Kuremäe kloostri usujuhtide sõnul peab Eesti riik ise Moskvaga läbirääkimisi pidama
Kuremäe kloostri usujuhtide sõnul ei saa klooster ise Moskva alluvusest lahkuda ning Eesti riik peaks ise Moskva patriarhi Kirilli poole pöörduma, teatas klooster.
Siseminister Lauri Läänemets sõitis teisipäeva hommikul Kuremäe kloostrisse, et veenda sealseid usujuhte kloostrit end Moskva ja kogu Venemaa patriarhi alluvusest lahti haakima. Kõige parem oleks, kui nad teeksid seda vabatahtlikult, sõnas siseminister.
Kuremäe ehk Pühtitsa klooster teatas peale kohtumist, et Moskva patriarhaadile allumine ehk stavropigiaalne staatus on kirjutatud kloostri põhikirja, kus on öeldud, et jurisdiktsiooni vahetus pole võimalik. "Järelikult, klooster ei saa ise algatada stavropigiaalsest staatusest keeldumist," märgiti pressiteates.
"Kui Eesti vabariigi valitsus siseministri isikus käib peale kloostri jurisdiktsiooni muutmise osas, siis valitsus kui protsessi initsiaator võib ise pöörduda patriarh Kirilli poole ettepanekuga muuta kehtetuks Pühtitsa kloostrilt stavropigiaalne staatus," teatas klooster
Iguumenja Filareta märkis, et see tee on kloostri õdede jaoks kanooniliselt legitiimne.
Pressiteates lisati, et kloostri jaoks on ainukeseks stavropigiaalse staatuse kehtetuks tunnistamise protsessi lubatud tulemuseks Eesti valitsuse garantii, mis võimaldab kloostril endal valida jurisdiktsiooni ja klooster ei peaks tundma mitte mingit survet selles küsimuses.
Klooster märkis ka, et kohtumisel Läänemetsaga nõustusid mõlemad pooled , et oma eksistentsi jooksul pole Pühtitsa klooster end kompromiteerinud osalusega poliitilistes aktsioonides ning pole võimaldanud mitte mingitel poliitilistel jõududel endaga manipuleerida.
Kuremäe klooster sai stavropigiaalse staatuse Patriarh Aleksi II-lt 1990. aastal. "Kloostri jaoks on mälestus sellest patriarhist püha, kuna "Hruštšovi ajastul", olles ülemhingekarjane, päästis ta kloostri sulgemisest," märgiti pressiteates.
Kõne alla võib tulla juriidilise keha sundlõpetamine
Läänemets tõdes, et tegemist on keerulise olukorraga. "Tegemist on väga suure ja keerulise olukorraga ja kloostri mure ongi see, et nad alluvad otse Moskvale, mis tähendab, et Moskvas on ka patriarh see, kes saab neid vabaks lasta. Usumaailma reeglite järgi nad seda ise otsustada ei saa," rääkis Läänemets.
Läänemetsa sõnul mõistab kloostri juhtkond valitsuse muret ja Moskva alluvusega seonduvaid riske, kuid laua tagant lahkudes jäid pooled oma seisukohtade juurde. Konkreetseid tähtaegu riik kloostrile esialgu ei sea, kuid kui midagi ei muutu, võib kõne alla tulla sundlõpetamine.
"Sundlõpetamine tähendab seda, et juriidiline keha lõpetatakse. Siin on võimalik uus asemele luua ja siis need suhted üle kanda, aga ega see sundlõpetamine ka sisuliselt väga kerge ei ole. Keegi pole kunagi Eesti vabariigi seaduseid tehes sellist olukorda ette näinud, kuskohas me praegu oleme. Aga siin oli ka meie sõnum – hea meelega me näeks seda, et nii klooster kui kirik teeks oma sammud ise," ütles Läänemets.
Toimetaja: Marko Tooming, Valner Väino, Jüri Nikolajev