X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

USA ja Briti õhujõud ründasid Jeemenis kümneid huthide sihtmärke

{{1707023100000 | amCalendar}}
Briti õhuväe tehnik seab valmis huthide positsioone ründama suunduvat ründelennukit Typhoon FRG4.
Briti õhuväe tehnik seab valmis huthide positsioone ründama suunduvat ründelennukit Typhoon FRG4. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA ja Ühendkuningriigi õhujõud ründasid laupäeval Jeemenis ühiselt kümneid sihtmärke vastuseks Iraani toetatud huthi mässuliste korduvatele rünnakutele Punasel merel liikuvate laevade vastu, mis on häirinud ülemaailmset kaubandust ja seadnud ohtu inimelud.

Löögid tabasid "36 huthi sihtmärki Jeemeni 13 eri paigas vastuseks huthide jätkuvatele rünnakutele rahvusvahelise kaubalaevanduse ning Punast merd läbivate mereväe laevade vastu", seisis Ühendriike, Suurbritanniat ja teiste operatsiooni toetanud riikide ühisavalduses.

"Nende täppislöökide eesmärk on häirida ja viia rivist võimed, mida huthid kasutavad üleilmse kaubanduse ja süütute meremeeste elude ohustamiseks," seisis avalduses.

Rünnak oli "sihitud huthide sügavale maetud relvahoidlate, raketisüsteemide ja -seadeldiste, õhutõrjesüsteemide ja radaritega seotud alade vastu".

USA väed andsid varem laupäeval eraldi löögi kuue huthide laevavastase raketi pihta, mis olid "valmis seatud kasutamiseks Punasel merel seilavate laevade vastu", teatas USA keskväejuhatus (CENTCOM).

CENTCOM teatas laupäeval ka, et Ühendriigid tulistasid päev varem Jeemeni lähedal alla kaheksa drooni ja hävitasid veel neli enne starti.

Huthid hakkasid Punase mere laevandust ründama novembris, öeldes, et annavad lööke Iisraeliga seotud laevade pihta, et toetada palestiinlasi Iisraeli-Hamasi sõjas.

USA ja Briti väed on korraldanud õhulööke huthide vastu, kes on praeguseks kuulutanud Ameerika Ühendriikide ja Briti huvid oma seaduslikeks sihtmärkideks.

Gaza sõda on kasvatanud pingeid kogu Lähis-Idas, haarates mitmeid ka Iraani toetatud relvarühmitusi. 

Möödunud nädalavahetusel tabas droon Jordaanias asuvat baasi, kus hukkus kolm USA sõdurit ja sai haavata üle 40 – Washingtoni rünnakus süüdistati Iraani toetatud võitlejaid.

USA vastas reedel löökidega kümnete sihtmärkide vastu seitsmes Teheraniga seotud rajatises Iraagis ja Süürias, kuid ei rünnanud Iraani territooriumi.

USA kaitseminister Lloyd Austin ütles, et löökide eesmärk on "häirida ja vähendada huthide võimet rünnakuid korraldada". 

Ei Austin ega ühisavaldus täpsustanud konkreetseid sihtmärke, kuid huthide telekanal Al-Massirah teatas, et muu hulgas anti lööke ka Jeemeni pealinnale Sanaale. Huthide kõneisik Nasr al-Din Amer ütles pärast laupäevaseid rünnakuid, et "kas on rahu meie, Palestiina ja Gaza jaoks või pole rahu ja turvalisust teie jaoks meie regioonis". 

"Vastame eskalatsioonile eskalatsiooniga," kirjutas huthide kõneisik sotsiaalmeedias. 

Diplomaatiliste allikate teatel koguneb esmaspäeval ÜRO Julgeolekunõukogu, kuna Venemaa kutsus kohtumise kokku seoses Moskva sõnul "ohuga rahule ja julgeolekule, mille on põhjustanud USA rünnakud Süüriale ja Iraagile". 

Briti välisminister David Cameron ütles intervjuus ajalehele The Sunday Times, et vägivalla eest vastutab Teheran ning lisas, et Iraanile tuleb "saata selgeim signaal selle kohta, et see, mida nad oma käsilaste kaudu teevad, on vastuvõetamatu". 

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: