X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Uuring: Hiinal on pool tuhat tuumalõhkepead

Hiina tummarakett JL-2.
Hiina tummarakett JL-2. Autor/allikas: SCANPIX/AP/MARK SCHIEFELBEIN

Hiina tuumaarsenal koosneb praegu 500 tuumalõhkepeast, selgus ajakirjas Bulletin of American Atomic Scientists avaldatud uuringust.

"Meie hinnangul on Hiinal praegu ligikaudu 500 tuumalõhkepead ja hulga rohkem veel tootmises tulevaste relvasüsteemide tarvis. Hiinal arvatakse praegu olevat üheksa tuumariigi seas kõige kiiremini kasvav tuumaarsenal," öeldi uuringus "Hiina tuumarelvad 2024."

Asjatundjate sõnul on Hiina tootnud umbes 440 tuumalõhkepead, mis on ette nähtud kasutamiseks maalt ja merelt lähtuvatel ballistilistel rakettidel ja pommitajatel.

Arvatakse, et toodetud on veel umbes 60 lõhkepead mobiilsete ja šahtist tulistatavate rakettide ja pommitajate varustamiseks.

Uuringus juhitakse tähelepanu, et Hiina on viimase viie aasta jooksul oluliselt laiendanud oma tuumarelva moderniseerimise programmi, paigutades eri tüüpi tuumarelvi laiali rohkem kui kunagi varem.

Hiina jätkab kolme uue mandritevaheliste tahkekütuseliste ballistiliste rakettide šahtide piirkonna ehitamist, laiendas uute raketišahtide ehitamist vedelkütuseliste mandritevaheliste ballistiliste rakettide jaoks ning arendab uusi mandritevaheliste ballistiliste rakettide variante ja uusi strateegilisi süsteeme lõhkepeade kohaletoimetamiseks, öeldi uuringus.

Hiina on suurendanud veelgi oma kaheotstarbeliste keskmaa ballistiliste rakettide DF-26 jõudusid, mis on täielikult asendanud keskmaaraketid DF-21.

Merel asendab Hiina oma allveelaevadel 094 tüüpi ballistilisi rakette suurema tegevusraadiusega allveelaevadelt tulistatavate ballistiliste rakettidega JL-3.

Lisaks täiendas Hiina hiljuti oma strateegilisi pommitajaid nii, et need suudavad kanda tuumarelva ja arendab õhust tulistatavat ballistilist raketti, mis võib olla tuumakandevõimeline, väitsid asjatundjad.

Uuringu andmetel on Hiinal praegu 216 keskmaaraketti, 134 mandritevahelist ja 72 allveelaevalt tulistatavat ballistilist raketti ja 20 strateegilist pommitajat, mis suudavad kanda kokku 438 tuumalõhkepead.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Interfax/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: