X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Hamas: nõudmiste täitmata jätmise korral ei lahku ükski pantvang elusana

{{1702268340000 | amCalendar}}
Iisraeli õhurünnakud Lõuna-Gazas Khan Yunise linnas.
Iisraeli õhurünnakud Lõuna-Gazas Khan Yunise linnas. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/IBRAHEEM ABU MUSTAFA

Hamas: nõudmiste täitmata jätmise korral ei lahku ükski pantvang elusana. Netanyahu kutsus Hamasi võitlejaid kohe alla andma. Netanyahu sõnul nurjasid Iisraeli ja Küprose võimud Iraani plaani tappa Küprosel iisraellasi. Hezbollah ründas Iisraeli sõdureid, Iisrael ründas Hezbollah' rajatisi Damaskuse eeslinnades.

Oluline esmaspäeval, 11. detsembril kell 15.35:

- Blinken kaitses tankimoona erakorralist müüki Iisraelile;

- Iisraeli rünnakutes Süüriale hukkus kaks Hizbollah' võitlejat;

- Gaza relvarahu resolutsioon läheb hääletusele ÜRO peaassambleel;

- Gaza operatsioonis on hukkunud üle saja Iisraeli sõduri;

- Iisrael andis õhulööke sihtmärkidele Damaskuse lähedal;

- Netanyahu: Iraani plaan tappa Küprosel iisraellasi nurjati;

- Hezbollah' droonirünnakus sai kannatada mitu Iisraeli sõdurit;

- Hamas: nõudmiste täitmata jätmise korral ei lahku ükski pantvang elusana;

- Netanyahu kutsus Hamasi võitlejaid kohe alla andma.

Blinken kaitses tankimoona erakorralist müüki Iisraelile

USA välisminister Antony Blinken kaitses pühapäeval ligi 14 000 tankimürsu müüki Iisraelile kongressi heakskiiduta ning kutsus ühtlasi kongressi kiitma kiiresti heaks enam kui 100 miljardi dollari suurust abi Iisraelile ja Ukrainale.

Blinken ütles, et harukordset otsust kongressist mööda minna õigustavad Iisraeli Gaza operatsioonidega seotud vajadused.

"Iisrael on praegu Hamasiga sõjas. Peame tagama, et Iisraelil on olemas enesekaitseks Hamasi vastu kõik vajalik," ütles välisminister pühapäevastes teleusutlustes. 

Blinken lisas, et tankimoon ja sellega seotud tehniline tugi moodustavad sõjatehnika müügist Iisraelile vaid väikese osa ning ülejäänu ootab kongressi otsust.

Iisraeli rünnakutes Süüriale hukkus kaks Hezbollah' võitlejat

Iisraeli öistes õhurünnakutes Süüriale sai surma kaks Hezbollah´ võitlejat ja kaks islamiliikumise heaks töötanud süürlast, teatas esmaspäeval Suurbritannias baseeruv vabaühendus.

"Iisraeli õhulöökides Damaskuse lähedal asuvatele Hezbollah' positsioonidele sai surma kaks Hezbollah´ liibanonlasest võitlejat ning kaks süürlasest valvurit. Kolm võitlejat ja kolm tsiviilisikut sai haavata," teatas Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Gaza relvarahu resolutsioon läheb hääletusele ÜRO peaassambleel

ÜRO peaassamblee koguneb teisipäeval erakorralisele istungile, et hääletada resolutsioonieelnõu üle kohese humanitaarrelvarahu kehtestamiseks Gaza sektoris.

Peaassamblee president Dennis Francis saatis pühapäeval ÜRO 193 liikmesriigile kirja, mille kohaselt 22-liikmeline Araabia Grupp ja 57-liikmeline Islamikoostöö Organisatsioon taotlesid erakorralise istungi kokkukutsumist. 

Palestiina suursaadik ÜRO-s Riyad Mansour ütles, et teisipäeval peaassambleel hääletusele tulev eelnõu on samasugune nagu julgeolekunõukogu eelnõu, mille USA reedel vetostas. Mansour lisas, et eelnõu toetab 103 riiki ning ta loodab, et peaassamblee hääletusel toetajate arv kasvab. 

Peaassambleel vastu võetud resolutsioonid ei ole õiguslikult siduvad ja neid ei saa vetostada.

Gaza operatsioonis on hukkunud üle saja Iisraeli sõduri

Iisraeli maavägede operatsioonis Gaza sektoris on saanud surma üle saja sõduri, teatas Iisraeli armee esmaspäeval. 

Pärast veel kolme sõduri langemist konfliktis teatas armee, et seni on Gaza operatsioonis hukkunud 101 Iisraeli sõdurit.

Iisrael andis õhulööke sihtmärkidele Damaskuse lähedal

Iisrael andis pühapäeva õhtul õhulööke mitmele sihtmärgile Süüria pealinna Damaskuse lähedal, teatas Süüria riiklik uudisteagentuur SANA.

"Kella 23.05 paiku korraldas vaenlane Iisrael õhurünnaku, võttes sihikule mitmeid punkte Damaskuse eeslinnades," ütles üks julgeolekuallikas agentuurile.

"Meie õhutõrje tulistas mõned raketid alla, teised tekitasid piiratud ainelist kahju," lisas ta.

AFP korrespondent teatas tugevatest plahvatustest Damaskuse eeslinnades, mida Iisrael on ka varem rünnanud.

Suurbritannias baseeruv vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus ütles, et õhulöökide sihtmärgid olid Sayeda Zeinabi piirkonnas ja Damaskuse lennuvälja lähedal ning seotud Liibanoni mõjuka liikumisega Hezbollah.

Iisraeli kaitsevägi ei soostunud juhtunut kommenteerima.

Netanyahu: Iraani plaan tappa Küprosel iisraellasi nurjati

Iisrael ja Küpros nurjasid Iraani plaani tappa sellel Vahemere idaosas asuval saarel iisraellasi, teatas Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu kantselei pühapäeval avalduses.

"Küprose julgeoleku- ja korrakaitseagentuurid koostöös Mossadiga tõkestasid Iraani terroritaristu, mis kavandas rünnakute korraldamist Iisraeli ja juudi sihtmärkide vastu Küprosel," öeldi avalduses viitega Iisraeli luureteenistusele.

Teade järgnes Küprose politsei kinnitusele, et julgeolekukaalutlustel võeti kinni kaks isikut. Meedia teatel oli tegemist iraanlastega, keda kahtlustatakse rünnakute kavandamises iisraellaste vastu.

Ajaleht Kathimerini Cyprus edastas, et kaks iraanlast ootavad väljasaatmist.

Netanyahu kantselei teatel saadi infot, mis viis ründajate avastamise ning sihtmärkide teada saamiseni.

Hezbollah' droonirünnakus sai kannatada mitu Iisraeli sõdurit

Liibanoni mõjuka šiialiikumise Hezbollah' droonirünnakus sai pühapäeval kannatada mitu Iisraeli sõdurit, teatasid mõlemad pooled.

Iisraeli armee ütles, et mitu sõdurit sai viga, kui raketitõrje tulistas alla paar "kahtlast õhusihtmärki, mis sisenesid Liibanonist" Lääne-Galilea piirkonda.

"Kaks kaitseväe sõdurit sai keskmise raskusega vigastusi ja veel mitu kergemalt kannatada šrapnellist ja suitsu sissehingamisest," teatas armee, lisades, et sõdurid toimetati haiglasse.

Iraani-toetatud Hezbollah, mis on palestiina äärmusrühmituse Hamas liitlane, ütles omakorda, et kasutas ründedroone Iisraeli sõjaväe juhtimiskeskuse ründamiseks.

Hezbollah lisas eraldi avalduses, et võttis sihikule ka Iisraeli armeeposti Jal al-Allamis, mis asub Liibanoni linna Naqura lähedal üle piiri.

Hamas: nõudmiste täitmata jätmise korral ei lahku ükski pantvang elusana

Gaza sektoris Iisraeliga sõjajalal olev Palestiina islamistlik äärmusrühmitus Hamas hoiatas pühapäeval, et ükski pantvang ei lahku enklaavist elusana, kui rühmituse nõudmisi ei täideta.

"Ei fašistlik vaenlane ja selle ülbe juhtkond... ega selle toetajad... saa oma vange elusana [tagasi] ilma vahetuseta ja läbirääkimisteta ja vastupanu nõudmiste täitmiseta," ütles Hamasi relvatiiva kõneisik Abu Obeida teleülekandes viitega palestiinlastest vangide vabastamisele, keda Iisrael oma vanglates kinni hoiab.

Iisrael teatas laupäeval, et Hamasi käes on pantvangis veel 137 inimest. Aktivistide andmetel on Iisraeli vanglates umbes 7000 palestiinlast.

1. detsembril katkenud nädalase humanitaarpausi ajal vabastas Hamas 105 pantvangi, nende seas 80 iisraellast, kelle vastu vabastas Iisrael omakorda 240 palestiinlasest vangi.

Netanyahu kutsus Hamasi võitlejaid kohe alla andma

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu kutsus pühapäeval Hamasi võitlejaid kohe alla andma, öeldes, et palestiinlaste äärmusrühmituse lõpp on lähedal.

"Sõda veel jätkub, kuid see on Hamasi lõpu algus. Ma ütlen Hamasi terroristidele: see on läbi, ärge surge (Yahya) Sinwari eest. Andke alla praegu," ütles Netanyahu avalduses, viidates Hamasi juhile Gaza sektoris.

"Viimastel päevadel on tosinad Hamasi terroristid andnud alla meie üksustele," lisas ta.

Iisraeli sõjavägi ei ole aga esitanud tõendeid Hamasi võitlejate allaandmise kohta ja äärmuslased on sellised väited tagasi lükanud.

Iisraeli kaitseminister Yoav Gallant ütles juba ligi kuu aega tagasi, et Hamas on kaotanud kontrolli Gaza üle.

Toimetaja: Mark Gerassimenko, Merili Nael

Allikas: AFP/BNS/BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: