X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Niinistö rääkis Xiga Balticconnectorist ja Ukrainast

Soome president Sauli Niinistö ja Hiina president Xi Jinping koos abikaasadega Pekingis 2019. aastal.
Soome president Sauli Niinistö ja Hiina president Xi Jinping koos abikaasadega Pekingis 2019. aastal. Autor/allikas: SCANPIX/IMAGO/XINHUA

Soome president Sauli Niinistö vestles kolmapäeval videosilla vahendusel Hiina presidendi Xi Jinpingiga, teatasid Hiina riigimeedia ja Soome presidendikantselei.

Presidendikantselei pressiteate kohaselt pidasid presidendid arutelu riikide kahepoolsete suhete üle, mis on mõlema poole sõnul stabiilsed ja pikaajalised. Niinistö ja Xi tõdesid, et Balticconnectori gaasijuhtme kahjustamise juhtumi osas käib Soome ja Hiina vahel konstruktiivne dialoog.

Soome uurijad kahtlustavad Hiina kaubalaeva Newnew Polar Bear mullu oktoobris ankruga Balticconnectori toru kahjustamises. Ankur, mis ilmselt kuulus laevale, leiti merepõhjast pärast toru purunemist.

Ajalehe Helsingin Sanomat sõnul oli videosilla teel kohtumise algatajaks Soome pool.

Lisaks arutasid presidendid põhjalikult geopoliitilist olukorda ja suurriikide suhete tähtsust. Niinistö tõstatas Ukraina sõja ja selle laiemate tagajärgede teemasid ning rõhutas Hiina rolli tähtsust õiglase ja kestva rahu saavutamisel.

Presidendikantselei teatel nõustusid presidendid ehtsa, konstruktiivse ja piiriülese dialoogi olulisuses riikide vahel globaalsete probleemide lahendamiseks ja ennetamiseks.

Lisaks arutasid Niinistö ja Xi kliimamuutuste vastu võitlemise tähtsust, Euroopa Liidu ja Hiina suhteid ning nende viimase aja arenguid ja väljakutseid.

Niinistö, kelle ametiaeg lõpeb loetud kuude pärast, tänas Hiina presidenti aastate jooksul peetud rohkete kahepoolsete arutelude eest ning lootis, et kõrgetasemelised kontaktid kahe riigi vahel jätkuvad ka edaspidi.

Niinistö ja Xi pidasid viimati ametlikku telefonivestlust 2021. aasta juunis ehk enne Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse. Toona hindas presidendi kantselei arutelu heaks ja põhjalikuks.

Niinistö käis riigivisiidil Hiinas jaanuaris 2019. Xi külastas Soomet 2017. aasta aprillis.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: HS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: