X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Valge Maja läbirääkimised vabariiklastega Ukraina toetamiseks on ummikseisus

Foto: Urmet Kook

Valge Maja üritab survestada kongressi vabariiklasi andma lisaraha Ukrainale, kuid läbirääkimised on ummikseisus. Vabariiklased soovivad vastutasuks immigratsioonisüsteemi muutmist, kuid ütlevad, et demokraadid pole valmis seda arutama.

Valge Maja hoiatuse järgi pole võimalik Ukraina sõjaväele saata rohkem relvi ja varustust, kui kongress ei jõua aasta lõpuks lisarahastuses kokkuleppele.

"Meil on nii raha kui ka aeg peaaegu otsas," ütles Valge Maja rahvusliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan.

President Joe Biden on palunud kongressilt 106 miljardit dollarit, et aidata Ukrainat, Iisraeli ja Taiwani. Samuti soovitakse raha piirijulgeoleku suurendamiseks.

Iisraeli toetamiseks takistusi pole, kuid Ukraina edasine abistamine on lõhestanud vabariiklasi, kes soovivad vastutasuks immigratsioonisüsteemi, sealhulgas asüülitaotlusprotsessi, muutmist.

"Kuidas saame kindlustada teiste riikide piire, kui ei suuda sama teha enda omaga? See on küsimus, millele Valge Maja peab aitama vastuse leida," ütles USA esindajatekoja juht, vabariiklane Mike Johnson.

Kompromissi kallal töötavad demokraadid ja vabariiklased pole aga seni suutnud kokkuleppeni jõuda, mistõttu otsustas Valge Maja neid rohkem survestada.

"Kongressi liikmed, kes ei toeta Ukraina rahastamist, aitavad muuta Vladimir Putinile võidu lihtsamaks," ütles Sullivan.

Valge Maja suhtumine suutis aga kongressi vabariiklasi hoopis ärritada, isegi neid, kes on Ukrainale abi saatmist toetanud.

"Valge Maja ja kongressi demokraadid raiskavad aega veidrate avalike noomituste peale," sõnas USA senati vabariiklaste juht Mitch Mcconnell.

Vabariiklased lahkusid ka salastatud Ukraina teemaliselt rahvusliku julgeoleku kohtumiselt, öeldes, et demokraadid polnud valmis immigratsioonipoliitikat arutama.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: