean Air - CREA) raport leiab, et Venemaale kehtestatud naftasanktsioonid ei anna soovitud tulemust, kuna Moskva hiilib piirangutest mööda ning ning naftadollarid voolavad endiselt Kremli varasalve.
Maailma suurimaid majandusi ühendav G7 kehtestas eelmise aasta detsembris Vene naftale hinnalae. Selle kohaselt ei tohtinud Vene naftat müüa kallimalt kui 60 dollarit barreli kohta. Moskva aga jätkab toornafta eksporti ning kasutab naftadollareid oma sõjalise tegevuse rahastamiseks.
CREA uuringu kohaselt on naftasanktsioonid viimase aasta jooksul läinud Kremlile maksma ligi 34 miljardit dollarit. Seda on siiski palju vähem, kui sanktsioonide kehtestajad 2022. aasta lõpus lootsid, vahendas Politico.
Moskva jätkab naftasanktsioonidest mööda hiilimist ning Vene nafta maksab rohkem kui 60 dollarit barreli kohta. "Ülempiiri mõju on kehva järelevalve ja jõustamise tõttu piiratud," ütles CREA tippjuht Isaac Levi.
CREA leiab oma raportis, et naftakauplejad tihti eiravad hinnalage. Uuring leidis, et ligi 48 protsenti Vene naftast veeti tankeritel, mis olid G7 või EL-i riikides tegutsevate firmade omanduses või nende poolt kindlustatud. Hinnalage aga plaaniti jõustada transpordi ja teenuste osutamise keeldude kaudu.
Osa riike on suurendanud Vene fossiilsete kütuste importi, nende hulgas on ka India ja Hiina. Vene-Ukraina sõja ajal on India muutunud oluliseks Vene nafta importijaks, ostes peaaegu poole mereteel liikuvast Venemaa toornaftast. India omakorda ekspordib edasi Vene toornaftast tehtud naftatooteid, sh müüakse naftatooteid edasi USA-le ja Euroopa riikidele.
Ukraina on juba pikka aega hoiatanud, et Moskva üritab naftasanktsioonidest mööda hiilida.
"Kui sanktsioonid aasta tagasi kehtestati, siis valitses Venemaa turul paanika. Nende rahavoog vähenes. Kuid nad püüdsid üles leida nõrgad kohad ja lõpuks on nad suutnud seda teha," ütles Ukraina presidendi nõunik Oleg Ustenko.
Lääs kaalub nüüd Moskva-vastaste sanktsioonide karmistamist. Saksamaa rahvusvaheliste suhete instituudi majanduse ekspert Janis Kluge leidis, et lääs peaks võtma sihikule need naftakauplejad, kes aitavad Venemaal sanktsioonidest mööda hiilida.
"Sellel tööriistal (ülempiir) on veel potentsiaali, kuid selle jõustamist tuleb muuta," ütles Kluge.
Toimetaja: Karl Kivil