X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Halla-aho toetus tõusis järsult ka Yle viimases küsitluses

Soome presidendiks pürgivad poliitikud koos nende reitinguga, vasakult paremale: Alexander Stubb, Pekka Haavisto, Jussi Halla-aho, Olli Rehn.
Soome presidendiks pürgivad poliitikud koos nende reitinguga, vasakult paremale: Alexander Stubb, Pekka Haavisto, Jussi Halla-aho, Olli Rehn. Autor/allikas: YLE/SILJA VIITALA/HILPPA HYRKÄS/NANNA SÄRKKÄ

Pühapäeval toimuv Soome presidendivalimiste esimene voor tõotab kujuneda ootamatult tasavägiseks, sest senise favoriidi Alexander Stubbi toetus on langenud ning kolmandal kohal oleva Jussi Halla-aho toetus on järsult tõusnud, selgub uuest küsitlusest.

Soome rahvusringhäälingu Yle tellitud ja uuringufirma Taloustutkimus jaanuari keskpaigas läbiviidud küsitlusest selgub, et esikohta säilitab 27 protsendiga Koonderakonna kandidaat Alexander Stubb, kuid tema toetus langes kuuga nelja protsendipunkti võrra.

Roheliste kandidaadi Pekka Haavisto toetus ei muutunud võrreldes detsembrikuise küsitlusega, püsides 23 protsendi juures.

Enim tõusis Põlissoomlaste kandidaadi Jussi Halla-aho toetus, keda toetas jaanuaris 18 protsenti valijatest, samas kui veel detsembris oli tema toetuseks kõigest 10 protsenti.

Neljandaks jääb Keskerakonna kandidaat Olli Rehn, keda toetab 14 protsenti valijatest. Kuu varem toetas Soome keskpanga presidendist Rehni 12 protsenti valijatest.

Esinelikule järgneb Vasakliidu esimehest kandidaat Li Andersson, keda toetab seitse protsenti valijatest eelmise kuu viie protsendi asemel.

Sotsiaaldemokraatide kandidaat Jutta Urpilainen peab rahulduma viie protsendi valijate toetusega, samas kui kuu tagasi toetas teda seitse protsenti valijatest.

Sõltumatu kandidaadi Mika Aaltola toetus on veidi langenud, kui kuu varem oli selleks neli protsenti, siis praeguseks jäi teda toetama ainult kolm protsenti valijatest. Kristlike Demokraatide kandidaadi Sari Essayahi toetus jääb kahe protsendi juurde.

Uuring viidi läbi 17. kuni 23. jaanuarini telefoni teel. Uuringufirma tegevjuht Jari Pajunen väidab, et selline küsitlusviis on täpsem kui teistes küsitlustes kasutatav veebipaneeli meetod.

Pajunen lisab, et pole selge, kes pääseb valimiste teise vooru, sest esikolmiku toetuse tase on liiga sarnane. Soome presidendivalimiste esimene voor toimub 28. jaanuaril. Kui ükski kandidaat ei saa üle 50 protsendi häältest, toimub 11. veebruaril ka teine voor, milles valijatel tuleb langetada otsuse kahe kõige populaarsema kandidaadi vahel.

"Viimastel meetritel võivad toimuda suured muutused. Tuleb väga põnev pühapäeva õhtu," ütles Pajunen Ylele.

Samuti kasvas eelistuseta valijate osakaal, neid on nüüd tervelt 25 protsenti.

Teises voorus oleks kindel favoriit nii Haavisto kui Halla-aho vastu Stubb.

Endisest peaministrist Koonderakonna kandidaati toetaks teises voorus 59 protsenti valijatest, samas kui Pekka Haavisto toetus oleks ainult 41 protsenti.

Kui teise vooru pääsevad Stubb ja Halla-aho, saaks Stubb 75 protsenti häältest ja Halla-aho ainult 25 protsenti.

Ning kui teise vooru peaks pääsema Haavisto ja Halla-aho, siis võidaks Haavisto 63 protsendiga häältest ning Halla-aho koguks 37 protsendi valijate toetust.

Toimetaja: Markl Gerassimenko

Allikas: Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: