X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Tsahkna: ma tahan seda Võrklaeva plaani kuulda ja arvutusi näha

{{1703063460000 | amCalendar}}

Rahandusminister Mart Võrklaeva plaan loobuda 400 miljoni euro leidmiseks maksutõusudest ning vajalik raha hoopis laenata on esialgu lihtsalt poliitiline väljaütlemine, mitte plaan olukorra parendamiseks; samas tähendab see, et vaielda saab uuesti kõige, ka maksküüru kaotamise üle, ütles ERR-ile Eesti 200 juht Margus Tsahkna.

Rahandusminister Mart Võrklaev (Reformierakond) ütles teisipäeval ERR-ile, et tema hinnangul tuleks jätkuva majanduslanguse tingimustes 400 miljoni euro ulatuses 2025. aastaks plaanitud veel sisustamata maksutõuse ära jätta ja selle asemel rohkem laenu võtta.

Tsahkna kordas oma varem väljaöeldut, et tema hinnangul on auk eelarves suurem kui 400 miljonit, pigem on suurusjärguks miljard eurot. Samas tervitas ta võimalust hakata koalitsioonis riigi eelarvestrateegia (RES) ja maksude üle arutama.

"Me oleme ammu nõudnud rahandusministri plaani, et kuidas moodi nüüd siis maksupoliitiliselt edasi minna. Et kuidas me riigi eelarvestrateegiaga suudaksime tõmmata majandust käima või aidata Eesti ettevõtted läbi selle raske kriisi. Ja seda plaani tegelikult ei ole tulnud. /.../ Nüüd on rahandusminister öelnud, et riigi eelarvestrateegia ei  ole kokku lepitud, kogu arutelu on avatud. Mina tahan seda ausat arutelu nii maksupoliitiliselt kui ka majanduspoliitiliselt kui ka investeeringute võtmes," lausus Tsahkna.

Tsahkna sõnul tähendab Võrklaeva öeldu, et arutama saab nüüd hakata kõige üle.

"Kõik on avatud, samamoodi on avatud tegelikult ju maksuküüru küsimus. Väga selgelt. Ega automaksu ei ole tänaseni valitsuses ju kokku lepitud ja antud riigikogule üle. Ma arvan, et rahandusminister peab aru saama, mis teema ta avas. Ta avas kogu paleti, ta avas kogu suure laia riigi eelarvestrateegia arutelu nii tulude, kulude kui ka tegelikult meetmete võtmes. Ja mulle see arutelu väga meeldib," lausus Tsahkna.

Ta lisas, et lihtsalt laenu võtmisega majanduse olukorda ei parenda. "Vastus ei ole see, et tühistame selle maksutõusu augu, mis on tegelikult ju sisustamata. Tal (Võrklaeval – toim.) ei ole selleks plaani, võtame lihtsalt seina seest SMS-laenu, et siis meie majanduslik olukord laheneb. See ei vasta tõele. Küsige ükskõik millise majandusteadlase käest," lausus ta.

Tsahkna sõnul kavatseb Eesti 200 esitada konkreetsed ettepanekud, mis puudutavad näiteks strateegilisi investeeringuid energeetikas ja rohereforme tööstuses.

"Ja see puudutab kapitali kallidust, et kui kallis on tegelikult Eesti ettevõtjatele täna raha, millest tulevad investeeringud. Teiseks, konkreetsed meetmed, mis on ettevalmistamisel majandusministeeriumis, on tööturureformi küsimused. Kolmandaks, mis puudutab haridust. Ma ei räägi  õpetajate palkadest ja ma ei räägi õpetajate koormusest, ma räägin näiteks kutseharidusest kvaliteetse tööjõu kättesaadavusest. Me räägime eraldi maksukeskkonnast ja see ei ole ainult maksuaugu klattimine. Me räägime eraldi energiapöördest, mis on meil kokku lepitud, aga mida ei ole senimaani tehtud," lausus ta

"Ja need on väga suuremahulised investeeringud, need on need, mille jaoks tuleb laenu võtta, aga mitte selle jaoks, nagu mulle eile tundus läbi rahandusministri öeldu, et lihtsalt saaks kuidagi paremini järgmine aasta läbi. See on vastutustundetu käitumine," lisas Tsahkna.

Küsimusele, kas olemas on võimalus, et paljuvaieldud automaksu eelnõu muudetakse, vastas Tsahkna, et päris mitu sisulist küsimust on üleval. "Eks me siis nüüd arutame, mis edasi saab," nentis ta.

Tsahkna sõnul võetakse RES-ist kindlasti välja töötuskindlustusmakse tõus. "Töötuskindlustusmakse tõus lööb kõige otsesemalt töötajat, aga eriti ka tööandjaid," märkis ta.

RES-i muudatuste üle peaks koalitsioon hakkama arutama kohe uue aasta alguses, ütles Tsahkna.

"Ma tahan seda (Võrklaeva) plaani kuulda. Ma tahan näha neid arvutusi. Maksutõusud ei ole kindlasti tänases majandusolukorras väga targad otsused, kui nad on läbi mõtlemata. Aga samal ajal ma lugesin tema väljaütlemistest, et tal on veel mingeid teisi plaane. Väga hea, arutame," lausus Tsahkna.

Võrklaev: eelarvestrateegiaga minnakse tavapäraselt edasi

Rahandusminister Mart Võrklaev sõnas, et eelarvestrateegia ei ole avatud ning riigi eelarvestrateegia protsessiga minnakse edasi tavapäraselt.

"Olukorras, kus majandusprognoos näitab, et meie majandus jahtub ja tegelikult me anname endale aru, et sellises mahus uusi maksutõuse ei ole võimalik teha ja me peaksime püsikulusid kokku tõmbama, hakata jaanuaris arutama, et me peaksime täiendavaid püsikulusid hoopis tegema, no minu meelest ei ole see kuidagi mõistlik," ütles ta.

Samuti ei ole Võrklaeva sõnul arutlusel maksuküüru kaotamise ärajätmine, sest see otsus on riigikogus tehtud.

Läänemetsa hinnangul on maksuküüru kaotamise ärajätmine laual

Lauri Läänemets ei nõustu Võrklaevaga. Tema sõnul on maksuküüru kaotamise ärajätmine laual, kuid ilmselt ei saa Võrklaev seda välja öelda, kuna Reformierakond on öelnud, et nad kaotavad maksuküüru.

"Võib-olla suures tööhoos, jõuluväsimuses kipub inimesel meelest minema, et peale tema on ka valitsuses teisi liikmeid ja teisi erakondi, et üksi meil vabariigi valitsuses kahjuks ükski minister asju ei otsusta. See on tööväsimus kindlasti, sellest tuleb üle saada. Ja hea, et jõulud tulevad, sellepärast ma ütlen, et pärast jõule me hakkame järgmisel aastal seda kõike arutama. Ja loomulikult, kui teha lihtne matemaatika – ma võin aidata, kui keegi seda matemaatikat ei suuda teha, et kuidas siis riigieelarve tulud-kulud kokku jookseks ja me lihtsalt tuimalt laenurahaga püsikulusid ei maksaks –, siis tuleb mingid teatud otsused tagasi pöörata, kuna 400 miljonit on väga suur summa. Ainuke summa, nii-öelda jõustumata, päris elus kehtima pole veel hakanud nii-öelda seadusemuudatus sellises ulatuses, on maksuküür, siis ma saan aru, et tegelikult mõeldakse seda maksuküüru," rääkis Läänemets.

Opositsiooni sõnul on valitsuse majanduspoliitika läbi kukkunud

Opositsioonipoliitikute hinnangul on valitsuse majanduspoliitika täielikult läbi kukkunud.

"See, millest nad rääkisid kevadel, kui nad makse riigikogust läbi rammisid, see, millest nad rääkisid sügisel, kui nad eelarve ja riigi eelarvestrateegia esitasid, on kõik vastu taevast lastud ühe lausega Mart Võrklaeva poolt. Mina ei tea, mis seda koalitsiooni nüüd edasi koos hoiab," sõnas EKRE esimees Martin Helme.

"Tegelikkuses valitsus peab tegema uue riigi eelarvestrateegia, sest praegune on valelik ja osutunud mittetöötavaks, ja ka uue lisaeelarve, mis keskvalitsuse kulusid kokku tõmbab," ütles Isamaa esimees Urmas Reinsalu.

Eesti Pank tuli teisipäeval välja värske majandusprognoosiga, mille kohaselt ka tuleval aastal majandus jätkab langemist ja tööpuudus tõuseb üheksale protsendile. Veel sügisel prognoosis keskpank Eestile tulevaks aastaks majanduskasvu.

Toimetaja: Marko Tooming, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: