X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Iltalehti: GPS-i häirete taga on Venemaa

GPS-i häiringud Läänemere lõunaosas.
GPS-i häiringud Läänemere lõunaosas. Autor/allikas: GPSJAM.ORG

Soomes ja mujal Läänemere piirkonnas täheldatud GPS-süsteemi häirete põhjus võib olla leitud. Mitme eksperdi sõnul asub häiret põhjustanud süsteem Kaliningradis.

Häireid, mida iseloomustatakse massiivsetena, on täheldatud laias piirkonnas vähemalt alates 18. detsembrist. Häirete intensiivsus oli haripunktiks jõulupühade ajal. Aastavahetuse paiku oli häiritud GPS-i töö ka Soomes ja Eestis, kirjutab Iltalehti.

Poola elektroonilise side agentuur kahtlustas esialgu, et häirete põhjuseks on ilm. John Wiseman, kes haldab GPS-andmeid koguvat veebisaiti Gpsjam, juhtis aga tähelepanu, et häirete ulatus on olnud enneolematu, ning oletas, et need on seotud tahtliku segamise või sõjaliste õppustega.

Markus Jonssoni pseudonüümi kandev sotsiaalmeedias tegutsev anonüümne avaandmete uurija (OSINT-uurija) väidab, et ta on tuvastanud häirete põhjuse. Jonsson uuris andmeid lendudelt, kus on teatatud GPS-i probleemidest. Ala piiritletakse esmalt selle põhjal, kui kaugele on võimalik häiret tekitada, ja seejärel hinnatakse vaatluste intensiivsuse järgi.

Andmeid kombineerides suutis konto haldaja määrata kaks või kolm asukohta, kust häired tõenäoliselt alguse said.

"Kaliningrad, Poola (või Taani). Valige oma kahtlusalune," kirjutas Jonsson X-is (varem Twitter).

Eksperdid süüdistavad Venemaad

Avaandmete uurijaga samale järeldusele on jõudnud ka Rootsi Riigikaitseülikooli kolonelleitnant Joakim Paasikivi.

Intervjuus Rootsi rahvusringhäälingule SVT ütles ta, et Venemaa on varemgi sekkunud Põhja-Euroopa GPS-süsteemi, et kaitsta Murmanski oblastit või segada NATO õppusi.

"Usun, et see on osa Venemaa mõjutamiskatsetest ja niinimetatud hübriidsõjast, et olukord jääks kogu aeg konfliktist madalamale tasemele. See võib olla Venemaa viis ebakindlust tekitada ja jõudu näidata," ütles Paasikivi.

Samuti juhib SVT tähelepanu, et Venemaa Balti laevastiku elektroonilise sõja üksus teatas vahetult enne jõule, et korraldas Kaliningradis õppuse enam kui sajale sõdurile.

Ka hübriidekspertiisikeskuse direktor Jukka Savolainen ütles Ylele, et ta peab väga tõenäoliseks, et häiringute taga on Venemaa.

GPS-süsteemi kasutatakse navigeerimiseks ja positsioneerimiseks. Süsteemi häirimine tekitab peavalu näiteks lennuliiklusele, kuid ei kujuta sellele ohtu. Lennukites kasutatakse lisaks GPS-ile ka teisi positsioneerimismeetodeid, mis põhinevad näiteks kiirendusmõõturitel ja maapinna fikseeritud punktidel.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Iltalehti/SVT/Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: