Ülevaade: kuidas saavad Tallinnas paika uued linnajuhid
![Mihhail Kõlvart ja tema meeskond Keskerakonnas, paremal Kesklinna vanem Moonika Haukanõmm, vasakul Lasnamäe linnaosavanem Julianna Jurtšenko](https://i.err.ee/smartcrop?type=optimize&width=1472&aspectratio=16%3A10&url=https%3A%2F%2Fs.err.ee%2Fphoto%2Fcrop%2F2024%2F01%2F04%2F2202880h0811.jpg)
Kui Tallinna uue linnapea ja abilinnapeade ametisse määramine on poliitiliste kokkulepete küsimus, siis linnaosavanemate puhul võib seadusest välja lugeda, et neid niisama lihtsalt ja kiiresti välja vahetada ei saa. Linnavalitsus kinnitas, et see erisus praegusel juhul siiski ei rakendu.
Tallinna linnas on võim vahetumas ja teisipäeval avaldas linnavolikogu umbusaldust keskerakondlasest linnapeale Mihhail Kõlvartile.
Linnavolikogu peab seaduse järgi valima uue linnapea kahe kuu jooksul. Kõlvart kaotas ameti 26.märtsil, seega on linnavolikogul aega mai lõpupäevadeni.
Linnapeakandidaadi võib üles seada linnavolikogu fraktsioon või linnavolikogu liige.
Kui volikogu linnapea ametisse hääletamiseni jõuab, siis toimub hääletus salajasena. Kandidaat peab saama vähemalt 40 poolthäält ehk volikogu koosseisu enamuse. Lihtenamusest linnapea ametisse hääletamisel ei piisa.
Praegu pole teada, kas võimalik uus võimuliit ootab linnapea ametisse määramisega järgmise korralise volikogu istungini, mis toimub järgmise nädala neljapäeval, või soovitakse selleks varem kokku kutsuda erakorraline istung.
Kui linnapeakandidaat osutub valituks, saab ta samal päeval õiguse kokku panna linnavalitsuse koosseis ehk määrata abilinnapeade arvu, vastutusvaldkonnad ja isikud. Ka linnavalitsuse koosseisu peab kinnitama linnavolikogu, mis võib toimuda samal istungil, kus valitakse linnapea.
Seni kuni uus linnapea ametisse astub, tegutseb linnapea kohusetäitja, kelleks praegu on määratud sotsiaaldemokraadist abilinnapea Madle Lippus.
Väidetavalt on uue võimaliku võimuliidu sees lubatud linnapea koht sotsiaaldemokraatidele, läbi on käinud nii Lippuse kui ka sotsiaaldemokraatide fraktsiooni juhi Jevgeni Ossinovski nimi. Reformierakonna fraktsiooni juht Pärtel-Peeter Pere on öelnud, et soovib ise linnapea kohta, kuid ei kavatse taganeda sotsiaaldemokraatidele antud lubadusest.
Viimati pani Tallinna linnavolikogu linnapea paika pärast 2021. aasta kohalikke valimisi. Kõlvartit toetas toona 45 volikogu liiget, vastaskandidaat Urmas Reinsalu (Isamaa) sai 21 häält.
Linnaosavanemad saab siiski välja vahetada
Kui uue linnapea ja abilinnapeade ametist võtmine ja sinna panemine on poliitiliste kokkulepetega tehtav, siis linnaosavanemate kohta ütleb kohaliku omavalitsuse korralduse seadus (KOKS), et linnaosavanemat ei tohi teenistusest vabastada enne kuue kuu möödumist linnapea ja linnaosavanema koos töötamise algusest.
See tekitab küsimuse, kas uue linnapea määramine tekitab olukorra, kus linnaosavanemaid ei saa poole aasta jooksul välja vahetada.
Tallinna linnasekretär Priit Lello ütles ERR-ile, et käesoleval juhul see erisus ei kehti ning linnaosavanemad saab uus võimuliit soovi korral välja vahetada.
"Antud juhul ei rakendu KOKS-ist tulenev piirang, mille kohaselt ei tohi linnaosa vanemat teenistusest vabastada enne kuue kuu möödumist linnapea ja linnaosavanema koos töötamise algusest. Nimetatud erisus kehtib üksnes juhul, kui linnaosavanem vabastatakse linnavalitsuse poolt teenistusest seetõttu, et linnapea hinnangul tema ja linnaosavanema koostöö ei laabu," lausus ta
Lello lisas, et KOKS-ist tulenevalt ei tohi linnaosavanema volituste tähtaeg ületada linnavalitsuse volituste tähtaega.
Keskerakonna käes on praegu kaheksast linnaosavanema ametikohast seitse: Haabersti, Kesklinn, Kristiine, Lasnamäe, Mustamäe, Pirita ja Põhja-Tallinn. Ainuke mittekeskerakondlasest linnaosavanem on Nõmmel, sotsiaaldemokraat Karmo Kuri.
Tallinna linnaosavanematest on volikogu mandaadiga Haabersti linnaosa vanem Oleg Siljanov, Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe, Mustamäe linnaosa vanem Aivar Riisalu, Kesklinna vanem Monika Haukanõmm ja Põhja-Tallinna linnaosa vanem Manuela Pihlap. Nemad saavad linnaosavanema kohalt lahkudes naasta volikogu liikmeks.