Laanet algatas prokuratuuris teenistusliku järelevalve
Justiitsminister Kalle Laanet (Reformierakond) allkirjastas esmaspäeval käskkirja, millega viib prokuratuuris läbi teenistusliku järelevalve.
Ministri käskkiri koosneb viiest punktist, millest ta esimeses teatab teenistusliku järelevalve algatamisest eesmärgiga analüüsida prokuratuuri juhtimisega seonduvalt perioodil 1. jaanuar 2023 kuni 1. märts 2024 tehtud otsuseid.
Teiseks annab minister teada, et teenistusliku järelevalve läbiviimiseks moodustatakse komisjon, kuhu kuulub vähemalt kolm liiget.
Kolmapäeva õhtul täpsustati justiitsministeeriumist ERR-ile, et komisjoni liikmeteks määras minister justiitsministeeriumi karistusõiguse ja talituse juhataja Andreas Kanguri, vanglate asekantsleri Rait Kuuse, õiguspoliitika asekantsleri Heddi Lutteruse ja analüüsitalituse juhataja kriminaalpoliitika asekantsleri ülesannetes Laidi Surva. Komisjoniliikmetel on õigus kaasata ka väliseid eksperte.
Laanet märgib käskkirjas veel, et enne teenistusliku järelevalve läbiviimist esitab komisjon ministrile kooskõlastamiseks teenistusliku järelevalve täpsema ülesehituse ja uurimisküsimused.
Veel peab komisjon tegema järelevalve läbiviimisel koostööd prokuratuuriga. Järelevalve tulemusi kajastava kokkuvõtte esitamise tähtajaks määras minister Laanet 15. aprilli 2024.
Riigi peaprokurör Andres Parmas ütles eelmisel neljapäeval ERR-ile, et justiitsminister Kalle Laanet on survestanud teda ametist lahkuma ning oma tegevusega süsteemselt prokuratuuri diskrediteerinud.
Neljapäeval riigikogu infotunnis küsimustele vastates ütles justiitsminister Laanet, et prokuratuuri sõltumatus ei ole absoluutne.
"Prokuratuuri sõltumatus täitevvõimust on sõltumatu tõesti. Konkreetsete kriminaalmenetluste läbiviimine. Ja seda kontrollib kohus. Kõik, mis puudutab teenistuslikku poolt, vastutab justiitsministeerium. Minu kohustus on tagada, et prokuratuur töötab seadusi järgides, otstarbekalt ja tulemuslikult," sõnas Laanet.
Justiitsministeeriumist öeldi ERR-ile, et kolmapäeval kohtus Laanet ka Tallinna ringkonnakohtu esimehe kandidaadi Kristjan Siiguriga ja kui käskkiri ministrini jõuab, siis plaanib minister selle ka kinnitada. Ringkonnakohtu esimeheks soovis saada ka Parmas, kuid kohtute haldamise nõukoda eelistas Siigurit.
Isamaa algatab uurimiskomisjoni moodustamise
Riigikogu Isamaa fraktsioon kohtus kolmapäeval justiitsminister Kalle Laaneti ja riigi peaprokurör Andres Parmasega ning otsustas riigikogu menetlusse anda eelnõu uurimiskomisjoni moodustamiseks.
"Uurimiskomisjoni loomise vajadusele juhtis teisipäeval meedias tähelepanu ka riigikohtu esimees Villu Kõve," ütles Isamaa esimees Urmas Reinsalu.
Reinsalu sõnul erinesid justiitsministri ja peaprokuröri Isamaa fraktsiooniga kohtumisel esitatud väited kardinaalselt. "Keegi valetab," rõhutas ta.
"See olukord kahjustab õigusriigi toimimist. Avalikkusele kindlustunde pakkumiseks on vajalik lähtuda riigikohtu esimehe soovitusest ning luua parlamendis uurimiskomisjon, kellel on õigus selguse saamiseks küsida välja dokumente ja kutsuda enda ette tunnistajaid," lisas Reinsalu.
Toimetaja: Urmet Kook, Aleksander Krjukov