Kiviselg: venelaste tegevus ei viita Harkivi linna vallutamise kavatsusele
Venemaa relvajõudude ründetegevus Harkivi oblastis viitab puhvertsooni loomisele, mitte kavatsusele rünnata Harkivi linna, et seda ära vallutada, ütles kaitseväe luurekeskuse ülem Ants Kiviselg.
Kiviselg märkis, et lahingutegevus jätkub kogu rinde ulatuses ning päevas toimub umbes 140 rünnakut. Põhitegevus on koondunud rinde põhja- ja idaossa Harkivi, Luhanski ja Donetski oblastis.
"Venemaa Föderatsiooni relvajõud on jätkanud Harkivis avatud uue ründesuuna edendamist, kuigi operatsioonitempo on selgelt aeglustumas ning vastase tegevuse iseloom viitab puhvertsooni loomise kavatsusele. Selleks on Venemaa Föderatsiooni relvajõud rünnanud ja hävitanud tähtsamaid sildu Vovtšanski piirkonnas, et luua looduslikke takistusi enese ja Ukraina relvaüksuste vahele," rääkis Kiviselg.
"See annab pigem märku piirkonna kindlustamisest kui platsdarmi loomisest edasiseks pealetungiks Harkivile," lisas ta.
Kiviselja sõnul on Venemaa üksused suutnud tungida kuni kaheksa kilomeetri sügavusse, mis jääb Venemaa suurtükiväetule mõjualasse. Seetõttu ei ole Ukraina suutnud luua kaitserajatiste süsteemi lähemale kui 10–20 kilomeetrit ja olulisi kaitsepunkte lähemale kui kolm kuni viis kilomeetrit piirist.
"Harkivi suunal tegutseva väegrupi Põhi eesmärgiks võib endiselt pidada Ukraina reservvägede takistamist uuel suunal ning Donetski suunalt lähtuva pealetungi toetamist," sõnas Kiviselg.
"Venemaa Föderatsiooni relvajõud on otsesse lahingutegevusse Harkivi suunal kaasanud umbes 2000 isikut, lisaks 1500 kuni 2000-meheline reservvägi. Piirkonnas on tervikuna kuni 35 000 Vene sõjaväelast, mille hulk lähiajal ilmselt kasvab. Siiski ei ole tõenäoline, et Venemaa koondaks piirkonda 300 000-mehelise väe, mis on eri hinnangutel minimaalne sõjaline vajadus Harkivi vallutamiseks," lausus Kiviselg.
Kiviselg rääkis, et teistes piirkondades jätkub Venemaa Föderatsiooni relvajõud pealetung endises tempos, laiendades kontrollitavat territooriumit väikeste taktikaliste edenemistega. Peamine lahingutegevus koondub Pokrovski ründesuunal Otšeretine ümbrusesse ning Tšassiv Jari survestamisele.
Rinde lõunaosas, Zaporižžja oblastis jätkuvad lahingud Robotõnes, kuid Ukraina kaitse püsib endiselt. Samuti püsib jätkuvalt Ukraina relvajõudude loodud sillapea üle Dnepri jõe.
Toimetaja: Aleksander Krjukov