X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Riiklik lepitaja lõpetas õpetajate palgatõusu läbirääkimised

{{1701851100000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Riiklik lepitaja allkirjastas kolmapäeval eriarvamuste protokolli, millega lõppeb lepitusmenetlus Eesti haridustöötajate liidu (EHL) ning haridus- ja teadusministeeriumi vahelises kollektiivses töötülis üldhariduskoolide õpetajate järgmise aasta töötasu alammäära küsimuses.

Lepitusmenetluse lõpetamine tähendab, et valitsus võib kehtestada kooliõpetajate palga alammäära järgmiseks aastaks enda äranägemisel, haridustöötajate ametiühingul aga tekib õigus korraldada streik üldhariduskoolides, järgides kollektiivse töötüli lahendamise seaduses sätestatud tingimusi. 

Riiklik lepitaja soovitas eelmisel reedel toimunud lepituskoosolekul kehtestada üldhariduskoolide töötajate palga alammääraks järgmisel aastal 1824 eurot, haridusministeeriumi ettepanek oli 1803 eurot ning EHL-i soov mitte vähem kui 1836 eurot.

Haridus- ja teadusministeerium teatas esmaspäeval, et jääb reedesel lepituskoosolekul tehtud ettepaneku juurde. Haridustöötajate liit vastas teisipäeval, et lükkab tagasi nii riikliku lepitaja kui ka ministeeriumi pakkumise.

"Kuna riiklikul lepitajal pole kuskilt võtta kompromissi tagamiseks puuduvaid miljoneid, on kõik võimalused haridussektori töötülile vähegi realistliku lahenduse pakkumiseks ammendatud," ütles riiklik lepitaja Meelis Virkebau. 

EHL-i juht Reemo Voltri ütles esmaspäeval, et kuivõrd valitsuse pakutav palgatõus järgmiseks aastaks on neli korda väiksem õpetajate soovitust, tähendab see, et streik tuleb ja kõige varem jaanuari alguses. "12. detsembril koguneb EHL-i volikogu ja siis me otsustame, millal streik toimub," lausus ta.

"Ma arvan, et õpetajate põhjus ei ole ainult see 33 eurot, mis järgmisel aastal saamata jääb lepituskokkuleppe raames, vaid et õpetajad soovivad ka oma tööülesannete ja töökoormuse teemal kokkulepet ja ma arvan, et see tuleb nüüd teha. Me alustame järgmisel aastal ikkagi neljapoolseid läbirääkimisi pikemaajalise haridusleppe sõlmimiseks Eestis. Tegelikult on ju see, mida õpetajad ootavad," ütles haridusminister Kristina Kallas "Aktuaalsele kaamerale".

Kallas ütles teisipäeval "Esimeses stuudios", et õpetajate soovitud palgatõusuks leks valitsusel vaja leida veel 10 miljonit eurot ning et sellist summat pole kiiresti võimalik kusagilt leida.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: