X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Sõja 670. päev: Ukraina õhuvägi tulistas alla 28 Vene Shahed-136 drooni 31-st

{{1703479020000 | amCalendar}}
Ukraina snaiprite harjutused Donetski oblastis.
Ukraina snaiprite harjutused Donetski oblastis. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/VIACHESLAV RATYNSKYI

Ukraina õhuvägi tulistas alla 28 Vene Shahed-136 drooni ja kaks raketti. Mõttekoja ISW analüütikute sõnul liikusid Vene väed edasi Avdijivka ja Kreminna linnade lähedal Donetski oblastis. USA erukindral Ben Hodges: Ukraina vastupealetungi takerdumises olid süüdi lääneliitlased. Ukraina õhujõud lasid alla veel kaks Vene hävitajat.

Oluline 25. detsembril kell 22.36:

- Venemaal on levimas kuuldused F-16 likvideerimisest Ukrainas;

- Vene tuumajõul töötaval kaubalaeval puhkes tulekahju;

- Venemaa lõi okupeeritud alade kontrollimiseks kolm uut polku;

- Ukraina õhuvägi tulistas alla 28 Vene Shahed-136 drooni ja kaks raketti;

 - ISW: Vene väed liikusid edasi Avdijivka ja Kreminna lähedal;

- Vene väed tulistasid leivajagamise ajal Tšernihivi oblastis piiriküla;

- Hodges: Ukraina vastupealetungi takerdumises olid süüdi lääneliitlased;

- Ukraina õhujõud lasid alla veel kaks Vene hävitajat.

Zelenski: Ukraina õhujõud saavad aina tugevamaks

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles esmaspäeval peetud kõnes, et iga Vene piloot peab tegema valiku, kas sõjas osalemist jätkata, sest Ukraina õhujõud saavad vaid tugevamaks. Ukraina teatel lasi riik nädalaga alla viis Vene lennukit.

"Meie õhujõud saavad vaid tugevamaks, eriti kui saame kokkulepitud õhukaitsespsteemid ja F-16 hävituslennukid," ütles Zelenski.

Peale kõne Hollandi peaminister Mark Ruttega 22. detsembril teatas Zelenski, et Holland annab Ukrainale üle 18 F-16 lennukit.

Ukraina lasi Krõvõi Rihi lähistel alla Vene tiibraketi

Ukraina väed lasid esmaspäeval Krõvõi Rihi rajoonis alla tiibraketi, teatasid kaitsejõud.

Ukraina õhujõudude teatasid Krõvõi Rihi suunal lendavast tiibraketist kohaliku aja järgi 15.39. Õhuhäire lõppes seitse minutit hiljem.

Dnipropetrovski oblasti kuberner Serhii Lõsak kinnitas hiljem sotsiaalmeedias raketi alla laskmist.

Ukraina lasi õhujõudude teatel ööl vastu 25. detsembrit alla Venemaa rünnakutes 31 droonist 28 ning ka kaks raketti.

Venemaa väitis end olevat vallutanud Ida-Ukrainas asuva Marjinka

Venemaa väitis esmaspäeval, et tema väed kontrollivad nüüd täielikult Ida-Ukrainas, viie kilomeetri kaugusel Donetskist asuvat Marjinka linna, vahendas BNS.

"Meie ründeüksused vabastasid täna täielikult Marjinka asula," ütles kaitseminister Sergei Šoigu Putinile riigitelevisioonis näidatud kohtumisel.

"Tõepoolest," rääkis Putin, "siin on vähemalt kaks positiivset mõju. Esimene on see, et me viime vastase lahinguüksused Donetskist eemale. Teine on, et tungides sellele kindlustatud alale, mida vaenlane on alates 2014. aastast ehitanud..., saavad meie väed saavad võimaluse siseneda laiemasse operatsiooniruumi." 

Venemaal on levimas kuuldused F-16 likvideerimisest Ukrainas

Ukraina õhujõudude pressiesindaja Juri Ihnati sõnul on Venemaal hakanud levima kuuldusi hävitajate F-16 "likvideerimise" kohta Ukrainas, kuigi neid lennukeid pole riiki veel tarnitudki, vahendas esmaspäeval portaal Unian. 

"F-16 kohta - juba liiguvad meemid, et neid on isegi Ukrainast "leitud". Iga päev saan kolleegidelt selliseid küsimusi: "no öelge off the record, kas nad on olemas. Inimesed tahavad uskuda, et need on juba Ukrainas. Noh, vaenlane uskus ja vaenlane juba "hävitab" neid," ütles Ihnat.

Samuti vastas ta küsimusele, kas piloodid ja hoolduspersonal on F-16 hävitajate jaoks 100 protsenti valmis.

"Ärgem liialdagem valmisolekuga, nagu teeb vaenlane. Valmisolek on olemas, on kinnitus meie lääne partneritelt, et oleme valmis. Oleme protsessis. Lisaks pilootidele on vaja taristut, insenere. Oleme sellest juba rääkinud. mitu korda. Seetõttu ütlesid ka meie partnerid, et valmis üle andma. Just nüüd oli selline avaldus," lisas Ihnat.

22. detsembril ütles Ukraina president Volodõmõr Zelenski pärast vestlust Hollandi peaministri Mark Ruttega, et Hollandis on alanud ettevalmistused 18 lennuki F-16 üleandmiseks Ukrainale.

Vene tuumajõul töötaval kaubalaeval puhkes tulekahju

Vene tuumajõul töötaval jäämurdmisvõimekusega kaubalaeval Sevmorput puhkes pühapäeval Murmanski sadamas tulekahju, mis kiiresti kustutati, teatas Venemaa eriolukordade ministeeriumi teatel.

Tulekahju puhkes pühapäeva õhtul laeva kajutis ja levis umbes 30 ruutmeetrile. Põleng kustutati umbes tund aega hiljem, keegi õnnetuses viga ei saanud. Tulekahju põhjust ei avaldatud, samuti ei öeldud, kui lähedal oli põlengukoht laeva reaktorile.

Pärast täiemahulise sissetungi algust Ukrainasse on Venemaal sagenenud teated põlengute kohta sõjalistel objektidel.

Venemaa lõi okupeeritud alade kontrollimiseks kolm uut polku

Vene väejuhatus viis rahvuskaardi 116. brigaadi koosseisus Donetski oblasti ajutiselt okupeeritud aladele kolm vastloodud polku, vahendas esmaspäeval portaal Unian.

Nii lõi vaenlane eraldi sõjalise okupatsioonijõu, püüdes luua püsivat kontrolli Ukraina okupeeritud alade üle.

USA analüütikud sõjauuringute instituudist (ISW) teatasid sellest oma raportis, viidates Ukraina sõjaväevaatlejale Konstantin Mašovetsile, kes kinnitas 116. eribrigaadi paigutamist Tšistjakovo linna, mis asub Donetskist 70 km idas.

Vastloodud 900. polk asub Melekino külas (22 km Mariupolist edelas), 901. polk Snežnoje linnas (80 km Donetskist idas), 902. polk Tšistjakovo linnast seitse kilomeetrit põhja pool.

Mašovetsi sõnul täidab Vene rahvuskaardi brigaad okupeeritud territooriumil "stabiliseerimisfunktsioone".

Uue brigaadi formeerimine algas selle aasta septembris. ISW eksperdid märkasid juba oktoobris, et need üksused said oma relvastusse tanki T-80BV, mida Wagneri võitlejad kasutasid 2023. aasta juunis toimunud relvastatud ülestõusu ajal.

Analüütikute hinnangul viitab Vene rahvuskaardi polude kiire loomine sellele, et Kreml püüab neid vägesid aktiivselt kasutada Venemaa kontrolli tugevdamiseks okupeeritud tagalaalade üle.

Ukraina õhuvägi tulistas alla 28 Vene Shahed-136 drooni ja kaks raketti

Venemaa korraldas järjekordse drooni- ja raketirünnaku Ukrainale öösel vastu esmaspäeva. Kokku kasutasid Vene väed rünnakus 31 Shahed-136 drooni ja kaks raketti.

Ukraina õhuväe pressiteate kohaselt suutsid Ukraina kaitsjad tulistada alla 28 drooni ja mõlemad Vene raketid.

Droonirünnak toimus üle Ukraina: õhukaitse töötas Odessa, Hersoni, Mõkolajivi, Donetski, Kirovohradi ja Hmelnõtskõi oblastites.

Alla tulistatud rakettide puhul oli tegemist raketiga H-59, mille Vene väed tulistasid välja Zaporižžja suunal, ning raketiga H-31P. Viimast suutis Ukraina tabada Musta mere kohal.

Samuti lasi Ukraina õhukaitse alla eilse päeva jooksul kaks Vene lennukit. Hävitaja Su-34 tulistati alla Donetski oblastis ja hävitaja Su-30SM Musta mere kohal.

Alla tulistatud droonide rusude tõttu said kahjustada Odessa sadamataristu, Hersoni oblastis asuvad laod ja mitu hoonet Dniprovetrosvki oblastis. Inimesed pole vigastada saanud.

ISW: Vene väed liikusid edasi Avdijivka ja Kreminna lähedal

Mõttekoja ISW analüütikute sõnul liikusid Vene okupatsiooniväed edasi Avdijivka lähedal. 24. detsembril avaldatud geolokatsiooniga kaadrid kiinitavad, et Vene üksused saavutasid piiratud edu Stepove külast idas. Küla asub kolm kilomeetrit Avdijivkast kirdes.

Ühtlasi kinnitavad ISW analüütikud, et Vene väed liikusid edasi ka Kreminna lähedal. Samuti selgub 24. detsembril avaldatud geolokatsiooniga kaadritest, et Vene üksused liikusid edasi Ternõ küla lähistel. Küla asub Kreminna linnast läänes.

Vene väed tulistasid leivajagamise ajal Tšernihivi oblastis piiriküla

Vene väed tulistasid leivajagamise ajal Tšernihivi oblastis piiriküla, teatas pühapäeval kohalik politsei.

Info kohaselt ründas Vene armee drooniga tsiviilisikuid, kellele toodi leiba ühte Novgorodi-Severski rajooni piirikülla.

"Küla keskuses jagati rahumeelsetele inimestele leiba ja sissetungijad sooritasid droonilt küünilise rünnaku. Inimesed õnneks viga ei saanud. Droonitükkidega sai pihta leiba vedanud auto," täpsustas politsei.

Hodges: Ukraina vastupealetungi takerdumises olid süüdi lääneliitlased

Ukraina relvajõudude suvise vastupealetungi takerdumises olid süüdi Kiievi lääneliitlased ja mitte Ukraina väejuhatus või poliitiline juhtkond, avaldas pühapäeval arvamust Ühendriikide armee endine ülem Euroopas erukindral Ben Hodges, kelle sõnu vahendas uudisteagentuur UNIAN.

"Muidugi olin pettunud, et Ukraina vastupealetung ei viinud tulemusteni, mida me kõik lootsime ja mida ma ennustasin. Meie, lääs, kukkusime läbi, mitte Ukraina," rääkis kindral meediakanalile Silicon Curtain.

Hodges süüdistab Ukraina partnereid selles, et nad ei andnud Ukraina armeele kõike, mis on nii mastaapseks operatsiooniks vajalik.

"Eelkõige õhujõudude võimekusi ja täppisrelvi Venemaa tagaalade löömiseks," märkis kindral.

Erusõjaväelane avaldas kahetsust, et vastupealetungi ebaõnnestumine pikendas sõda vähemalt aasta võrra. Samas märkis Hodges, et see polnud Ukraina lüüasaamine.

"Venemaa on püüdnud Ukrainat vallutada alates 2014. aastast, kuid kogu oma võimekusega on saavutanud kontrolli vaid 17 protsendi territooriumi üle. Kaotades samal ajal üle 300 000 inimese, olulise osa relvadest ja riigi laevastiku domineerimise Mustal merel," tõi Hodges välja.

Kindral hoiatas samas, et sündmused USA kongressis ja sellega seotud Ukrainale antava sõjalise abi takerdumine inspireerivad Venemaad sõda jätkama.

Ukraina õhujõud lasid alla veel kaks Vene hävitajat

Ukraina sõjaväelased lasid Mariupoli suunal alla veel ühe Vene okupatsioonivägede hävitaja-pommitaja Su-34, teatas pühapäeva hilisõhtul uudisteagentuur UNIAN. Hiljem tuli teade, et Ukraina õhukaitse tulistas alla Vene hävitaja Su-30 Musta mere kohal.

Ukraina õhujõudude ülem kindralleitnant Mõkola Oleštšuk andis aru Ukraina kaitsjate edukast tööst.

"Vene lind sai pihta õhutõrjeraketisüsteemiga," täpsustas ta.

Hiljem kinnitasid Ukraina ametnikud, et ka teine Vene lennuk lasti alla. Tegemist oli Su-30 hävituslennukiga, mis sihtis Ukraina sihtmärke Odessa oblastis.

Ukraina õhujõud tulistasid reede keskpäeval alla kolm Venemaa hävitajat Su-34.

"Täna keskpäeval lõuna suunal miinus kolm Venemaa hävitajat Su-34. Tänan kõiki tehtud töö eest!" kirjutas Oleštšuk sotsiaalmeediakanalis Telegram.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles reedel kommentaariks varem päeval laekunud teate peale Lõuna-Ukrainas alla tulistatud kolme Venemaa hävitaja-pommitaja Su-34 kohta, et see on ukrainlaste vastus igale vene mõrtsukale.

"Täname meie sõdureid, kes hävitasid korraga kolm Vene "suškat". Lõuna suunal, meie Hersoni oblastis," vahendas portaal Unian riigipea õhtust videopöördumist.

Zelenski sõnul on vaenlase Su-34 lennukite allatulistamine Ukraina õhujõudude ja otseselt Odessa õhutõrjeraketibrigaadi eduka töö tulemus.

Ukraina teatel kaotas Venemaa ööpäevaga 760 sõdurit

Ukraina relvajõudude laupäeval esitatud hinnang Vene vägede senistele kaotustele sõjas alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:  

- elavjõud umbes 353 950 (võrdlus eelmise päevaga +760);

- tankid 5877 (+19);

- jalaväe lahingumasinad 10 919 (+31);

- suurtükisüsteemid 8347 (+33);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 934 (+2);

- õhutõrjesüsteemid 613 (+2);

- lennukid 329 (+2);

- kopterid 324 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 6436 (+32);

- tiibraketid 1616 (+2);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 11 075 (+53);

- laevad / paadid 22 (+0);

- allveelaevad 1 (+0)

- eritehnika 1234 (+5).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: BNS/UNIAN/Ukrainska Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: